Author Archives: Весник Илинден

Стерјовски и Колефски на средба со директорот на Државната агенција за катастар

Пратеникот во албанскиот парламент од Македонска алијаса за европска интеграција, МАЕИ, продолжува со неговите заложби за надминување на проблемите со кои се соочуваат Македонците во Албанија. Во тие рамки денеска, со градоначалникот на општина Пустец, Пали Колефски остварија работна средба со директорот на Државната агенција за катастар, Артан Ламе. Разговаравме за регистрацијата на имотите во Општина Пустец во Државната агенција ...

Read More »

Рускиот претседател Владимир Путин во Будимпешта

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во Будимпешта за да разговара со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Кремљ порано рече дека разговорите треба да се „фокусираат на широк спектар на прашања поврзани со руско-унгарската соработка, пред се на трговско, економско, културно и хуманитарно поле“, а двајцата лидери треба да разменат мислења за одредени итни глобални и регионални проблеми. За време на ...

Read More »

Македонија: Собранието ќе се распушти на 11 февруари

Собранието ќе биде распуштено на 11 февруари по што ќе бидат распишани предвремените парламентарни избори, кои треба да се одржат на 12 април. На средбата со новинарите, претседателот на Собранието, изјави дека изборите треба да се одржат во рок од 60 дена од распуштањето на законодавниот дом. Потоа, како што посочи Џафери, нема да има можност за ратификација на протоколот ...

Read More »

Британија на вонредни избори на 12 декември

  Велика Британија ќе одржи избори на 12 декември, откако пратениците изгласаа поддршка за предлогот, по неколкумесечниот застој со брегзитот, објави Би-би-си. Со разлика од 438 наспрема 20 гласа, долниот дом на британскиот парламент го одобри предлог-законот, отворајќи го патот за првите декемвриски избори во земјата уште од 1923 година. Предлог-законот сè уште треба да биде одобрен од лордовите, но може ...

Read More »

Македонија: Се воведува хеликоптерски итен медицински систем

Владата на Македонија денска на седница д ја усвои информацијата за спроведената постапка за избор на најповолна понуда за воспоставување Јавно приватно партнерство (ЈПП) за формирање современа организација-платформа како ефикасен носител на хеликоптерскиот итен медицински систем во Република Македонија (ХЕМС) и хеликоптерските услуги за пребарување и спасување (САР) и ја прифати Предлог-Одлуката за избор на приватен партнер за оваа дејност ...

Read More »

Македонија: Егејска семакедонска вечер во Штип

Во организација на Здружението на Македонците од Егејскиот дел на Македонија “Мирка Гинова” од Штип, а по повод денот на ослободувањето на градот Штип, на 9 ноември годинава, сабота, во Штип ќе се одржи Егејска семакедонска вечер. Егејската семакедонска вечер ќе се одржи во ресторан “Астибо Плаза” со почеток во 19 часот. Егејската семакедонска вечер нуди богата културно-уметничка програма во ...

Read More »

Стерјовски, освари средба со Иан Крафорд, шеф на политичкиот и економскиот оддел во амбасадата на САД во Албанија

Пратеникот во албанскиот парламент од Македонска алијанса за европска интегација, Васил Стерјовски, во просторите на закондоавниот дом во Тирана денеска попладне оствари средба со Иан Крафорд, шеф на политичкиот и економскиот оддел во амбасадата на САД во Албанија. На средбата станало збор за правата на малцинствата во Албанија, со посебен акцент за македонската заедница, учеството на Стерјовски во албанското Собрание, ...

Read More »

Русија упати покана на Македонија и Албанија да и се придружат на Евроазиска економска унија

Постојаниот претставник на Русија во Европска унија, Владимир Чижов, им упати покана на Македонија и на Албанија да и се придружат на Евроазиска економска унија (ЕЕУ) за време на Евроазискиот економски форум во Верона. Двете држави побрзо ќе наидат на разбирање во ЕЕУ отколку во ЕУ, смета рускиот дипломат. „Сигурен сум дека овие земји, кои се кандидатки за членство во ...

Read More »

Национален ансамбл за народни игри и песни на Македонија “Танец” осови Гран при награда во Париз

На Меѓународниот фестивал на уметностите “Les Etoiles De Paris” во конкуренција на 350 учесници, оркестарот на „Танец” под водство на Дарко Илиевски ја освои апсолутната награда на целиот натпревар, Гранд прито. Настапот на оркестарот беше проследен со аплаузи на отворена сцена и беше испратен со овации. Национален ансамбл за народни игри и песни на Македонија “Танец” претставува симбол на македонскиот фолклор, ...

Read More »

Советот за македонски јазик: Ќе се обноват старите и ќе се отворат нови лекторати по македонски јазик 

По серијата одржани подготвителни состаноци и седници на кои се разговараше за унапредувањето на состојбата на македонскиот јазик и македонистиката, Советот за македонски јазик, стручно тело при Владата на Република Македонија, чиј претседател е проф. д-р Људмил Спасов, отпочнува јавна расправа за консултации за Предлог-законот за употребата на македонскиот јазик. Во предложениот Закон, со промените се предвидува задолжително ангажирање или ...

Read More »