Албанија

Внукот на Енвер Хоџа на суд поради шверц на кокаи

Албански обвинител побарал внукот на Енвер Хоџа и осуммина негови соучесници да бидат осудени поради шверц на кокаин. Обвинителот побарал од судот во Тирана Ермал Хоџа да биде осуден на 13 години затвор, а останатите, меѓу кои и двајца Колумбијци, да добијат казна затвор од 13 до 15 години. Хоџа и останатите обвинети беа уапсени во јануари 2015 година под ...

Read More »

Кривична пријава за изборни неправилности за премиерот Еди Рама

  Албанскиот премиер Еди Рама ја заработи првата кривична пријава во предизборната кампања поднесена од страна на Социјалистичкото Движење за Интеграција кое го тужи пред обвинителството премиерот со тврдење дека го прекршил законот кога ја поканил полицијата да земе гласови за неговата партија. Со овој чин, Рама ги прекршил законите кои забрануваат државната полиција да учествува во изборната кампања. Рама ...

Read More »

Последна недела од изборната кампања во Албанија

Почна последната недела од изборната кампања која е напната и со серија инциденти, со обвиненија од сите страни за купување на гласови, влегла во завршна фаза а проценките се дека е можно во недела 25 јуни никој да не биде победник бидејќи нема да има доволно за формирање на мнозинство во парламентот. Доколку се спроведе мирни и доверливи избори, суштински ...

Read More »

Мета: Остро критикува за нападите на симпатизерите на ЛСИ

Новоизбраниот  претседател и екс лидер на Движењето за социјалитичка интеграција (ЛСИ), Илир Мета, од Лежа каде што беше во посета на симпатизер на ЛСИ, кој синоќа бил нападнат, изјави дека „ќе го вооружи народот доколку полицијата не ги врзе овие загари“, посочувајќи на извршителите на нападот. Ви велам дека ќе го вооружам народот доколку полицијата не ги врзе овие загари, ...

Read More »

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски на митинг на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ) во Тирана

На покана на претседателот на Република Албанија и екс лидер на Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски учествуваше на централниот митинг на Социјалистичкото движење за интеграција, придружен од претседателот на Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко. Според политичките анкети (ЛСИ) ќе биде главен фактор за формирање на идна ...

Read More »

Претседателот на Македонска Алијанса Атанасоски имал неформална средба со албанскиот претседател

­ Претседателот на Македонска Алијанса Ѓорѓија Џорџ Атанасоски денеска во Пустец, Албанија, оствари неформална средба со албанскиот претседател Илир Мета. Атанасоски на средбата со Мета разговарал за позицијата на Македонците во Албанија и за нивно целосно партиципирање во власта. Мета на средбата потврдил дека Македонците сигурно ќе бидат застапени во албанските институции во поголем број,  како што рекол, има и ...

Read More »

Мета: Ги отфрли дилемите за негово заминување од претседателската функција

  Илир Мета ги отфрли сите дилеми за негово можно заминување од претседателската функција. Напротив ќе ја искористи моќта како претседател по 24 јули  да не им дава декрет на премиер или министри кои, како што рече, го злоупотребуваат слободниот глас на граѓаните. Мета побара од техничкиот министер за внатрешни работи да ја стави под контрола полицијата бидејќи според него ...

Read More »

Убиен водачот на албанските џихадисти Абу Абдулах ал-Косова

  Во бомбардирањата во Мосул убиен е Лавдрим Мухаџери, познат и како Абу Абдулах ал-Косова, водачот на албанските џихадисти во Сирија и Ирак. Дваесет и деветгодишниот Мухаџери, по потекло од Качаник, заедно со Билал Хаќифи, исто така од Косово, биле убиени во полноќни бомбардирања на седми јули, од страна на америкаските авиони, јави „Тирана опсервер“. Во изминатиот период повеќепати излегуваа информации дека Мухаџери е убиен, ...

Read More »

Спогодба за соработка здруженијата на ветараните од Македонија и Албанија “Чекори за мир”

Здруженијата на ветараните од Република Македонија и од Република Албанија, преку нивните ограноци во Охрид, односно Пешкопеја – Долни Дебар, потпишаа Спогодба за соработка. За таа прилика во Пешкопеја, допатуваа од Скопје, генералите Тши и Николовски, додека од Тирана, делегацијата ја предводеше полковник Колонел Тома Кондури, претседател на асоцијацијата на ветераните на Албанија а во неа беше и секретарот на ...

Read More »

Полициска акција „Евро“ уапси три лица за фалсификувани евра во Тирана

  Во Тирана уапси три лица под обвинение за пуштање во промет на фалсификувани странски валути и за поседување оружје без дозвола. Во полициското соопштение се наведува дека во рамкиа на акцијата наречена „Евро“ се уапсни 35 ­годишен и 19­ годишен жител на Тирана и 27­ годишен жител на Пермет. Уапсените се осомничени дека околу два месеца во продавнци, бензински ...

Read More »