Author Archives: Весник Илинден

Македонија: Воени вежби на генералштабот на Армијата

Генералштабот на Армијата на Македонија и потчинетите команди и единици од денеска до петок ќе ги изведуваат планираните вежбовни активности во гарнизоните и на одредени реони од  јужната граница, каде Армијата во изминатите неколку години извршува задачи за подршка на МВР во справување со мигрантската криза. „Ваквите планирани вежбовни активности се изведуваат според годишниот План на генералштабот за обука, вежби ...

Read More »

Хајдари: Срамота е што Рама ја откажа средбата со претседателот Пендаровски 30 минути пред да се одржи

  Претседателката на парламентарната опозиција во Албанскиот парламент, Рудина Хајдари, во својот говор во парламентот рече дека премиерот Еди Рама ја откажал средбата со македонскиот претседател Стево Пендаровски 30 минути пред да се оддржи. Пратеничката рече дека ова е грд чин на Албанија со оглед на фактот дека Македонија е сојузник на Албанија. „Срамота е што премиерот Рама ја откажа ...

Read More »

Претседателот на Комисијата за односи со верски заедници Сотировски во посета на Албанија

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски од денеска е во дводневна работна посета на Република Албанија, во чии рамки ќе биде остварена билатерална средба со директорката на Државниот комитет на култови, каде ќе се разговара за продлабочување на соработката помеѓу двете држави во сферата на верските прашања, размена на искуства и заштита на ...

Read More »

Македонец стана селектор на женската фудбалска репрезентација на САД

Македонецот Влатко Андоновски стана нов селектор на женската фудбалска репрезентација на САД и ја наследи Џил Елис, која ги освои последните две Светски првенства, а тоа денеска беше потврдено на официјалниот профил на селекцијата на САД. Како што се најавуваше во претходните денови, Андоновски конечно седна на кормилото на Американките, па се очекува своето деби да го има во ноември кога ...

Read More »

„Моја Истра“ – изложба од Сара Длака во среда во Демир Хисар

  На 30 октомври во Домот на културата „Илинден“ во Демир Хисар со почеток во 12:30 часот ќе биде отворена изложбата на цртежи насловена како „Моја Истра“ од Сара Длака. Сара Длака е од Лабин, Хрватска, има дипломирано на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, а има учествувано и реализирано повеќе самостојни и групни изложби во Македонија, Хрватска и Србија. ...

Read More »

Николов: Нашето Mакедонско име, идентитет и историја не се монети за поткусурување со кои ќе си играат нашите политичари

Нашето Mакедонско име, идентитет и историја не се монети за поткусурување со кои ќе си играат нашите политичари и странските агресори. Тие немаат право да се однесуваат кон Македонија како да е играчка. Барајте да се стави крај на оваа расистичка игра. Ова е нешто што македонското меѓународно движење за човекови права и го кажува на секоја последователна македонска влада ...

Read More »

Стерјовски побара објаснување од премиерот Рама за откажаната средба со македонскиот претседател

Стерјовски побара објаснување од премиерот Рама за откажаната средба со македонскиот претседател Пратеникот во албанскиот Парламент од Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) Васил Стерјовски во обраќањето пред пратениците информираше за неговата средба со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски за време на неговата официјална посета на Албанија. Како пратеник во албанското Собрание и претставник на Македонската заедница во Албанија, остварив ...

Read More »

Фондот за Западен Балкан објави третиот повик за регионални проекти

По успехот на вториот повик, Фондот за Западен Балкан го отвори третиот повик за предлози за регионални проекти. Фондот за Западен Балкан е првата сеопфатна и регионална организација во Западен Балкан. Извршниот директор на Фондот, Ѓерѓ Мура, за албанската телеграфска агенција изјави дека фондот на проектите во овој повик е 250 илјади евра. “Фондот за Западен Балкан со задоволство го ...

Read More »

Абу Бакр ал-Багдади е мртов, но Исламската држава се уште постои

Озлогласениот лидер на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, најверојатно е убиен во голема операција на американските сили во северозападна Сирија. Иако до затворањето на весникот немаше официјална потврда од Пентагон за ликвидацијата на џихадистичкиот лидер, американскиот претседател Доналд Трамп за вчера најави прес-конференција, на која ќе соопшти „важна вест“. Трамп во саботата вечер на Твитер соопшти дека „нешто многу големо ...

Read More »

Стерјовски, освари средба со Македонскиот претседател Стево Пендаровски

Пратеникот од единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција Васил Стерјовски, освари работна средба во Тирана со Македонскиот претседател г-дин Стево Пендаровски. Стерјовски го информира Македонскиот претседател за положбата на македонското национално малцинство во Албанија и можностите за унапредување на неговата положба.

Read More »