Author Archives: Весник Илинден

Отворен Почесен конзулат на Мексико во Македонија

Во Скопје синоќа е отворен Почесен конзулат на Соединетите Мексикански Држави во земјава, а за почесен конзул, кој ќе го води Конзулатот, е именуван Енвер Малиќи. Почесниот конзулат, како што стои во соопштението, ќе работи на унапредување на соработката меѓу двете земји и ќе иницира заеднички активности во повеќе области. На свеченото отворање на конзултатот присуствуваше мексиканскиот амбасадор Марко Антонио ...

Read More »

Македонската одбојкарска репрезентација оствари првата победа на Европските првенства

Македонската одбојкарска репрезентација на крилјата на капитенот Никола Ѓорѓиев ја оствари првата победа на Европските првенства откако со 3-1 (23:25, 25:19, 29:27, 25:20)во сетови ја совлада Белорусија. Македонија се радува на историска победа на македонските одбојкари, совладана е Белорусија, посебно блескаше капитенот Никола Ѓорѓиев кој мечот го заврши со фантастични 35 поени. Првиот сет беше изедначен, репрезентациите се менуваа во ...

Read More »

Во Мала Преспа само 15 првачиња

Новата учебна 2019/2020 година денеска почна и за основците и средношколците во општина Пустец, област Мала Преспа. На почетокот на учебната година со учениците во Пустец беше градоначалникот Пали Колефски кој им посака среќен почеток и многу успех во совладувањето на наставните единици. Вам драги ученици и на вашите наставници ви посакувам среќен почеток и успешна учебна година. Во рамки на ...

Read More »

Албанија: Почна новата учебна година со 8.000 првачиња помалку

Во Албанија за 386.000 основци и средношколци денеска почна новата 2019/2020 учебна година. За првпат во ученичка клупа седнаа 24.000 првачиња. Од вкупнот број околу 272.000 ученици се во основното образование,додека околу 90 илјади се средношколци. За првпат во ученичка клупа седнаа 24.000 првачиња, што е помала бројка за 8.000 првачиња споредно со минатата учебна година. Од година во година, ...

Read More »

Во Тирана почна 14-ти Меѓународен филмски фестивал за човекови права

Во Тирана почна 14-от Меѓународен филмски фестивал за човекови права ќе се одржи од 16-21 септември 2019 година, фестивалот е одлична можност да ги истражиме и разговараме за најважните теми со кои се соочуваме денес во многу посебни опкружувања. ОБСЕ во Албанија го поддржува Фестивалот со филмови и дискусии за меѓународното право и слободата на печатот, како и создавање можности ...

Read More »

Македонија воспостави дипломатски односи со Федерацијата на Свети Кристофер и Невис

На 12 септември 2019 година, во Лондон, беше одржана свечена церемонија на воспоставување на дипломатските односи меѓу Република Македонија и Федерацијата на Свети Кристофер и Невис. Амбасадорката на Република Македонија во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Александра Миовска и амбасадорот на Федерацијата на Свети Кристофер и Невис во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Кевин ...

Read More »

Oсуден во Македонија сега градоначалник во Албанија

По доставеното барање од опозициската Демократска партија, која претендира дека новиот градоначалникот на општина Вау Дејес, Марк Бабани, има криминално досие, јавното обвинителство во Тирана почна постапка за проверка на изнесените обвинувања. Оваа институција доставила официјален допис до властите во Македонја и Италија со кој бара информации за градоначалникот Бабани, додека одделението за декриминализација при обвинителството побарало од него отпечатоци ...

Read More »

Унгарецот Ласло Трочањи на местото на Јоханес Хан

Ласло Трочањи, поранешниот министер за правда во владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан е предложен за еврокомесар за проширување од страна на новата претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лaјен, јави дописничката на МИА од Брисел. Европскиот Парламент допрва треба да ја потврди оваа номинација. Урсула фон дер Лајен денеска ги презентираше своите предлози за новиот состав на Еврокомисијата. ...

Read More »

Македонија: Нов царински терминал на Ќафасан

  На граничниот премин Ќафасан денеска ќе биде пуштен во употреба новоизградениот царински терминал за стокови пратки. Проектот кој е финансиран од ЕУ преку ИПА во вредност од два милиони денари започна во 2017 година. На настанот обраќање да имаат премиерот Зоран Заев, амбасадор на ЕУ во Република Македонија Семјуел Жбогар, министерката за финансии Нина Ангеловска и директор на Царинската ...

Read More »