Author Archives: Весник Илинден

Либиската Крајбрежна стража пресретнала 284 мигранти на пат кон Европа

Либиската Крајбрежна стража во неколку бродови откриени во непосредна близина на медитеранскиот брег пресретнала 284 мигранти тргнати на пат за Европа. Во соопштението на службата се наведува дека мигрантите биле откриени во четири оделни акции кај крајбрежните градови Триполи, Завија, Гарабули и Абу Кемаш. Во соопштението се додава дека бродовите биле пресретнати во средата, јавуваат американските медиуми. Крајбрежната стража наведува ...

Read More »

Скандал: Вицепремиерот и министер за одбрана Каракачанов забранува активности на македонско национално малцинство во Бугарија

  Вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов сигнализираше до јавниот правобранител Сотир Цацаров за обидите за создавање македонско национално малцинство во Бугарија, според прес-центарот на ВМРО чиј лидер е тој. Според најавата, опасната активност ја спроведуваат две невладини организации, регистрирани во Благоевград, кои во своите статути имаа цели и задачи слични на забранетата партија ОМО “Илинден”-Пирин. Меѓу основачите на ...

Read More »

Тирана “Европска престолнина на младите“ за 2022 година

Стотици млади луѓе славеа денес во Европа парк прогласувањето на Тирана за „Европска престолнина на младите“ за 2022 година. Под ритамот на музиката, млади од главниот град уживаа во оваа фантастична вест за Тирана, која ја наведува во една од најмладите градови во Европа. Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, ја пренесе возбудливоста на церемонијата во Амиенс, Франција, каде престижното меѓународно ...

Read More »

Мехмет Хоџа, Македонец од Гора поборец за правата на Македонците во Албанија

Мехмет Хоџа е роден во 12 фебруари 1937 година во село Пакиша, во областа Гора. Основнот училиште завршил во Запот, средно во педагошко училиште во Тирана, дипломирал на историја и географија на Универзитетот во Тирана, има завршено и Академјата за уметности осек режија и глума во Тирана. Тој станува активен во организирањето на Македонците особено по падот на диктаторскиот режим во Албанија, ...

Read More »

Започна официјалната посета на претседателот Пендаровски на Република Србија

  Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Палата Србија во Белград, беше примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, со што ја започна официјалната посета на Република Србија. Двајцата претседатели остварија тет-а-тет средба, на која ги потврдија пријателските односи и меѓусебно разбирање меѓу Република Македонија и Република Србија и ја потенцираа ...

Read More »

Во областа Каринтија се одржа ФУЕН семинар на словенските малцинствата од Eвропа

Од 14 до 17 ноември 2019 година во Блејбург, Каринтија, Австрија се одржа семинар на Работна група на словенски малцинства при Федералната унија на европските национални заедници (ФУЕН). Каринтија може да биде пример за добар соживот меѓу народите во многу погледи – истакна кординаторот на Работна група на словенски малцинства при Федералната унија на европските национални заедници (ФУЕН) Матиц Гермовшек Жнидаршич. На семинар ...

Read More »

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ на Конгрес на ЦДУ во Лајпциг

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски денес (22.11.19) заедно со потпретседателот Александар Николоски, членот на Извршниот Комитет Владимир Ѓорчев и секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски ја продолжуваат својата меѓународна активност присуствувајќи на Конгресот на Германската владејачка сестринска партија ЦДУ кој се одржува во Лајпциг. Ќе бидат остварени и повеќе билатерални средби како што е со  Јохан Вадефул – ...

Read More »

Димовски: Бугарија да му се извини на Македонскиот народ за сите страдања и угнетувањето 

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Димовски  преку својот Фејсбук статус пишува дека Бугарија треба да му се извини на Македонскиот народ за сите страдања и угнетувањето кои и ги причинила во минатото. Господине Борисов, историјата (барем од последните три века) е наука која се базира на факти и записи кои ги составиле луѓето кои живееле во тоа време. ...

Read More »

Стерјовски освари средба со Мехмет Хоџа активист на Македонците во областа Гора

Пратеникот од единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграција, МАЕИ, во албанскиот парламент и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски во просторите на Парламентот освари средба со Мехмет Хоџа со еден од првите активисти на Македонците во Албанија со потекло од областа на Гора.  Мехмет Хоџа му подари на Васил Стерјовски неговата најнова книга “Лилјаните од Коритник”, со ...

Read More »

Федералната унија на европските националности прославува 70 години од основањето

Федералната унија на европските националности (ФУЕН) е основана пред 70 години, на 20 ноември 1949 година во Палаис Де Чајлот во Париз. На првиот „Конгрес на националностите“ присуствуваа околу 200 луѓе. Денес Федералната унија на европските националности (ФУЕН) обединува под своите чадори 107 организации членки од 35 европски земји, како најголема и највлијателна организација за чадори на автохтони национални малцинства, националности и ...

Read More »