Tag Archives: Германија

Бундесбанк: Германската економија забележува пад

Германската Бундесбанк предупреди дека германската економија ќе влезе во рецесија во третиот квартал поради „драстичниот“ пад на индустриското производство, што се должи на тензиите на меѓународните пазари. „Економијата може повторно лесно да се намали ова лето“, се наведува во месечниот извештај на централната банка на Германија. Документот покажува дека е забележан пад од 0,1 процент на бруто домашниот производ во ...

Read More »

Германија е во техничка рецесија

  Германија во вториот квартал од годинава потона во техничка рецесија. БДП на Германија во тој период се намали за 0,1 отсто, соопшти Дестасис. Во вториот квартал до израз дојдоа сите негативни последици од трговската војна. Освен тоа во германската економија во вториот квартал има и пад на инвестиции во градежништвото. Според аналитичари, таква состојна не е неочекувана. Ифо институтот ...

Read More »

Економски параметри укажуваат стагнација на економијата во Германија

Нова Македонија пишува за стагнација на економијата во Германија. Очигледно е дека одредени показатели укажуваат на можна рецесија во следниот период. Индустриското производство во Германија во јуни се намалило за 1,5 отсто во однос на претходниот месец, што го подгреа стравот дека најмоќната економија во Европа може да влезе во рецесија. Аналитичарите очекуваат натамошен пад на германската економија и во вториот ...

Read More »

Еритреец во Германија турна осумгодишник под воз, кој почина од повредите

Четириесетгодишен маж, со потекло од Еритреа, бутнал во понеделникот на главната железничка станица во Франкфурт осумгодишно момченце под воз кој пристигнувал со што го убил. Осомничениот е одведен во притвор, случајот се истражува како убиство, соопшти германската полиција. Според нејзините наводи, очевидци рекле дека мажот ги турнал дететот и неговата мајка од перонот VII. Четириесетгодишната жена успеала да се спаси ...

Read More »

Меркел почна неконтролирано да се тресе за време на церемонија во Берлин (ВИДЕО)

  Германската канцеларка Ангела Меркел неконтролирано се тресеше за време на церемонијата во Берлин во чест на новиот украински претседател Володимир Зеленски. По низата реакции на социјалните мрежи и самата Канцеларка потврди дека и се слошило, односно рече дека дехидрирала и затоа се тресела.

Read More »

Во Германија формиран прв турски универзитет

  Берлинскиот Интернационален Универзитет кој претставува огранок на  Истанбулскиот Универзитет Бахчешехир (БАУ) од Научниот совет на Германија (Wissenschaftsrat) кој претставува надлежна Високобразовна установа на оваа земја се стекна со потребната институционална акредитација и стана прв турски универзитет во Германија. Берлинскиот Интернационален Универзитет (БАУ) формиран во 2014 година во Берлин во рамките на образовната мрежа на БАУ Глобал со стекнување на ...

Read More »

Комбе удри во авионот на германската канцеларка Ангела Меркел

Комбе се заби во авионот на германската канцеларка Ангела Меркел на аеродромот во Дортмунд, пишуваат германските медиуми. Според „Билд“, Меркел пред инцидентот била во комбето и разговарала со жената која била зад воланот, која, најверојатно, од возбуда дека разговара со канцеларката, излегла од возилото и заборавила да ја крене рачната кочница. Така, како што пишува „Билд“, комбето „рено“, без возач, ...

Read More »

Апсења во Германија поради подготовка на терористички напад

Припадниците на Специјалните полициски единици (SEK) извеле на западот и југот од Германија рации во повеќе станови и притоа уапсиле десетмина исламисти поради сомневања дека подготвувале терористички напад на германска територија, објави Главното државно обвинителство во Диселдорф во саботата. „Се врши истрага поради сомневања за подготвување тешко кривично дело насочено против државата“, се истакнува во кусото соопштение на споменатото обвинителство ...

Read More »

Македонија: Донација од Сојузна Република Германија за Министерството за внатрешни работи

„Во сите овие години наназад, практично од осамостојувањето на нашата земја до денес, Сојузна Република Германија беше една од оние земји кои што без нималку задршка или двоумење, даде огромен придонес во нашите напори да изградиме стабилно, демократско и просперитетно општество подготвено да стане рамноправен член на евро-атланските асоцијации“ рече денеска, меѓу другото, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по ...

Read More »

Германското разузнавање не смее да ја шпионира АфД

  Германски управен суд во вторникот донесе одлука дека домашната разузнавачка агенција незаконски најавила засилена контрола на екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД), пренесува „Локал“. Пресудувајќи во корист на АфД, Управниот суд во Келн изјави дека безбедносната агенција пречекорила својот мандат. Прогласувањето на целата партија како „случај за зголемен надзор” предизвикува негативен ефект во јавноста, смета судот. Таквите прекршувања на правата на политичка партија можат да се направат само ако постои експлицитно законско овластување. „Затоа, потегот на разузнавачката ...

Read More »