Tag Archives: топ

Македонија jа направи најголемата сензација во својата фудбалска историја ја победи Германија 2:1

Македонската фудбалска репрезентација ја направи најголемата сензација во својата фудбалска историја со победата над Германија во Дуизбург со 2:1. Нашите репрезентативци одигра одличен натпревар и со головите на Пандев и Еламс ја шокираа Германија на нивен терен. Натпреварот започна со доминација на Германија, но заврши со голема победа на нашата репрезентација. Леон Горетцка во 9.минута прими топка во нашиот шеснаесетник, ...

Read More »

Рама ја критикува Европската Унија: Го оставивте Балканот без вакцини

Премиерот Еди Рама, повторно ја критикува Европската Унија поради вакцинирањето против коронавирусот и истакна дека Европската Унија го оставила Балканот без вакцини. Рама на прес-конференција рече дека француската амбасада во Албанија, која соопшти дека Рама изнесува неточни ставови за вакцинацијата, ги извадила неговите изјави од контекст и дека не ја обвинувал земјата, туку само го искажал своето мислење. „Реков дека ...

Read More »

Нов Зеланд ја пречека Новата година со огномет (ВИДЕО)

Новата година пристигна и во Нов Зеланд, каде што на полноќ се одржа спектакуларен огномет. Извиците и аплаузите на граѓаните се слушаа низ целата земја. Илјадници луѓе излегоа на улиците во Окланд, а многумина од нив не носеа маски. Сепак, за разлика од Нов Зеланд, поради пандемијата на коронавирус на многу места Новата година нема да биде добредојдена како во ...

Read More »

Мета го врати изборниот законик на повторно разгледување и побара мислење од Венецијанската комисија

  Албанскиот претседател Илир Мета, денеска ја потпиша уредбата со која на повторно рзгледување во Парламентот го враќа изорниот законик усвоен со измени без постигнат консензус од сите страни. Во ситуација кога во земјата веќе три годни не функционира уставниот суд, Мета упати итно барање до Венецијанска комисија за специјализирано и објективно мислење за овој процес. Исто така ја повикува ...

Read More »

Во Албанија 18 новозаразени од Ковид-19 

По неколкудневната минимална, едноцифрена бројка, во последното деноноќие во Албанија регистрирани се 18 новозаразени со Ковид-19,од нив 11 во Тирана. Во последното деноноќие тестирани се 191 сомнителен случај, при што позитивен резултат има кај 18 од нив. Со тоа вкупната бројка на заразени изнесува 898, додека 77 отсто од заболените или 694 се излекувани, изјави Еугена Томини од Институтот за ...

Read More »

Македонија: Бројот на заразени 617, излекуван 35 пациент, починати 29 лица

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на вирусот. Во денешната статистика е вметнат и пациентот кој вчера почина на пат кон болницата ...

Read More »

Техничкиот комитет за епидемија ковид-19 во Албанија ќе го достигне врвот следната недела 

Во Албанија следната недела се очекува коронавирусот да го достигне врвот. Ова е предвидувањето на експертите за време на онлајн средбата на Техничкиот комитет за епидемија на коронавирусот со премиерот Еди Рама. Раководителката на одделението за епидемиологија на Институтот за јавно здравје, Еугена Томини, оценила дека петтата недела од појавата на нулта пациентот во Албанија, коронавирусот ќе го достигне пикот, ...

Read More »

Во светот има 900 000 заразени и 45 000 починати од коронавирус

Заразата низ целиот свет не се намалува, при што епицентарот од Источна Азија се пресели во Европа и  Америка во последните неколку недели. Универзитетот Џон Хопкинс исто така на својата страница објави дека бројот на официјално потврдени закрепнати лица од „Ковид-19“ достигна 191.673. Додека најголем број во моментов заразени во Соединетите Држави е над 200.000, најголем број смртни случаи има ...

Read More »

Бројот на заразени во Албанија се зголеми на 243, излекувани 52, починале 13 лица

Во Албанија се зголемува бројот на заразените од „Ковид-19“,на излекуваните,но за жал и на починатите. -Во последните 24 часа од тестираните 145 сомнителни случаи позитивен резултат има кај 20 од нив, со што вкупната бројка на заразени од „Ковид-19“ во земјава се зголеми на 243 лица,од тестираните 1.671 лице. Синоќа и утрово во Инфективната болница починаа двајца пациенти, 82-ве годишна ...

Read More »

Македонија: 29 нови случаи на коронавирус вкупно 114

Во изминатото деноноќие се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата, соопшти Министерството за здравство. „Со ова бројката на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува 114. По градови: Скопје (22), Штип (3), Дебар (2), Куманово (1) и Охрид (1). Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје (65), Дебар (36), Штип (7), ...

Read More »