Албанија

Реконструкција на албанската влада, меѓу новите министри и еден Македонец

Премиерот и лидер на Социјалистичката партија, Еди Рама, на денешното партиско собрание соопшти за реконструкција на владиниот кабинет, а целосно е сменет и Секретаријатот на партијата. Така, нов министер за Европа и надворешни работи ќе биде Игли Хасани, на местото на Олта Џачка, Огерта Манастрилиу го напушта Министерството за здравство и социјална заштита и преминува во Министерството за образование, млади ...

Read More »

Земјотрес во јужниот дел на Албанија со јачина од 4,1 степен

Земјотрес со јачина од 4,1  степен според Рихтеровата скала е регистриран претпладнево во Албанија. Потресот бил во 8:17 часот со е пицентар  на 20 километри јужно од Ерсека, на длабочина од седум километри. Регистрирани се последователни потреси и во други области во јужниот дел на земјара, но со послаб интензитет.

Read More »

Албанија од денеска ќе претседава со Советот за безбедност на ОН

Албанија од денеска го започнува своето второ претседавање со Советот за безбедност на ОН, изјави албанската министерка за Европа и надворешни работи Олта Џачка. Таа оцени дека Албанија ја презема оваа важна задача во многу тежок момент на глобалната арена и нагласува дека нејзината земја веќе го има потребното искуство за успешно реализирање на задачата. Ова албанско претседавање со Советот ...

Read More »

Владата на Албанија по преговори со Македонија го менува проектот Коридорот 8, додава тунел од 3 километри

Владата на Република Албанија го промени проектот на патот Елбасан – Ќафасан, кој е дел од Коридорот 8, додавајќи изградба на уште еден тунел долг 3 километри. Министерката за инфраструктура и енергетика на Република Албанија Белинда Балуку изјавилa дека ова решение е постигнато по преговори меѓу владите на Албанија и Македонија, односно одговорните министерства за инфраструктура. Ова е важен дел ...

Read More »

Германскиот милијардер Рајнхолд Вурт во посета на Драч со мега јахта вредна 150 милиони долари

Супер јахтата на милијардерот Рајнхолд Вирт беше закотвена во пристаништето Драч попатно за да натанкира гориво. Ова значи дека во рок од неколку часа колку што ќе трае полненето на гориво  во државната каса ќе се слеат 2,8 милиони леки, пренесува Топ Ченел. Супер јахтата на германскиот милијардер пристигна вчера од Дубровник и денес ќе продолжи да плови кон Крф. ...

Read More »

Во Тирана уапсен државјанин на Јужна Кореја за измама од 28 милиони евра преку меѓународни пирамидални шеми

Шеесет и едногодишен маж од Јужна Кореја, меѓународно баран за измама со големи финансиски вредности, е уапсен денеска во близина на меѓународниот аеродром во Тирана. Стефан Моргенштерн, обвинет за создавање пирамидални шеми на меѓународно ниво, во близина на аеродромот ја чекал сопругата која доаѓала во Тирана од Дубаи. Тој е обвинет дека заедно со други лица преку пирамидални шеми проневерил ...

Read More »

Бегај нема да учествува на вечерата со лидерите од Западен Балкан организирана од Мицотакис

Претседателот Бајрам Бегај нема да учествува на неформалната вечера што ќе се одржи во Атина на 21 август, информираа од неговиот кабинет. Во одговорот до Мицотакис тој изразил „жалење поради неможноста за учество поради претходно утврдена агенда”. На 14 август 2023 година, премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис, упати покана до претседателот на Републиката, Бајрам Бегај, да присуствува на неформална вечера ...

Read More »

Албанскиот воен брод „Бутринти“ спаси 37 илегални мигранти (ВИДЕО)

Бродот „Бутринти“, кој е дел од мисијата „Sea Guardian“, во Егејското Море, во текот на ноќта повторно успешно изведе три операции на спасување мигранти, објави министерот за одбрана Нико Пелеши. Додава дека од опасност да потонат се спасени 37 илегални имигранти, во три чамци, кои се обидувале да ги преминат грчките води и посочува дека сите мигранти за среќа се ...

Read More »

Поставен камен темелник за обновање на Православната црква Св.Прокоп во Тирана (ФОТО)

Со поставување на камен-темелник денеска ќе започне изградбата на новата Православната црква Св.Прокоп во Тирана. Со него претседаваше Mитрополитот на Амантиски, г. Натанаил од Православната Црква на Албанија, прсуствуваше и свештеникот на Албанска отец Илија Мазнику, Македонец по потекло од Голо Брдо. Црквата Свети Прокоп е изградена во 1780 година во чест на патронот на Тирана, Свети Прокоп, кој се празнува на ...

Read More »

Во Албанија над 30% повеќе туристи од лани

Министерката за туризам Мирела Кумбаро, ги објави податоците за туристичките посети за периодот јануари-јули годинава. Имало над 5 милион посетители, што е за 31% повеќе од истиот период минатата година, која беше најдобра досега. Само во јули Албанија ја посетиле 1,7 милиони странци, односно 26% повеќе од лани. Гостите од Шпанија имаат раст од повеќе од двојно, од Турција за ...

Read More »