Tag Archives: Германија

Демонстрантите се судрија со полицијата во Германија (ВИДЕО)

Полицајците користеле пепер спреј и пендреци против луѓето кои се обидувале да ги пробијат полициските бариери. Неколку илјади луѓе учествувале во протестите во Касел, а покрај судирот со полицијата имало у неколку судири со контра демонстранити, пренесе Гардијан. Неколку групи, повеќето крајно десничарски противници на владините мерки за борба против пандемијата, повикале на протести во градовите ширум земјата. Во Берлин ...

Read More »

Пандемијата ја намали популарноста на ЦДУ на Ангела Меркел

По критиките за управувањето со пандемијата, јавната поддршка за конзервативците на германската канцеларка Ангела Меркел падна на 32 проценти, што е помалку од нивниот резултат на последните парламентарни избори, покажува последната,денеска објавена анкета на дневниот весник „Билд“. Владата изминатиов период беше цел на критики за бавноста на кампањата за вакцинација, бавноста во дистирубцијата на ковид тестовите за населението, како и ...

Read More »

Во Германија забранета салафистичка исламистичка организација

Властите на германската престолнина ја забрани салафистичката исламистичка групација Џама’ату Берлин, откако се извршени претреси во просториите на оваа организација на подрачјето на сојузните покраини Берлин и Бранденбург. „Со денешната одлука на организацијата Џама’ату Берлин, којашто некогаше се нарекуваше Таухид Берлин, ѝ е забранета секоја активности“, соопшти берлинскиот сенат за внатрешни работи. Истовремено е запленет е имот на забранетата органанизацика, ...

Read More »

Рекордни 16 тони кокаин запленети на пристаништето во Хамбург

Германските царински службеници заплениле повеќе од 16 тони кокаин на пристаништето во Хамбург. Дрогата била сокриена во контејнери што допатувале од Парагвај. Ова е досега најголемата запленета пратка на овој вид дрога во Европа. Огромното количество кокаин можеше на црниот пазар да донесе заработка од неколку милијарди евра – се наведува во соопштението на царинската служба за дрогата што била запленета на ...

Read More »

Во Данска и Германија уапсени 14 лица под сомнение дека планирале терористички напади

Данските власти во петокот соопштија дека 13 лица се наоѓаат во истражен притвор под сомнение дека планирале еден или повеќе терористички напади во Данска или Германија, која пак уапси едно лице. Осомничените се приведени во голема антитерористичка акција викендов и се обвинети за „набавка на супстанции и компоненти за производство на експлозив и друго оружје“ или за учество во планирање ...

Read More »

Ковид карантинот во Германија продолжен до 7 март

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 покраини во земјата вечерва се договорија да го продолжат локдаунот во земјата до 7 март. Мало олеснување на мерките единствено за фризерите. Германија останува под строги ограничувања поради пандемијата на коронавирусот уште најмалку околу еден месец, одлучија вечерва водечките политичарите во земјата. Според договореното на денешната видео-конференција на канцеларката Меркел со премиерите на покраините, ограничувањата кои ...

Read More »

Германија ја зајакнува контролата на границите, потребен е негативен ПЦР тест за влез во земјата

Откако во петокот германската Влада определи неколку земји како високоризични поради Ковид-19, од денеска тоа ќе има конкретни последици, односно федералната полиција ќе ги зајакне граничните контроли, а во два германски града веќе се мобилизирани припадниците на безбедносните сили, пишува весникот „Велт“. Од вечерва во Германија стапуваат во сила построги правила за влез на граѓани од над 20 земји со ...

Read More »

Германија донираше возила и опрема во вредност од околу 660 илјади евра за Македонска полиција

Дваесет и две возила, техничка опрема за присилно запирање на возила, за напредна проверка на документи, термални камери, батериски лампи, светлички стопалки, чизми и флуоресценти елеци донираше денеска Германија за потребите на граничната полиција во Министерството за внатрешни работи. Возилата се во вредност од околу 370 илјади евра, а вредноста на техничката опрема изнесува 290 илјади евра. Вкупна вредност на ...

Read More »

Бундестагот ги засилува бебзедносните мерки по упадот на Капитол

По упадот во зградата на Конгресот на САД, германските власти наредија зајакнување на заштитата на зградата на Рајхстагот во Берлин, јавија германските медиуми. Покраинската полиција во Берлин нареди зголемување на присуството на силите околу зградата на Рајхстагот, рече претседателот на Бундестагот Волфганг Шојбле во писмото до пратениците, според Билд ам Зонтаг. Со федералните власти и сојузната држава Берлин ќе процениме ...

Read More »

Во Германија предупредување за бран стечаи на компании поради пандемијата

Претседателот на Германскиот институт за економски науки (DIW), Марсел Фрачер, очекува, како последица на кризата со коронавирусот, бран на стечаи на компании. „Вториот бран ќе биде потежок“, изјави тој за весникот „Аугсбургер алгемајне“. Колку подолго трае брано, вели тој, толку повеќе компании ќе ги достигнат границите на нивната способност да преживеат. „Прашањето не е дали бранот на инфекции ќе доведе ...

Read More »