Tag Archives: Германија

Германија забранува собири на повеќе од две лица

Германскатата сојузна влада и владите на германските сојузни покраини воведоа забрана за состанување на повеќе од две лица во јавноста, со исклучок на лица кои живеат во исто домаќинство, изјави во неделата канцеларката Ангела Меркел. „Коронавирусот се проширува со загрижувачка брзина и поради тоа социјалниот живот треба да биде намален на најмалата можна мерка. Ве молам да се придржувате до ...

Read More »

Во Германија ќе работат само маркети, пазари, банки и аптеки

Во Германија ќе работат само маркети, пазари, банки и аптеки. Се затвораат кафулиња, клубови, театри, музеи, и цркви за да го забават ширењето на коронавирусот.  Рестораните и другите објекти за јадење ќе бидат отворени помеѓу 6 и 18 часот. Целта на властите е ограничување на социјалните контакти на јавни места како одговор на епидемијата на коронавирусот во Германија. Германската канцеларка Ангела ...

Read More »

Германија ја затвора границата со Австрија, Франција и Швајцарија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во телефонски разговор со премиерот на Баварија, Маркус Шодер, федералниот министер за внатрешни работи Хорст Зихофер, премиерот на Баден-Виртемберг Винфрид Кретчман и премиерот на Сарс, Тобиас Ханс се согласија да ја затворат границата утре од 8 часот наутро со Франција, Австрија и Швајцарија поради кризата со коронавирус. Во Германија има околу 5.400 зразени и 11 ...

Read More »

Германија: Меркел можно е 70 проценти од населението да се инфицира со корона вирус

Германската канцеларка, Ангела Меркел, даде мрачни прогнози пред парламентот проценувајќи дека 60-70 проценти од германското население би можело во одреден момент да заболи од корона вирус, пренесува „Билд“. Како што се наведува во весникот, Меркел соопштила дека во Германија би можело да дојде до дополнително одложување на некои настани и собири, во зависност од размерот на проширување на болеста. „Билд“ ...

Read More »

Донација од Германија за Министерството за внатрешни работи на Македонија

„Соработката помеѓу двете министерства е на високо професионално и пријателско ниво, веќе долги години наназад. Воедно, што е особено важно, искрено верувам дека има и тоа како широк простор тоа наше партнерство уште повеќе да го интензивираме и продлабочиме не само во поглед на заедничката борба против сите видови на криминал, туку и во сите други сегменти во коишто споделуваме ...

Read More »

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека земјата се наоѓа на почетокот на епидемија

Коронавирусот се прошири низ речиси цела Европа, откако прв случај на заразен пријавија Данска, Норвешка, Финска, Романија, Грузија и Естонија. Германскиот министер за здравство Јенс Шпан изјави дека земјата, каде што досега има 21 заразен, се наоѓа на почетокот на епидемија. „Ланецот на инфекција сега веќе не може да се следи и тоа е нов момент. Голем број луѓе имале ...

Read More »

Вкупно 52 лица повредени на карневалот во Германија

Германските власти соопштија дека 52 лица се повредени откако човек со возило влета во насобраните на карневалот во западната држава Хесе. Полицијата сооопшти и дека меѓу повредените во вчерашниот инцидент во градот Фолкмарзен има 18 деца. 35 луѓе се уште остануваат во болница. Обвинителството соопшти дека повредените се на возраст од две до 85 години. 29-годишниот германски државјанин кој влета во ...

Read More »

ЦДУ ќе избира претседател кон крајот на април или почетокот на мај

Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, Христијанско демократската унија (ЦДУ) на конференција во Берлин на 25 април ќе го избере новиот партиски лидер, јавува германската агенција ДПА повикувајќи се на партиски извори. Извршниот комитет на ЦДУ се согласи на ваквиот потег, кој се уште треба да биде поддржан од партискиот национален одбор кој треба да се состане денеска. Партијата исто ...

Read More »

Mинистерот за внатрешни Зехофер: Во Германија е многу голема заканата од екстремната десница

Безбедносната закана од екстремната десница е „мошне висока во Германија“, изјави министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер по расистичкиот напад во Ханау, во кој се убиени девет лица. „Ќе го засилиме надзорот на деликатните места, особено во џамиите, како и на аеродромите“, рече министерот на конференцијата за новинарите во Берлин. Четириесетгодишен Германец во средата уби девет луѓе со емигрантско потекло ...

Read More »

Германија: Запленети 700 килограми кокаин во Хановер

Државното биро за криминална полиција и истражното царинско биро Хановер спречиле шверц на повеќе од 700 килограми кокаин во Германија, објави вчера царинската испостава. Според истражителите, запленетата дрога има улична вредност од 50 милиони евра. Товарниот превозник, од Долна Саксонија, е под истрага од германски власти од почетокот на годинава во име на јавниот обвинител. „Германската шпедитерска компанија беше одговорна ...

Read More »