Author Archives: Весник Илинден

Карта на зоната на ефективното покривање на ракетниот систем С-400 „Триумф“ во Србија

Според пишувањето на голем број руски медиуми, вклучувајќи ја и изјавата на српскиот претседател Александар Вучиќ дека дивизион на сигурно најдобриот ПВО-систем на светот С-400 „Триумф“ пристигна во Србија, се појави и карта на неговата ефективна зона на покривање. За време на воената вежба „Словенски штит-2019“ во Србија ќе бидат распоредени елементи на ракетниот систем С-400 „Триумф“ со долг дострел. ...

Read More »

Албанија го изгласа нацрт законот за приватни затвори

  Советот на министри на Албанија вчера одобри Нацрт-закон со кој се уредува третманот на осудените со затвор и притвор, а со кој се предвидува и изградба на приватни затвори. Во членот 15 од новиот Предлог-закон се вели дека институциите за извршување на кривични одлуки се јавни и приватни и дека Советот на министри ги поставува правилата за функционирање, администрација, ...

Read More »

ЕП ја усвои резолуцијата со која повикува за почеток на преговори со Скопје и Тирана

  Европскиот парламент ја усвои резолуција со која ги повикува членките на ЕУ да започнат преговори со Македонија и до Албанија. Резолуцијата беше изгласана со 412 гласови „за“, 136 против и 30 воздржани. Европратениците во резолуцијата нагласуваат дека одуката на лидерите на ЕУ да не им се даде зелено светло на Скопје и Атина за датум за преговори е стратешка ...

Read More »

Васил Стерјовски, освари средба со директорот на Државната агенција за катастар, Артан Ламе

  Пратеникот од единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција Васил Стерјовски, на 23.11.2019 година во Тирана, во просторте на Државната агенција за катастар, се сретна со директорот на Државната агенција за катастар, Артан Ламе, меѓу другото, се разговара за легализација и регистрацијата на имотите во Општина Пустец, Мала Преспа ...

Read More »

Започнува зимското сметање на времето: Викендов ќе ги поместиме стрелките на часовникот

  Вo сабота кон недела на полноќ (27 кон 28 октомври) ќе почне зимското сметање на времето, кога стрелките на часовниците ќе ги поместиме за еден час наназад. Преминувањето на летно и зимско сметање на времето првпат е забележано во 1916 година, во земјите на северот на Европа, а досега е воведено во околу 70 земји, за да се заштеди ...

Read More »

Иранска терористичка ќелија планирала напад во Тирана

Албанската полиција разоткри иранска терористичка ќелија, која подготвувала терористички акт во Албанија, на празник на бекташката верска заедница Султан Невруз. Генералниот директор на полицијата, Арди Велиу на прес-конференција ги објави и имињата на иранските терористи, чија мета била Албанија и дека „главата“ на ова ќелија е оперативецот на Силите ЌУДС, познат како пејман. Пејман, за кого не се наведуваат други ...

Read More »

Руските сили се подготвуваат за патролирање во Сирија

Руски сили влегле во сирискиот град Кобани за да започнат со патролирање според новиот договор постигнат со Турција. Од руското Министерство за одбрана, се наведува дека членови на руската воена полиција се состанале со локалната администрација за да се договорат за соработката во остварување на мисијата. Вчера лидерите на Русија и на Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, се ...

Read More »

Ден на македонската револуционерна борба 23 октомври 1893

Во 23 октомври 1893 година е одржан првиот состанок на основачите на МРО (подоцна Внатрешната Македонска Револуционерна Организација – ВМРО) на кој заеднички ја прифатиле и се обврзале да се борат за идејата, дека е потребна подготовка и водење на организирана револуционерна борба за слобода на Македонија и создавање на национална држава на македонскиот народ. Основите на Организацијата со цел обединување ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана за 23. Октомври денот на Македонската револуционерната борба

Почитувани во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви го честитаме 23-ти Октомври денот на Македонската Револуционерната Борба. Да е вечен македонскиот револуционерен идеал да го почитуваме и славиме овој голем ден. – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана г. Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо г. Или Халилај.

Read More »

Баша бара предвремени избори во Албанија, по примерот на Македонија

  Лидерот на Демократската партија на Албанија, Љуљзим Баша бара државата да го следи примерот на Македонија и да се спроведат избори. Тој вели дека албанската Влада треба да преземе одговорност за неуспехот на преговорите со ЕУ и да му го врати мандатот на албанскиот народ. Баша вели дека само со нова, легитимна влада која ќе го води процесот на ...

Read More »