Author Archives: Весник Илинден

Железничката мрежа во балканските држави слаба да конкурира на патниот сообраќај и транспорт

Општ е впечатокот дека инфраструктурата на транспортот во балканските простори е недоволно развиена и застарена. Оваа констатација која е резултат на обемно истражување не се однесува само на физичката инфраструктура на транспортот во балканските држави туку и на политиките кои што ги спроведуваат надлежните институции на балканските држави спрема транспортот како сектор. Токму заради оваа причина се чувствува силна потреба ...

Read More »

Албанскиот парламент со најмногу жени во демократската ера

За првпат во него има 39 пратенички, што е највисоко ниво на застапеност на жените во законодаваниот дом на Албанија од 1992 година. Во новиот албански парламент по изборите на 25 јуни, од вкупно 140 пратеници, 39 се жени или 27,85 отсто. Најмногу избранички се од редовите на Социјалистичката партија – 22, Демократската партија има 11 пратенички, Движењето за социјалистичка ...

Read More »

АРМ на меѓународната вежба „Сајбер гардијан 2017“

Вежбата која е во организација на Командата на Армијата на САД за Европа, ќе се изведува на територијата на Унгарија, Романија и Бугарија.Припадници на Армијата на Република Македонија од 11-ти до 20-ти јули ќе учествуваат на големата меѓународна вежба „Сајбер гардијан 2017“. Вежбата која е во организација на Командата на Армијата на САД за Европа, ќе се изведува на територијата ...

Read More »

Одбојкарската репрезентација на Македонија втори во Европската лига

Одбојкарската репрезентација на Македонија уште еднаш го освои сребрениот медал во Европската лига. На завршниот турнир во Данска, Македонија во финалето загуби од Украина со 1-3. Три години по ред македонските одбојкари играат во финалето на завршниот турнир во Европската лига, но за жал и во третиот обид не успеаја да стигнат до најсјајниот медал. Откако во 2015 година беа ...

Read More »

Македонската Православна Црковна Општина Св.Наум Охридски од Виена, Австрија свечено го прослави својот патрон

Македонската Православна Црковна Општина „Свети Наум Охридски“ од Виена, Австрија, свечено го прослави својот патрон. Започна со Света Божествена Литургија на која присуствуваа голем број на верници. По Литургијата, според традицијата, во црквената салата за манифестации, се „кршеја“ погачите од кумовите, Дивјакоски Стеван и Стојанка и Кајмакоски Павле и Ружа со семејствата, каде воедно се пријавија Наунчев Миланче и Вера, ...

Read More »

Рама: Очекувам Албанија годинава да ги почне преговорите со ЕУ

Еди Рама е убеден дека Албанија годинава ќе ги почне преговорите за членство во Европската унија. Ние немаме друга алтернатива. Очекуваме преговорите со ЕУ да ги почнеме оваа година. Но,нема да се изненадам и ако не ги почнеме. Не дека не ги исполнивме домашните задачи, туку затоа што не може многу да се потприме на ЕУ кога станува збор за ...

Read More »

Земјотрес со јачина од пет степени го стресе Охрид почувствуван и низ Македонија

Земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала попладнево околу 13.18 часот го стресе охридскиот регион, а беше почувствуван и низ Македонија. Ова се неофицијални информации кои не се потврдени од Сеизмолошката опсерваторија во Скопје. Епицентарот на земјотресот е на пет километри од Косел во близина на Охрид. Во охридско во последните две недели беа почувствувани над 800 земјотреси.

Read More »

Мерцедесот на Тито се чува во гаража во МТВ

   Автомобилите на Мерцедес отсекогаш со себе носеле почит, статус и луксуз, барем до почетокот на 90-тите години од минатиот век и појавата на „народните“ модели со сребрената ѕвезда. Сепак, и тука имаше јасно разграничување – на мерцедеси за „рајата“ со пари (кај нас гастарбајтерите што се враќаа од Западот), и оние од највисоката класа, моделите во ограничени серии и ...

Read More »

Заврши првиот летен камп по веронаука организирано од Бигорскиот манастир

Македонското древно светилиште Бигорскиот манастир и неговиот метох „Свети Георгиј Победоносец “ во дебарското село Рајчица, и годинава организираат летни кампови по веронаука. Ќе бидатодржани седум летни кампови,во траење од по пет дена, на кои ќе учествуваат деца од повеќе градови од нашата држава. -Раководен од Христова заповед „Оставете ги децата и не пречете им да доаѓаат при Мене, зашто ...

Read More »

Спот на УЕФА за Супер купот во Скопје (ВИДЕО)

  УЕФА се подготвува за мечот на 8 август меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед што ќе се игра на Телеком арената во Скопје, Република Македонија. Меѓу другото Европската куќа на фудбалот изработи и видео спот кој нема да остави никого рамнодушен, особено не тие што сакаат во тој датум да бидат во главниот град на Македонија.       ...

Read More »