Tag Archives: Германија

Германците излегоа на масовни протести против мерките , десетици приведени (ВИДЕО)

Најголемиот протест се одржа во Штутгарт, каде што според организаторите, се собрале околу 5.000 граѓани. Организаторот на митингот, претприемач за ИТ, Мајкл Балвег, рече дека граѓаните дошле да протестираат за да се спротивстават на ограничувањата на основните граѓански права како што е правото на протест и слободата на вероисповест. Протестите продолжија мирно, според правилата за одржување дистанца , според полицијата. ...

Read More »

Германија проектира рецесија од 6,3 отсто, целосно закрепнување на почетокот од 2022-та

Германската влада смета дека годинава економијата ќе биде во рецесија и пад на бруто домашниот производ (БДП) од 6,3 отсто, соопшти во средата германскиот министер за економија Петер Алтмаер. „Последиците од коронакризата предизвикуваат драстрична рецесија на нашата економија по десет години последователен раст“, изјави министерот за економија Алтмаер при претставувањето на економските процени на германската влада. Истовремено министерот очекува и ...

Read More »

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во Берлин против мерките поради епидемијата на коронавирус (ВИДЕО)

Германската полиција се судри со демонстрантите во Берлин, кои протестираат против рестриктивните мерки поради епидемијата на коронавирус. Полиција соопшти на Твитер дека се уапсени повеќе од 100 луѓе. Демонстрантите извикувале „Го сакам својот живот назад“ и носеле транспаренти со кои пишувало „Да ги заштитиме уставните права“, „Слободата не е се но без слобода се е ништо“, а на еден пишувало ...

Read More »

Во Германија над 150 илјади заразени со коронавирусот

Бројот на потврдените случаи на инфекција со короанвирусот во Германија се зголеми за 2.337, на вкупно 150.383 заболени лица, покаживаат најновите податоцио објавени во петокот од страна на референтниот Институт за инфективни болести „Роберт Кох“ (RKI). По три последователни дена забрзан раст на бројот случаи на Covid-19, овие податоци укажуваат на благо забавување на ширењето на заразата во Германија. Во ...

Read More »

Германија: Носење маски обврска во сите покраини

Граѓаните на Германија во сите покраини ќе мора да носат маски како заштита од ширењето на коронавирусот. Но, правилата не секаде се сосема исти. Во борбата против ширењето на коронавирусот се посегнува по мерката – задолжително носење маски во сите германски покраини. Бремен денеска беше последната покраина која најави обврска за носење маски. Oдлуката за тоа ќе биде донесена во ...

Read More »

Германија воведува задолжителен карантин за сите што доаѓаат од странство

Во Германија стапува во сила задолжителен карантин за лицата што ќе дојдат од странство. Како што најави германското Министерството за внатрешни работи, сите лица што доаѓаат од странство мора да бидат во двонеделен карантин. Во случај на непочитување на мерката, следува казна од 150 до 25 000 евра. Овие мерки ќе важат на ниво на сојузната држава и покраините. „Овие ...

Read More »

Во Германија повеќе од две илјади здравствени работници заболени од коронавирус

Во Германија повеќе од две илјади лекари, медицински сестри и друг болнички персонал се заболени од коронавирус, објави „Зидојче цајтунг“. Институтот за јавно здравје „Роберт Кох“ потврдил дека официјално се заболени 2.300 здравствени работници, но дека бројот сигурно е поголем. „Мора да се претпостави дека не се регистрирани сите случаи“, рекле од Институтот. „Зидојче цајтунг“ објави дека новинарите испратле безмалку ...

Read More »

Германски покраински министер си го одзеде животот поради корона-кризата

Германија е во шок откако вчера беше пронајдено безживотното тело на министерот за финансии на покраината Хесен, Томас Шефер. Тој си го одзел животот поради пандемијата на Ковид-19. Според информациите, полицијата се сомнева дека Шефер извршил самоубиство во очај поради проблемите со кои се соочувала владата во неговата покраина со кризата со коронавирусот. Телото на 54 годишниот Шефер, кој беше ...

Read More »

Германија забранува собири на повеќе од две лица

Германскатата сојузна влада и владите на германските сојузни покраини воведоа забрана за состанување на повеќе од две лица во јавноста, со исклучок на лица кои живеат во исто домаќинство, изјави во неделата канцеларката Ангела Меркел. „Коронавирусот се проширува со загрижувачка брзина и поради тоа социјалниот живот треба да биде намален на најмалата можна мерка. Ве молам да се придржувате до ...

Read More »

Во Германија ќе работат само маркети, пазари, банки и аптеки

Во Германија ќе работат само маркети, пазари, банки и аптеки. Се затвораат кафулиња, клубови, театри, музеи, и цркви за да го забават ширењето на коронавирусот.  Рестораните и другите објекти за јадење ќе бидат отворени помеѓу 6 и 18 часот. Целта на властите е ограничување на социјалните контакти на јавни места како одговор на епидемијата на коронавирусот во Германија. Германската канцеларка Ангела ...

Read More »