Tag Archives: Македонија

Заедничка вежба на пожарникари од Македонија, Грција, Албанија во Грција

  Пожарникари од Македонија, Албанија, Бугарија и домаќинот Грција, во април ќе одржат заедничка вежба во грчкиот град Птолемаида, за да се донесат заклучоци за соработката, соопшти алтернативниот министер за цивилна заштита на Грција за грчката новинска агенција АНА-МПА. Никос Тоскас, вели дека позицијата на Птолемаида, од многу аспекти помага во соработката со балканските земји. Како што јавува дописникот на ...

Read More »

„Школата за млади лидери“ прогласена за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017 година

Сакаме да изградиме млади луѓе со вистински вредности, интегритет и отворен ум, порача претседателот Иванов на свеченото отворање на Светскиот форум на бизнис ангели, кој се одржува во Истанбул, Република Турција. Во своето обраќање на форумот на кој присуствуваат над 1200 учесници од 70-тина држави, македонскиот претседател говореше за целите и вредностите на Школата за млади лидери, која што е ...

Read More »

Охридското Езеро атракција за риболовен туризам

Охридското езеро располага со огромни капацитети за развивање на туризмот, па така се најде место и за риболовниот туризам којшто може да бликне и да помогне во афирмација на најстарото езеро во Европа.  Постојано доаѓаат туристи риболовци кои рекреативно се занимаваат со тоа интересно хоби, но охриѓани даваат шанса туристите да се запознаат и со ловење со блинкер, мошне стар ...

Read More »

Претседателите на Македонија и Бугарија денеска имаа средба со бизнисмените и претседателите на стопанските комори на двете држави

  Претседателите на Република Македонија и Република Бугарија, д-р Ѓорге Иванов и г.Румен Радев денеска имаа средба со бизнисмените и претседателите на стопанските комори на двете држави. На средбата двајцата претседатели истакнаа дека Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобра инфраструктура, повеќе проекти, поголема размена на стоки и на луѓе и многу подобра комуникација на сите нивоа. ...

Read More »

200 македонски интелектуалци бараат прекин на преговорите за промена на името

  Oколу 200 македонски интелектуалци упатија драматичен апел до политичките лидери за иднината на македонската нација. Експерти од различни области од Македонија и во светот објавуваат отворено писмо во кое од политчките лидери се бара да ја употребат мислата на големиот Крсте Петков Мисирков, кога одлучуваат за преговорите за името и за опасноста Македонија да го загуби својот идентитет. Во прилог ...

Read More »

Сезона директна авионска линија на релација Истанбул – Охрид

Турската нискобуџетна авиокомпанија „Онур Ер“ за претстојната туристичка сезона ќе воспостави директна авионска линија од Истанбул за Охрид. Предвидено е авиони на „Онур Ер“ да летаат од Истанбул за Охрид еднаш седмично, почнувајќи од 15 април заклучно со 7 октомври. Првично билетите за летот ќе се продаваат преку турскиот тур-оператор „Татил Будур“, но ќе бидат понудени и на отворена продажба ...

Read More »

Македонија и Германија постигнаа договор за признавање на возачките дозволи

Според извори на Дојче Веле, постигнат е договор за меѓусебно признавање на возачките дозволи. Се очекува договорот наскоро да стапи во сила, иако никој не сака да прогнозира кога точно тоа би можело да се случи. Билатералниот договор меѓу Македонија и Германија за меѓусебно признавање на возачките дозволи е постигнат, велат извори на ДВ. Отстранети се последните пречки, и со тоа, македонските државјани ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ стана полноправна членка на Центристичката Демократска Интернационала (ВИДЕО)

ВМРО-ДПМНЕ денес на самитот во Будимпешта стана полноправна членка на Центристичката Демократска Интернационала која е светска организација на десни политички партии. Ова е значајно меѓународно признание и успех на партијата на кој што макотрпно работевме изминативе два месеци. По членството во европската народна партија (ЕПП) каде ВМРО-ДПМНЕ е членка, партијата стана член и во Центристичката Демократска Интернационала каде членуваат партии ...

Read More »

Светската финансиска елита на меѓународна конференција во Македонија 

Македонија денеска е домаќин на меѓународна конференција на која присуствуваат еминентни личности чие мислење е значајно за светските финансиски текови. Меѓу нив се Беноа Кере, еден од шесте постојани членови на Европската централна банка, Тао Џанг, заменик главен директор на Меѓународниот монетарен фонд и Луиз Авазу Переира да Силва, заменик главен директор на Банката за меѓународни порамнувања. Најавено е присуство и ...

Read More »