Tag Archives: македонци во косово

Бугарската офанзива од позиција на членка на ЕУ за национално обезличување на Македонците продолжува на Косово

Бугарската офанзива од позиција на членка на Европската Унија за национално обезличување на Македонците продолжува на Косово. Откако во 2017 година, со помош на уцени кон Владата на Република Албанија, Бугарија успеаја да вметне непостоечко бугарско малцинство во Албанија, на ред е Косово. Со децении, во областа Гора во Косово живеат Македонци, но сега за потребата на бугарските интереси тие ...

Read More »

Општина Драгаш интензивно го расчистува снегот екипите на терен

Општинската служба за одржување на патиштата во координација со потпретседателот на општина Драгаш Ресул Фетаху и директорот на јавната администрација Ветим Рамадани во касните вечерни часови, почна со  отстарнување на снегот во Општина Драгаш, областа Гора. Како што изјави за порталот Горапрес потпреседателот на општината Ресул Фетаху, покрај работниците од Општината Драгаш кои се сезонски ангажирани за одржување на локалните ...

Read More »

Општина Драгаш: Врнежиите од снег предизвикаа дефекти во електричната мрежа

Снегот што падна за време на викендот на подрачјето на општина Драгаш областа гора создаде нови невољи за работниците на патиштата, но и за жителите на оваа општина. Прво силен дожд, а потоа и снег, кој се залепи за електричната мрежа, предизвика големи дефекти во општина Драгаш. Вчера во текот на денот готово целото подрачје на општина Драгаш беше без ...

Read More »

Делегација предводена од претседателот на Единствена горанска партија, Адем Хоџа оствари средба со Македонската амбасадорка во Приштина

Делегација предводена од претседателот на Единствена горанска партија, и пратеник во Косовскот собрание, Адем Хоџа, денеска во просторите на Македонската амбасада во Приштина, оствари средба со Македонската амбасадорка во Приштина, Шпреза Јусуфи. На состанокот беа разгледани прашања важни за областа Гора, зајакнувањето на инфраструктурните врски со Република Македонија е од особено значење за зближување на луѓето и зајакнување на економијата, истакна претседателот ...

Read More »

Претседателот на Косово, Вјоса Османи – Садриу прими делегација предводена од Адем Хоџа претседател на Единствена горанска партија 

Претседателот на Косово, Вјоса Османи – Садриу прими делегација предводена од претседателот на Единствена горанска партија, и пратеник во Косовскот собрание, Адем Хоџа. На состанокот беа разгледани прашањата за еднакво учество во институциите, вработувањето и други прашања важни за областа Гора. Хоџа ја покани Претседателката да ја посети областа Гора и да се запознае со областа Гора. Во областа Гора, во ...

Read More »

Започнаа реконструкција и проширување на патот Драгаш – Брод во областа Гора

  Овие денови почнаа работите за проширување и реконструкција на патот од Драгаш до Брод, областа Гора, работите за проширување на патот ги изведува градежната фирма „КАГ“ проектот е финансиран од страна на Министерството за инфраструктура на Косово. Покрај проширувањето на патот со проектот е предвидено и поставување на новасвалт, како и скратување на неколку криви кои што беа непрегледни ...

Read More »

Претседателот на партијата „Единствена горанска партија“ Хоџа оствари средба со министерот за земјоделство, шумарство и рурален развој, Пеци

Претседателот на партијата „Единствена горанска партија“ и Пратеникот од областа Гора во Собранието на Косово, Адем Хоџа оствари средба со министерот за земјоделство, шумарство и рурален развој во Владата на Косово, Фатон Пеци. За време на разговорите, беа разгледани важни теми за зајакнување на различните земјоделски сектори и за развојот на областа Гора. – стои во сопштението на Партијата „Единствена горанска партија“.  

Read More »

Честитка од СМК за изборот на Османи за претседателка, со барање за унапредување на положбата и правата на Македонците во Гора и цела територја

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) го честита изборот на Вјоса Османи за претседателка на Косово. СМК очекува продлабочување на македонско-косовските билатерални односи и унапредување на положбата и правата на Македонската заедница во Гора и Призренска Жупа, на целата територија на Косово. СМК апелира Косово да се воздржи од мешање во внатрешните работи на државата Македонија. СМК предлага склучување на Договор за ...

Read More »

Адем Хоџа лидер на „Единствена горанска партија“од Гора положи свечена заклетва во косовскиот парламент

Пратеникот на партијата победничка на вонредните парламентарни избори во косово, Движењето Самоопределување (ВВ), Глаук Коњуфца е избран за претседател на новото косовско Собрание, на предлог на лидерот на неговата партија Албин Курти. Во состав на косовскиот парламент, во десетте загарантирани пратенички места за немнозинските заедници, место обезбеди и партијата „Единствена горанска партија“ нејзин претставник во косовскиот парламент ќе биде дипломираниот ...

Read More »