Tag Archives: Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Притворот на Едмонд Темелко е политичка тортура и газење на човековите права (ВИДЕО)

  Единствениот Македонец кој е градоначалник надвор од границите на државава, веќе два месеци се наоѓа во притвор. Против него беше покренат конструиран случај, а подоцна и беше приведуван незаконски, насилно со брутално кршење на законите пред очите на неговото семејство. Едмонд Темелко, кој важи за најголем борец за човековите права на Македонците во Албанија, остана трн во око на ...

Read More »

Успешен настап на монашките хорови од Македонија на меѓународен фестивал во Грција

Монашките хорови од свештените обители на Бигорскиот манастир, манастирот „Свети Георгиј Победоносец“ од дебарското село Рајчица и на манастирот Пречиста, кај Кичево, беа дел од многубројните учесници на осмиот меѓународен хорски фестивал, што за време на викендот се одржа во Солун, Грција Нивниот настап бил вториот фестивалски ден кога,како што вели сестра Ефимија, монасите низ источно-византиски песни и химни им ...

Read More »

Македонската Алијанса изразува загрижност за Едмонд Темелко

Македонската Алијанса изразува благодарност на Претседателот на Албанија, Илир Мета, кој уште еднаш покажа дека е вистински пријател на Македонската заедница во неговата земја. Изразувајќи грижа за сериозно нарушената здравствена состојба на својот коалиционен партнер, Претседателот на Македонска Алијанса за Европска иднина и актуелен Градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, Претседателот на Албанија Илир Мета, среде Скопје им одржа лекција и ...

Read More »

Груевски до Мета: Притворот на Едмонд Темелко е доказ за политички притисок и нечовечки третман

Македонско – албанските односи, актуелната политичка состојба и стратешките приоритети на Република Македонија биле главни теми на средбата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со претседателот на Албанија, Илир мета, на која присуствуваа и генералниот секретар на партијата Христијан Мицкоски и членот на Извршниот комитет, Александар Николоски. Груевски, запознавајќи го својот соговорник за актуелните случувања во државата го отвори и ...

Read More »

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев оствари средба со претседателот на Албанија Илир Мета

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со делегација на Република Албанија, предводена од Претседателот на државата Илир Мета, кој се наоѓа во дводневна посета на Македонија. Премиерот Заев, изразувајќи особено задоволство за посетата на високата делегација од Албанија, истакна дека средбата ги реафирмира принципите на добрососедство, заемно почитување и реципроцитет, посебно истакнувајќи дека во таа ...

Read More »

Претседателот на Република Албанија Мета во официјална посета на Република Македонија

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска беше домаќин на Претседателот на Република Албанија, г. Илир Мета, кој престојува во дводневна официјална посета на Република Македонија. Двајцата претседатели на тет-а-тет средбата разменија мислење за можностите за унапредување на билатералните односи, за стратешките приоритети на двете земји во однос на интеграциите во НАТО и ЕУ, како и за состојбите ...

Read More »

Утре во Македонија средба на албанскиот претседател Мета со претседателот Иванов

Претседателот на Република Албанија Илир Мета утре и задутре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Предвидено е тој да биде пречекан со државни и воени почести пред платото на кабинетот на Претседателот на Македонија Д-р Ѓорге Иванов кој ќе биде негов домаќин. Претседателот на Алабнија Мета и неговиот македонски колега Иванов ќе има тет а тет средба во ...

Read More »

Првиот кадетски златен медал сјае како дијамант за Македонија

Европскиот куп во кадетскиот Ѓуор 2017 Првиот европски Куп за кадети заврши со голем успех за македонски џудист Хамза Јашари (-66кг), кој освои злато после практицирањето на џудо 9 години. Ова е прв македонски златен медал од европски кадетски џудо куп. “Ова е прекрасно да се добие првиот македонски златен медал во кадетскиот EJU Куп. Вежбам џудо од седум години ...

Read More »

Во Франција откриен споменик на загинатите македонски војници на Кајмакчалан

По цели 99 години од завршувањето на Првата светска војна, конечно и Македонија доби спомен-обележје, на кое се испишани имињата на војници од Македонија, од општината Новаци, кои загинаа во крвавите битки на Кајмакчалан. Во рамките на проектот во кој четири нации, четири градоначалници го слават мирот, во градот Коломбел, Франција, со голем број свечености и војнички почести беше откриен ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска го прими градоначалникот на Солун Јанис Бутарис

Изразувајќи задоволство од можноста за повторна средба, претседателот Иванов оцени дека и покрај отвореното билатерално прашање, соработката меѓу македонското и грчкото општество е на завидно ниво и посочи на потребата од нејзино натамошно унапредување. „Република Македонија е подготвена за натамошно јакнење на соработката во сите сфери од заемен интерес кои ќе придонесат за нашата заедничка визија за регионална стабилност и ...

Read More »