Author Archives: Весник Илинден

Потпишан Протокол за организирање денови на културата во Македонија и Русија

  Заменик-министерот за култура Драган Недељковиќ и амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија Олег Шчербак денеска потпишаа Протокол меѓу министерствата за култура на двете земји за организирање Денови на македонската култура во Русија во 2018-та и Денови на руската култура во Македонија во 2017 година. Деновите на македонската култура во Руската Федерација е предвидено да се одржат во текот ...

Read More »

Страшно ураганско невреме во Москва (ВИДЕО)

Расте бројот на жртвите од силниот ураган во Москва. Властите соопштуваат за 14 загинати и над 150 повредени. Невидена стихија ја зафати во понеделникот руската престолнина и искорени неколку илјади дрвја. „Близу 150 лица се хоспитализирани по ураганот во Москва, откако во моментов во болница остануваат 108 лица, над 20 од нив се деца. Вчера во вториот дел од денот ...

Read More »

Се запали гумен чамец полн со имигранти (ВИДЕО)

Гумен чамец полн со мигранти одеднаш се запалил во Средоземно Море. Португалски хеликоптер што бил во близина за да и помогне на Европската агенција за заштита на границите и брегот, Фронтекс, ја снимил драмата на чамецот. Во чамецот имало 34 мигранти, кои морската струја ги носела по Средоземно Море. Во еден момент, чамецот пламнал, а за да се спасат од огнот, ...

Read More »

Потпишан меморандум за соработка измеѓу македонските институции во Панчево

  Оддавајќи им почит на светите македонски браќа  св.Кирил и Методиј и славејќи го нивното дело кое претставува мост за зближување, соработка и поврзување на културите, Македонскиот национален совет, Македонскиот информативен и издавачки центар и Библиотеката на градот Панчево, со цел да се формализира и унапреди досегашната воспоставена добра соработка потпишаа Меморандум за соработка. Меморандумот го потпишаа директорот на Библиотеката ...

Read More »

ММДЧП побара прекин на преговорите за името

Во коментар во американското списание Хил, Бил Николов од Македонското меѓународно движење за човекови права ги повика македонските партии да се откажат од натамошно водење на преговори за името на државата, оценувајќи дека преку нив се врши притисок врз државата и се намалува суверенитетот на Македонија. Доколку играте некоја игра согласно правилата, а вашиот противник мами, вие сте тие што ...

Read More »

Десет години “Преспа Бенд” ја негуваат македонската музика во Албанија (ВИДЕО)

  “Преспа Бенд” од Пустец, Мала Преспа има нова песна станува збор за свадбарска песна во која се кажува за тамошните свадбени веселби, а носи наслов “Татко, ќерка дарува”. Бендот постои 10 години во музичките води, но ова им е прва нивна песна. Сега излезе прилика да ја снимиме оваа песна со оглед на периодот од свадби кој е актуелен. ...

Read More »

Конференција за националните малцинства на организација на Парламентарното собрание на ОБСЕ

  Во организација на Парламентарното собрание на ОБСЕ денеска и утре во Вилах, Австрија ќе се одржи Конференција за националните малцинства на која ќе учествува пратеникот Владимир Ѓорчев, член на Делегацијата на Собранието на Република Македонија во Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа. На Конференцијата, како што соопшти собраниската прес-служба, ќе се дебатира за придонесот на ...

Read More »

Европа мора да ја земе судбината во свои раце

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика европските држави да се држат заедно во светло на новата неизвесност во врска со САД, порачувајќи дека Европа „мора да ја земе судбината во свои раце“ пред Брегзит и претседателскиот мандат на Доналд Трамп. Минаа времињата во кои можевме во целост да сметаме едни на други. Тоа го искусив во изминатите два дена, изјави ...

Read More »

Симон Трпчески со нов албум

Дискографската куќа „Оникс Класикс“ го издаде новото оркестарско издание на нашиот пијанист Симон Трпчески, чија концертна промоција деновиве се случи во Ливерпул. На ЦД-то се поместени дела од Сергеј Прокофјев: два концерта – број 1 и број 3, како и Увертирата на еврејски теми, изведени заедно со познатата и наградувана екипа во која се и диригентот Василиј Петренко и Кралскиот ...

Read More »

Фрлен прав во воздух повредени над 70 учесници на митинг на опозицијата во Албанија

Повеќе од 70 учесници на минтингот на Демократската партија на Албанија побарале лекарска помош поради иритација на очите и кожата, откако непознат прав бил фрлен во воздухот. Митингот се одржа вчера во Тирана на почеток на предизборната кампања. Министерството за здравство на Албанија соопшти дека 76 луѓе се пријавиле во болничкиот центар „Мајка Тереза“ со симптоми на труење, иритација и ...

Read More »