Tag Archives: Македонија

Втора победа на Македонија во квалификациите за ЕП 2020

  Вечерва забележана втората победа на Македонската сениорска репрезентација против репрезентацијата на Исланд. Во еуфорична атмосфера, преполна сала се одигра натпреварот помеѓу Исланд и Македонија во Рејкјавик. Исланд имаше водство во поголем дел од првото полувреме. Поведоа со 5-2, 8-4, 12-9, но Македонија со серија од 4-0 го презема водството (13-12). До крајот на првиот дел се играше израмнето, на ...

Read More »

Агенција за промоција и поддршка на туризмот на Македонија беше дел од Интернациониот саем за туризам „MTF Mediterranean Tourism Fair“ во Тирана

Агенција за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија беше дел од Интернациониот саем за туризам „MTF Mediterranean Tourism Fair“ што се одржа во период од 5-6.04.2019 година во Тирана. Од информациите на делегацијата на Агенција за промоција и поддршка на туризмот  и домашните тур-оператори кои се присутни на саемот, интересот на туристите од Албанија за посета на државава е голем, Републикa Македонија ...

Read More »

Охрид и Берат официјално ќе се збратимат

Двата архитектонски бисери македонскиот Охрид и албанскиот Берат, ги поврзува не само тоа што се заедно на светската листа на културни и амбиентални врености на УНЕСКО, туку и  заедничкото историско минато, влезено, мегу другото, и во легендата за охридската мома Биљана, која ги молела бератските винари “кротко да ги тераат карваните за да не и го газат даровното платно”. Со ...

Read More »

Ветераните на армиите и безбедносните служби од Македонија, Албанија на манифестацијата „Езерска средба – Охрид 2019“

„Езерска средба – Охрид 2019”, која под покровителство на Општина Охрид, се одржа во организација на Здружението на ветераните од одбраната и безбедноста на Република Македонија, односно разгранокот за општините Охрид и Дебрца. Од оваа година, средбите ќе имаат два дела: покрај во Охрид, ќе продолжат, на 18 мај, во Поградец и Корча, Република Албанија. Учествуваа високи претставници на здруженијата ...

Read More »

Македонија: Претседателските кандидати потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

  Кандидатите за претседател, Блерим Река, Гордана Силјановска Давкова и Стево Пендаровски, денеска во просториите на Државната изборна комисија (ДИК), го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори. Претседателот на ДИК, Оливер Деркоски изјави дека текстот на Кодексот содржи одредби коишто секој кандидат треба да ги почитува. Кандидатот на Алијансата за Албанците и Беса, Блерим Река порача дека е важно ...

Read More »

Етно-ресторанот „Куќа на Мијаците“ награден со високо прзнание од Booking.com

Етно- ресторанот „Куќа на Мијаците“ добитник е на највисоко признание од Booking.com. Веста за МИА ја соопшти менаџерот на ресторанот, Николче Димески, кој додава дека ова за него и за сите вработените претставува голема чест, но и предизвик за уште поголема ангажираност во постигнување што повисок квалитет на понудата и услугата, од која, како што додава и до сега посетителите ...

Read More »

ОН: Во Македонија живеат најнесреќните луѓе на Балканот

Според најновите истражувања на ОН “World Happiness Report“ најсреќните луѓе во светот живеат во Финска, Данска и Норвешка. Исланд, Холандија, Швајцарија, Шведска, Нов Зеланд, Канада и Австрија се другите земји од Топ-10 најсреќни. САД е на 19-та позиција, Русија на 68 место, а Кина е 93-та. Извештајот ги рангира земјите врз основа на конечниот индекс на среќа, а таа е ...

Read More »

Македонија: Нов царински терминал на граничниот премин Ќафасан ќе ја зголемиме трговската размена со Албанија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши, директорот на Царинска Управа, Ѓоко Танасоски и пратеникот Јован Митрески денеска го посетија граничниот премин Ќафасан и направија увид во тековната состојба и подготовки на новиот царински терминал. „Проектот се финансира од програмата ИПА и од Буџетот на Република Македонија во вкупен износ од 1,48 ...

Read More »

Македонија: Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип одбележува 12 години постоење 

Со свечена седница на Сенатот на Универзитетот „Гоце Делчев“-Штип, промоција на новите осум доктори на науки, издавачката дејност и фондот за стипендирање на студентите почна одбележувањето 12 години од постоењето на оваа високаобразовна институција. Ректорот на УГД-Штип, Блажо Боев, истакна дека од 27 март пред 12 години, па се до денеска Штипскиот универзитет одговори на барањата и потребите на времето ...

Read More »