Tag Archives: Германија

Најмалку 11 убиени во близина на Франкфурт убиецот пронајден мртов во неговиот дом

Мажот осомничен за убиството на осум лица во западниот германски град Ханау, пронајден е мртов во својот дом, објави полицијата во четртокот. Уште едно тело е најдено во куќата на напаѓачот во Ханау, град со околу 98.000 жители на 25 километри источно од Франкфурт, каде што се случи смртоносниот напад. „Нема знаци дека се вмешани и други осомничени. Едно од ...

Read More »

Германскиот автомобилски гигант Дајмлер планира да укине 15.000 работни места

Германскиот автомобилски гигант Дајмлер планира да укине 15.000 работни места, значително повеќе од првично планираните, да ги намали трошоците и да мине низ тешкиот период во автомобилската индустрија, јавуваат германските медиуми. Главниот извршен директор Ола Каелениус треба утре да го објави кратењето на работни места, паралелно со објавувањето на деловните резултати, пишува деловниот весник „Ханделсблат“, повикувајќи се на неименувани извори ...

Read More »

Поплави на југот на Германија и во Австрија

Југот и југозападот на Германија, како и големи делови од Австрија, ноќта кон вторникот ги погоди силно невреме со обилни врнежи кои предизвикаа многу излевање на реките и потоците од коритата, како и застои во сообраќајот поради гранки и стебла на коловозите и железничките пруги. Во германската сојузна земја Сар делумно е затворен автопатот низ Сарбрикен, додека во Трир во ...

Read More »

Секој петти пензионер во Германија живее под границата на сиромаштија собираат шишиња за да преживеат

Бројот на стари лица во Германија кои се сиромашни или на работ на сиромаштија се зголемува од година во година, така што, како што откриваат бројките за 2017 година објавени од германското Биро за статистика, речиси секој петти пензионер е под ризик од сиромаштија. Поточно, околу 3,2 милиони стари лица во Германија се под границата на сиромаштија, што е за ...

Read More »

Германско училиште подари пакетчиња за деца за Божик во Св. Јован Крстител Бигорски манастир

  Во исчекување на празникот на мирот Божји и на ангелската радост – Рождеството Христово, училиштето Schuelerhort Comeniusschule од Хановер, Германија, ѝ испрати на нашата Света Обител околу триесетина божикни пакетчиња за деца. Управата на училиштето и родителите, а особено дечињата, запознаени од наши иселеници за мисијата на Бигорскиот манастир и љубовта на нашиот Старец, Архимандрит Партениј, кон децата, со голема радост ...

Read More »

Четири милиони евра помош од Германија за Албанија

Владата на Германија ќе и додели грант од четири милиони евра на Албанија за санација на последиците од земјотресот кој се случи на 26 ноември. Амбасадата на Германија во Тирана ја информираше денеска и официјално владата на Албанија дека Берлин ќе помогне во реконструкција после страшниот земјотрес на 26 ноември со грант од четри милиони евра преку Германската Банка за ...

Read More »

Во Германија обвинет Косовец за помагање на Исламска држава

Во Германија е обвинет маж од Косово за поддршка на екстремистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија. Федералните обвинители денеска соопштија дека на почетокот на овој месец во Хамбург е обвинуваат Хасан Б од Косово. Во соопштението се наведува дека осомничениот се наоѓа во притвор од јуни, кога бил уапсен. Обвинителите соопштија дека Хасан Б. бил обвинет на 4 декември ...

Read More »

Едно лице загина, десетици повредени во експлозија во зграда во Германија

Во германскиот град Бланкебург, на истокот од земјата, рано утрово одекнала силна експлозија. Германските медиуми наведуваат дека експлозијата одекнала во 08:55 во една станбена населба. Според последните информации најмалку 25 лица се повредени, но тој број не е официјален ниту конечно потврден а не е позната ниту причината за експлозијата ни останатите детали. Портпаролот на полицијата Уве Бекер изјавил дека ...

Read More »

Германски „Континентал“ до 2028 година ќе укине 5.040 работни места низ светот

Германскиот производител на автомобилски мотори „Континентал“ соопшти дека ќа го намали своето производство заради тоа што построгите правила за емисијата на штетни гасови ќе може да ја намалат побрувачката за компонентите за моторите со внатрешно согорување, што до 2028 година ќе резултира со укинување на 5.040 работни места. Светскиот добавувач на автомобили, што вработува повеќе од 240.000 лица, забалежа полоши ...

Read More »

Во Берлин се отвори нова шпионска школа за 4.000 вработени

Германските разузнавачки агенции денеска отворија заедничка шпионска школа во Берлин. Шефови на странски и домашни разузнавачки агенции официјално го отворија Центарот за обука на разузнавачките служби во близина на местото каде Берлински ѕид претходно го делеше градот на два дела. град кој за време на Студената војна. Агентите во Центарот првенствено ќе бидат обучувани како да одбијат кибер напад и ...

Read More »