Албанија

Владите на Албанија и на Македонија со заедничка седница на есен во Поградец

Министрите за надворешни работи на Албанија и на Македонија, Дитмир Бушати и Никола Димитров по денешната средба во Тирана истакнаа дека двете земји немаат отворени прашања и сакаат уште подобра соработка како единствен сигурен пат кон евроатлантските интеграции. Тие најавија одржување заедничка седница на двете влади на есен годинава во Поградец на кој ќе се разговара за заеднички проекти. Бушати ...

Read More »

Илир Мета денеска стапува на функцијата претседател на Албанија

  Со заклетвата што ја даде пред народните избраници, Илир Мета и официјално ја презеде функцијата претседател на Албанија. Со свечената седница претседаваше потпретседателката, социјалистката Валентина Лескај.Во парламентот присуствуваа дипломатскиот кор, акредитиран во Тирана, претставници на сите верски заедници, како и други гости. Ја потврдувам мојата челична определба да го почитувам Уставот на Република Албанија, да служам во најдобар интерес на ...

Read More »

Италијанската полиција запленила 1,5 тони марихуана транспортирана од Албанија

Италијанската полиција на морскиот брег, кај Молиси, запленила 1,5 тони марихуана транспортирана од Албанија. Во акцијата се уапсени двајца албански државјани кои со моторен чамец ја транспортирале дрогата. Во меѓувреме грчката полиција запленила 85 килограми марихуана на патниот правец Арта-Месолоѓи,кај местото Сакула. Уапсен е 33-годишен Албанец кој дрогата ја транспортирал со автомобил со грчки регистарски таблички.  

Read More »

Француски полицајци ќе ја контролиа албанската граница

Француски полицајци на почетокот на семтември ќе започнат да вршат контроли на граничните премини на Албанија, со цел да се заштити злоупотребата на либерализацијата на шенген зоната од баратели на азил од страна на албанските државјани .Тие ќе помогнат на албанската полиција за да се стопира патувањето на малолетни деца во Шенген зоната но и возрасни од Албанија  кои бараат азил ...

Read More »

Албанската влада побара помош од НАТО за гасење на пожари

Според министерот за внатрешни работи, Дритан Демирај, побарана е помош од хеликоптери поради недостапните места каде што се лоцирани пожарите.„Ние сме во постојан контакт со претставниците на НАТО и надлежните во Црна Гора и Грција“, изјави Демирај за албанските медиуми. Моментално, според албанските власти, во земјата дивеат 12 големи пожари, од кои шест се со големи размери. Најпроблематични се пожарите ...

Read More »

13 шумски пожари во Албанија

Одделот на албанската Цивилна заштита задолжен за вонредни состојби денеска соопшти дека во текот на изминатите 24 часа на територијата на Албанија избиле 13 нови шумски пожари. Во операциите за гасење на пожарите се ангажирани 50-тина пожарникари во 15 противпожарни возила, на кои им помагаат и припадници на полицијата и војската, како и доброволци и вработени во шумските служби. Во ...

Read More »

Италија обвинува дека Тирана не прифаќа 800 затвореници од Албанија

Италијанските власти ја обвинија Тирана дека не се придржува на спогодбата за прифаќање албански затвореници кои ги прекршиле законите во Италија, со цел дел од казната да ја отслужат во Албанија. Директорот на Секторот за осуденици на Италија, Санти Консолио за албанската телевизија ,,Топ Чанел“ изјави дека Тирана не прифаќа 800 затвореници дел од казната да ја отслужат во албанските ...

Read More »

Балканот средиште на џихадисти

Лаврдим Мухаџери лидер за албанските џихадисти кои војуваат во редовите на Исламска држава, е убиен во Сирија. Мухаџери стана познат по еден видео материјал на социјалните мрежи, во тој беше прикажан како обезглавува еден заложник во името на Алах. Тогаш тој изјави дека е горд затоа што му ја отсекол главата, пред да отпатува во родното село кај Качаник на границата ...

Read More »

Демократската партија се подготвува за избор на нов лидер

  Демократската партија на Албанија (ДПА) ги почна активностите за избор на нов лидер. Најголемата опозициска партија во Албанија убедливо беше поразена на парламентарните избори кои се одржаа на 25 јуни. Веднаш по изборите дел од членството на партијата побара оставка од претседателот Лулзим Баша. Во битката за претседател на ДПА ќе влезат сè уште актуелниот претседател Баша и поранешниот ...

Read More »

Рама: Нема да го бојкотираме инаугурацијата на Илир Мета

Албанскиот премиер Еди Рама во првиот настап во медумите по изборниот триумф, потврди дека социјалистичките пратеници на 24 јули ќе присуствуваат во Парламентот на церемонијата на полагање заклетва на новиот претседател на државата Илир Мета. Тој ги демантираше информациите во дел од медумите дека социјалистите ќе ја бојкотираат инаугурацијата. Рама исто така потврди дека нов претседател на Парламентот ќе биде ...

Read More »