Албанија

Лидерот на Демократската партија Љуљзим Баша Избори без опозиција се нелегитимни

Лидерот на опозициска сила Демократската партија Љуљзим Баша изјави дека избори без учество на опозицијата, во земја членка на НАТО, се неприфтливи. Ова јасно му им го кажавме и на европските олеснувачи за надминување на полтичката криза. Албанија е во длабока политичка и изборна криза. Изборите се во опасност, изјави Баша, гостувајќи во телевизиска емсија. Ова следува по изјавата на ...

Read More »

Руската амбасада во Тирана демантира дека имало закани од есктремисти

Руската амбасада во Тирана ја деманираше информацијата емитувана на дел од албанските медиуми, во која тие тврдат дека амбасадорот Александар Капрушин имал закани по живот од радикални екстремистички групи од Македонија и од Косово. Во соопштението, амбасадата искажува изненадување од пласирањето вакви неточни информации. ­ Руската амбасада искажува големо изненадување и зачуденост во врска со веста објавена на телевизијата Визион ...

Read More »

Илир Мета избран за нов претседател на Албанијa

Албанскиот парламент, без присуство на опозицијата за нов шеф на државата го избра Илир Мета,лидер на Движењето за социјалистичка интеграција и актуелен претседател на законодавниот дом. Со тајно гласање, за Мета гласаа 86 додека „против“  беа двајца пратеници. Во денешниот четврт круг на гласање, единствен кандидат беше Мета,додека во претходнте три немаше кандидати. Албанскиот законодавен дом брои 140 пратеници. Според уставот ...

Read More »

Илир Мета кандидат за претседател на Албанија

  Актуелниот спикер на парламентот и лидер на Движењето за социјалистичка интеграција, Илир Мета сигурно е дека ќе биде новиот претседател на Албанија. По трите неуспешни кргови во Парламентот, во кои и немаше кандидат, на денешната седница на законодавниот дом, закажана за попладнево во 17 часот ќе се спроведе четвртиот круг. Движењето за социјалистичка интеграција ги собра потребните потписи за ...

Read More »

Лидерот на демократската партија Лулзим Баша итен состанок со претседателот Нишани

Лидерот на Демократксата партија Лулзим Баша, по говорот пред шаторот се сретнa со преседателот Бујар Нишани. Главната причина на состанокот е решение за политичката криза, која Нишани, може да се презема улога посредник меѓу Рама и Баша. Лулзим Баша заврши состанокот со градоначалниците на општините кој ги води Демократската партија, разговараа за ескалација на протестите.

Read More »

Итна средба на парламентарните политички партии во Албанија

  По неуспехот на преговорите на главните политички партии,Социјалистиката партија, Движењето за социјалистичка интеграција и Демократската партија, со посредство на европските пратеници  Кнут Фленкенштајн и  Дејвид Мекалистер, спикерот на парламент и лидер на Движењето за социјалистичка интеграција, Илир Мета, свика итна средба на сите парламентарни политички партии. Според првичните информации, средбата треба да се одржи вечерва. На истата  ќе се ...

Read More »

Во Тирана Форум на граѓански здруженија од Западен Балкан

Во Тирана, од 26 до 28 април, ќе се одржи Форум на граѓански организации од Западен Балкан.На Форумот ќе учествуваат најмалку 100 претставници на граѓански организации од Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, и домаќинот Албанија, како и претставници на европски институции, парламенти на земјите од Западен Балкан, како и италијанското Министертвото за надворешни работи. Средбата се одржува во ...

Read More »

Протестите ескалираат секој ден блокади во Албанија

Опозицијата во Албанија почнува со блокади на патиштата еден час дневно, со што влегува во нова фаза на протестите против Еди Рама. Тој одби да ги прифати условите на лидерот на албанската опозициска демократска партија, Љуљзим Баша за слободни и фер избори. Еди Рама ги повика граѓаните да не се приклучуваат на протестите, со образложение дека тие ќе го блокираат ...

Read More »

Европскиот парламент апелираа до Албанија за брзо затворање на прашањето за имотот на малцинствата

  Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан апелирал до Албанија што побрзо да ја затвори процедурата за враќање и компензација на имотот на малцинствата. Во одговор на прашањето на потпретседателот на Европскиот парламент Димитрис Пападимоулис, во врска со проблемот околу имотот на малцинствата во Албанија, прашање кое е опфатено во последниот извештај за Албанија, Хан наведе дека „овој ...

Read More »

ЕУ препорачува реформи и соработка во Западен Балкан не опасни изјави

Изјави, кои можат да се толкуваат како политичко мешање во внатрешните работи на соседна држава, не помагаат во градењето добрососедски односи во Западен Балкан, изјави за Танјуг портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Таа нагласи дека наместо да се даваат опасни изјави сите во регионот треба да се фокусират на реформите и соработката. Коцијанчич изјави дека високиот претставник на Европската ...

Read More »