Author Archives: Весник Илинден

Македонците од Хрватска и градот Самобор ја одбележаа 80-годишнината од печатењето на збирката „Бели мугри“ на Кочо Рацин

Македонците од Хрватска и градот Самобор ја одбележаа 80-годишнината од печатењето на збирката „Бели мугри“ на Кочо Рацин. Во Музејот на Самобор за неговото дело зборуваа д-р Славчо Ковиловски и д-р Васил Тоциновски, по што беше отворена изложба посветена на Рацин. Бројните гости положија цвеќе пред бистата на поетот, меѓу нив и в. д. амбасадорот на Република Македонија во Загреб, ...

Read More »

Министерот за имиграција на Австралија на посета на Македонско училиште “Филип Втори” во Сиднеј

Училиштето за македонски јазик Филип Втори во Пикхрст беше домаќин на високиот гостин од австралиската влада министерот за имиграција и мултикултура г-н Дејвид Колман. Министерот се интересираше за работата на ова училиште и ги посети сите паралелки на македонски јазик. Министерот беше воодушевен од работата и организираноста на македонското етничко училиште . Македонското етничко училиште Филип Втори е добитник на ...

Read More »

Македонците од Албанија во Канада го одржаа својот годишен банкет Св. Архангел Михаил (ФОТО)

Во чест на големиот верски празник Свети Архангел Михаил, кој е заштитник на Македонците од Мала Преспа, Македонско друштвото “Мала Преспа“ од Канада на 23 ноември 2019 година го одржа својот годишен банкет, беше традиционална средба на сите Македонци кои потекнуваат од областа Мала Преспа, населена со етнички чисто македонско население. Иселените Македонци од овој живописен крај своите традиции ги ...

Read More »

Тамара Тодевска освари средба со градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај

Познатата македонска пејачка Тамара Тодевска која ја претставуваше Македонија во Евровизија 2019 година со песната „Горда“ ќе биде дел од нај познатиот фестивал во албанија „Магична песна“, Тамара ќе се натпреварува со песната „Монструм“ составена од Дарко Димитров. “Горди на нашите соседи. Бев многу задоволен што ги примив Тамара Тодевска и Дарко Димитров, пријатели од Македонија! Нашите најблиски соседи се ...

Read More »

Блуши: Доколку се смени Уставот, претседателот со народот ќе влезе во Собрание

По најавите од страна на владејачкото мнозинство во Албанија, дека ќе го сменат Уставот во надлежностите за давање заклетва кај шефот на државата, реагираше Теди Блуши, портпарол на претседателот Илир Мета. Тој најави дека доколку се случи тоа „претседателот ќе биде во Собрание заедно со народот“. Во врска со најавата неуставнот Парламент да одлучи да ги одземе уставни ингеренции на ...

Read More »

Федералната унија на европските националности 70 години успешно ги штити автохтоните национални малцинства во Европа

  Федералната унија на европските националности (ФУЕН) е основан на 20 ноември 1949 година во Палаис де Каилот во Париз. На првиот „Конгрес на националностите“ присуствуваа околу 200 луѓе. Учесниците се чувствуваа тесно поврзани со идеите зад Советот на Европа, формиран во 1949 година. 1950-тите: Во раните години, во организацијата доминираа регионалисти, но наскоро стана јасно дека регионалците и народот што ги претставуваат ...

Read More »

Во Културниот центар во Лесковац изведена е претставата „Големиот принц“ на македонски

По повод меѓународниот ден на детето во Центарот за култура во Лесковац изведена е претставата „Големиот принц“, двојазично, на македонски и српски јазик. Оваа претстава је изведе „Мала сцена“ од Белград, а организатор на гостувањето е Здружението на Македонците од Белград и Националниот совет на македонците во Србија. Како што истакна Ивана Цветковиќ, член на Националниот совет на македонците во ...

Read More »

Орбан: Унгарската владејачка партија може да ја напушти ЕПП

ЕПП во март го суспендира членството на Фидес поради загриженоста од популистичката антимигрантска кампања на Орбан и ерозијата на владеење на правото, слободата на медиумите и малцинските права. Владејачката партија Фидес во Унгарија би можела да излезе од блокот на десниот центар на Европска Унија откако прими мешани сигнали за намерите на Европска народна партија (ЕПП) по суспензијата на Фидес ...

Read More »

Николов: Да бев кандидат за премиер на Македонија ќе прогласив крај на илегалниот, наметнат преспански договор

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада, и еден од нај големите и највлијателните македонски активисти во дијаспората Бил Николов со апел со Македонскиот. “Јас да бев кандидат за премиер на #Македонија, немаше да молам да бидам прифатен од нашите угнетувачи. Немаше да давам услови под кои би го бранел името или да велам дека тоа ќе биде тешко. Просто ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес ги отфрла изјавите на бугарскиот премиер Бојко Борисов против Македонија

  Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ги отфрла изјавите на бугарскиот премиер Бојко Борисов за антибугарска реторика во Македонија! Напротив, Македонците и Македонија се жртви на антимакедонската патетика и хистерија на Софија за руската проекција “Санстефанска Бугарија од 1878 година” и на бугарскиот иредентизам и ревизионизам кон Македонците и Македонија! И Франција за време на Втората Светска Војна била под германска ...

Read More »