Author Archives: Весник Илинден

Православните верници слават Собор на Свети Архангел Михаил

Според календарот на МПЦ-ОА (Јулијанскиот календар) денеска е 8 ноември. Денеска е Собор на св. архангел Михаил. Овој празник е утврден во четвртиот век, за да го дефинира правилното почитување на ангелите. Празниот е во чест на сите ангелски чинови. Наречен е Собор на свети архангел Михаил, зашто архангел Михаил е војвода на целата ангелска војска. Учењето за ангелите е ...

Read More »

Германски „Континентал“ до 2028 година ќе укине 5.040 работни места низ светот

Германскиот производител на автомобилски мотори „Континентал“ соопшти дека ќа го намали своето производство заради тоа што построгите правила за емисијата на штетни гасови ќе може да ја намалат побрувачката за компонентите за моторите со внатрешно согорување, што до 2028 година ќе резултира со укинување на 5.040 работни места. Светскиот добавувач на автомобили, што вработува повеќе од 240.000 лица, забалежа полоши ...

Read More »

Средба на премиерот Заев со делегација од албанскиот Парламент

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со делегација од пратеници од Парламентот на Република Албанија, предводена од претседателката на Комисијата за надворешни работи во албанскиот Парламент, Мими Кодели. На средбата е изразена силна поддршка за политиките на премиерот Заев за развој на нашата држава и за градење пријателства со соседите и во регионот. Оценето е ...

Read More »

Градоначалникот на Општина Булќиза вети повеќе инвестици за Македоците во Административна единица Требиште, Голо Брдо 

Градоначалникот на Булкиза, Лефтер Ала продолжува сo јавните расправи за изготвување на буџетот на општината за 2020 година. Денес, градоначалникот Ала беше во Административна единица Требиште, областа Голо Брдо каде внимателно ги слушаше Македонците од Административна единица Требиште. Додека ги претстави своите планови за Административна единица Требиште, областа Голо Брдо за следната година, градоначалникот Ала им се придружи на барањата доставени ...

Read More »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски освари средба со лидер на Демократската партија на Албанија, Баша 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски освари средба со Љуљзим Баша лидер на Демократската партија на Албанија во рамки на самитот на Европската народна партија во Загреб. Разменивме искуства, размислувања и погледи за иднината на нашите земји и регионот. Пред нас имаме тешка задача за надминување на предизвиците и обнова која треба да донесе поубав живот на сите граѓани. – напиша на својот Фејсбук ...

Read More »

Тоше Проески добива улица во селото Јабука каде живееат најмногу Македонци во Србија

Предлогот улица во селото Јабука кај Панчево, во која живеат голем број Македонци, да го носи името на починатиот македонски пејач, упатен е до Градското собрание на Панчево. А со овој чин, жителите на селото Јабука, каде живееат најмногу Македонци во Србија, сакаат да му оддадат почит на нивниот познат сонародник. Ова ќе биде прва улица во Србија која ќе ...

Read More »

Меѓународен ден за заштита на детето

Денес е Меѓународниот ден за заштита на децата. Одлуката за прогласување на овој ден, како посебен ден на децата е донесена од страна на УНИЦЕФ во 1925 година на Светската конференција за благосостојба на децата одржана во Женева, Швајцарија и претставува нов почеток во подобрувањето на можностите за најмладите. На овој ден 1 – ви јуни Денот на детето први ...

Read More »

Македонија го победи Израел за историскo трето место во квалификациите

Македонската фудбалска репрезентација го победи Израел со 1-0 и го освои третото место благодарение на победата на Полска над Словенија, ова е нашиот најдобар пласман во едни квалификации. Македонија заврши на третото место, историски најдобар пласман за нашата селекција во едни квалификации. Вечерва го совладавме Израел со 1-0, а за третото место добивме помош и од Полска која ја совлада ...

Read More »

Средба на Пратеничка група на Собранието на Македонија за соработка со Парламентот на Албанија

Пратеничка група на Собранието на Република Македонија за соработка со Парламентот на Република Албанија и членовите денеска оствари средба со Мими Кодели, претседателка на Комисијата за надворешна политика на Собранието на Република Албанија. На средбата покрај претседателот на Пратеничката група, Ејуп Аљими беа присутни и членовите Ѓулумсер Касапи и Реџеп Мемеди, а во состав на делегацијата од Албанија беа пратениците ...

Read More »

Македонија: Дебрца и општина Грамш од Албанија го започнаа ЕУ проектот: Нови можности за безбедни зимски авантури“

Денес во градот Грамш регион Елбасан, Албанија, во кој живеат околу 9000 жители и е центар на општината Грамш, со околу 36.000 жители, градоначалникот на општина Дебрца, Зоран Ногачески, оствари средба со градоначалникот Клодиан Таце. Средбата беше по повод започнувањето со реализација на проектот „Нови можности за безбедни зимски авантури“,кој во рамките на Програмата на ЕУ за прекугранична соработка меѓу ...

Read More »