Author Archives: Весник Илинден

Македонски печалбари се враќаат со траекти од Италија и Германија

Во албанското пристаниште Драч забележан е рекорден број патници, главно пчелбари, кои со траекти доаѓаат во родниот крај. Меѓу патниците има и поголем број македонски државјани, пред се од Италија и Германија, кои потоа патот го продолжуваат за нивните родни места, каде по традиција го минуваат летниот одмор. Главно станува збор за печалбари од дебарско-реканскиот крај и подрачјето на Жупа. ...

Read More »

Уапсен терорист од Сирија кој влегол како бегалец во Албанија

Албанската полиција, во група нелегални мигранти открила Сириец кој бил дел од терористичка група која сеуште војува во Сирија и Ирак. Групата била откриена пред два дена во близина на преминот Капштица, на албанско-грчката граница кај Корча, а ја сочинувале 16 лица. Од нив десет се од Сирија, петмина од Пакистан и еден од Либија. Сите веднаш биле однесени во ...

Read More »

Затемнувањето на месечината феномен видлив на секои 25.000 години

  Љубителите на ѕвезденото небо вечерва ќе можат да ја погледнат најдолгата „крвава месечина“ за 21 век. Кога ќе изгрее, ќе ја менува бојата од жарко црвена до боја на ‘рѓа. Целосното затемнување ќе трае час и 43 минути. Таму каде што небото ќе биде бистро, феноменот ќе биде видлив низ цел свет, со исклучок на Северна Америка. Ќе почне ...

Read More »

Ѓурѓај: Албанскиот државен комитет за малцинства ја корегира грешката, сега сме Македонци

Албанскиот државен комитет за малцинства, ја корегира грешката на веб страницата во делот резервиран за влашкото малцинство, па македонското малцинство повеќе не е Славомакедонско туку Македонско. Ова по одлуката на Комесарот за заштита од дискриминација,кој позитивно одговори на барањето на Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана. Комесарот за заштита од дискриминација со одлука број 149 а по наше барање,по ...

Read More »

Во пожарите близу Атина загинати најмалку 45 лица, над 100 повредени (ВИДЕО)

  Портпаролот на грчката влада изјави дека бројот на жртвите од двата големи пожари во периферијата на Атина се искачи на најмалку 20. Димитрис Цзанакопулос утрово рече дека најмалку 69 други лица се хоспитализирани. Многумина од нив се со сериозни повреди. Хеликоптер и брод на крајбрежната стража го пребаруваат морето во близина на градот Рафина, североисточно од грчката престолнина Атина. ...

Read More »

Наде Проева одржа предавање за историјата на античките Македонци кај Македонците во Албанија

  Во организација на македонското друштво „Сонце” во соработка со професорката Наде Проева, во средното училиште „Митре Колевски и Трајан Ѓорѓиовски” во Пустец, Мала Преспа, се одржа предавање за историјата на античките Македонци. Модератор на настанот беше Васил Стерјовски, активист од редовите на македонската заедница во Албанија. Универзитетската професорка, Проева која има објавено над 100-на научни студии и важи за ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Ги штитиме интересите на Македонија е против двосмислени прашања на референдумот

  Видовте човек кој што е во паника и кој што се служи со лични квалификации и невистини, ќе се обидам да бидам гласот на разумот и накратко да се обидам да го објаснам текот на денешниов ден кој што беше неколку часовен. Морам да кажам уште на самиот почеток дека главната разлика беше во вториот дел од денешниот состанок, ...

Read More »

Конфискуван имот на поранешниот албански јавен обвинител

По наредба на албанското Обвинителството за тешки кривични дела, Судот во Тирана нареди да биде запленет имот на поранешниот државен јавен обвинител на Албанија, Адриатик Лала, поради сомнеж дека е стекнат на незаконски начин. Според тиранската телевизија Топ-чанел, станува збор за „превентивна конфискацоија“ на недвижен имот и тоа стан во пристанишниот град Драч и над 22.000 метри квадратни земјоделско земјиште ...

Read More »

Пештерска црква “Св.Богородица” остров Мал Град, Мала Преспа (ФОТО)

Островот Мал Град се наоѓа на околу три километри североисточно од Пустец, Мала Преспа во јужноисточниот брег на Преспанското Езеро. На овој остров се наоѓа пештерската црква Св. Богородица, која со својот фрескоживопис отскокнува од другите пештерни цркви расфрлани по бреговите на Преспанското. Оваа црква низ времето претрпела измени. Тоа го знаеме од трите сочувани натписи кој се наоѓаат на ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов престојува во дводневна официјална посета на Република Молдавија

Македонија и Молдавија се две пријателски земји, меѓу кои постојат потенцијали за соработка, кои за жал не се доволно искористени. Потребно е интензивирање на политичкиот дијалог и на соработката меѓу институциите од двете земји, со цел зголемување на економската соработка и трговската размена, е пораката што ја упатија Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов и Претседателот на Република Молдавија, ...

Read More »