Tag Archives: Македонија

Македонија: Агенцијата за национална безбедност ќе ја замени УБК

Се формира нова Агенција за национална безбедност, која ќе биде надвор од состав на МВР, а УБК веќе нема да постои. Вработените во оваа служба само ќе прибираат информации, но нема да имаат полициски овластувања. УБК излегува од составот на Министерството за внатрешни работи и како дел од реформите на безбедносно-разузнавачкиот систем ќе се формира Агенција за национална безбедност. Владата ...

Read More »

Македонија и Јапонија – 25 години дипломатски односи

  Девет проекти за шест региони ќе бидат потпишани денеска по повод 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Јапонија и Македонија. На церемонијата на потпишувањето на грант договорите ќе присуствува јапонската амбасадорка Кеико Ханеда и девет директори од институциите добитници на грантовите, министрите за здравство, за образование, за локална самоуправа, и заменик-министерот за труд и социјална политика. На приемот по ...

Read More »

Професор Гордана Силјановска – Давкова: Јас ќе се борам да бидам претседател на Република Македонија, како што се распишани изборите

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител телевизија, одговарајќи на новинарското прашање, дали во случај доколку победи на претседателските избори ќе се заколне пред Уставот на Република Македонија, иста вели дека ќе се бори да биде претседател на Република Македонија, додавајќи дека кога претседателот на Собранието ...

Read More »

Поевтин роаминг меѓу Република Македонија и Република Грција

Поевтин роаминг меѓу Република  Македонија и Република Грција, а во делот на податочниот сообраќај уште во летната сезона, најавија денеска ресорните министрите на двете држави Дамјан Манчевски и Никос Папас по потпишувањето Меморандум за разбирање. Се согласивме дека максималните цени на роаминг услугите треба да се намалат до нивото на оние цени што се менуваат во ЕУ. Со Меморандумот се ...

Read More »

Премиерот на Македонија освори средба со четириесет бизнисмени од Стопанската комора на Тирана

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружен од заменикот на претседател задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот без ресор задолжен за странски инвестиции, Бардул Даути, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот за економија, Крешник Бектеши и министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски и советничката за земјоделство на, ...

Read More »

Ексклузивно интервју за Македонски весникот “Илинден”: Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова кандидат за претседател на Република Македонија

Македонски весникот “Илинден”:  Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова, ве молиме дадете кратка биографија за вас да се запознает читателите. Проф.д-р Гордана Силјановска – Давкова: Партијата ВМРО-ДПМНЕ е добро позната во јавноста и мислам дека нема потреба од нејзино претставување. Всушност, јас не сум соодветниот соговорник да зборувам за партијата, бидејќи на Конвенцијата за избор на претседателски кандидат се пријавив како надпартиски ...

Read More »

Дејан Георгиевски освои златен медал во “Турција опен Таеквондо 2019”

Дејан Георгиевски освои златен медал на најсилните турнири во светот кој се одржа во Турција. Тоа е светскиот куп Г1 класа “ТУРЦИЈА ОПЕН 2019”, со пет борби и пет победи во еден ден full contact sport и тоа: -Прва над Chihat SatilmisТурција – технички нокаут -Втора над Muhammet EminТурција – технички нокаут -Трета над Jonathan Healy САД – 14:7 -Четврта ...

Read More »

Република  Македонија и Грузија воспоставија дипломатски односи

Денеска, за време на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грузија, Давид Залкалиани го потпишаа Протоколот за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји. Двајцата министри изразија очекување дека овој чин претставува вовед во отворање на ново поглавје во билатералните односи, интензивирање на политичкиот дијалог и продлабочување на соработката во ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе избере кандидат за претседател

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избере претседателски кандидат од деветмината кои се пријавија на огласот. Изборот ќе го направат вкупно 551 делегат пријавени на партискиот конгрес. Кандидатите меѓу кои ќе избираат се: Влатко Ѓорчев, правник, пратеник во Собранието на Република Македонија и член на  Извршен Комитет  на ВМРО-ДПМНЕ. Гордана Силјановска Давкова, редовен професор на правниот факултет „Јустинијан Први“ ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов се обрати на Комеморативната седница во чест на загинатите

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во општина Гостивар, се обрати на Комеморативната седница во чест на загинатите граѓани во вчерашната тешка сообраќајна несреќа, што се случи на патот Скопје – Тетово, во близина на селото Ласкарци. „Ова е тажен ден за Македонија, тажен ден за сите нас. Вакви настани да не ни се случуваат. Нека им е ...

Read More »