Албанија

Албанија лани ја посетиле 7,5 милиони странски туристи

Албанската министерката за туризам и животна средина Мирела Кумбаро објави дека минатата година Албанија ја посетиле 7,5 милиони странски туристи. Според неа, нивниот број е поголем за 1,9 милиони споредено со 2021 година и 18 отсто повеќе од 2019 година, која досега го држеше рекордот по посетеност. Кумбаро истакна дека покрај зголемениот проток на посетители интересни се и податоците за географијата или земјите од кои ...

Read More »

Црногорската заедница во Албанија одбележа 107 години од трагедијата на Шенѓин

Црногорската заедница во Албанија ја одбележи трагедијата на Шенѓин, познат како “Црногорскиот Титаник” загинаа околу 400 цивили, претежно од Црна Гора кој како црногорски имигранти во Америка замина за дома и за време на патување со брод за жал загина на 6 јануари 1916 година. Брод Бриндизи по заминувањето на италијанскиот брег, во близина на пристаништето Шенѓин налетал на подводен ...

Read More »

Минатата година зголемен извозот од Албанија во Македонија

Во периодот јануари-ноември минатата година албанскиот извоз во Македонија е поголем за 4,5 милијарди лека, споредено со истиот период претходната година, јави албанската државна агенција, АТА. Според официјалните податоци на Институтот за статистика, ИНСТАТ, за надворешната трговија, во периодот јануари-ноември во Македонија се извезени стоки во вредност од околу 16 милијарди лека. Во текот на извештајниот период увозот од Македонија ...

Read More »

Во вселената лансирани сателитите „Албанија1″ и „Албанија2″ (ВИДЕО)

Од вселенскиот центар Кенеди во Флорида, во вселената лансирана е ракетата Фалкон 9 со сателитите „Албанија 1″ и „Албанија 2″. Двата сателита Албанија ќе ја набљудуваат на дистанца од 150 километри. „Еве и ова, ветено реализирано. Ракетата Фалкон 9, заедничката мисија SpaceX Transporter 6 која ги носи Албанија 1 и Албанија 2 во вселената, штотуку беше лансирана во Кејп Карнавал, ...

Read More »

Албанија ги укина визите со Кина

  Албанија и Кина одлучија за меѓусебно укинување на визите за граѓаните на двете земји, пренесува Еуроњуз . Одлуката начелно ја одобри Советот на министри, како предлог на МНР на Албанија. По оваа одлука, граѓаните на Албанија и Кина ќе можат слободно да се движат во секое време од годината, без потреба од виза. Иако Албанија се држеше настрана од кинеските инвестиции, политичките ...

Read More »

Православните верници го празнуваат Божик по Грегоријанскиот календар

Православните верници кои времето го сметаат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Божик, раѓањето на Исус Христос. Божик го слават Албанската, Грчката, Бугарската, Романската, Украинската и Грузиската православна црква кои го прифатија Грегоријанскиот календар. Преостанатиот православен свет кој се води според Јулијанскиот календар, меѓу кои и Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Српската православна црква, Московската и Ерусалимската патријаршија, како и ...

Read More »

Разрешен е директорот на албанската тајна служба (ШИШ)

Разрешен е директорот на албанската тајна служба (ШИШ) Хелидон Бендо. Разрешувањето е по барање на премиерот Еди Рама, за што уредба денеска потпиша претседателот Бајрам Бегај. Во објава на социјалните мрежи Рама наведува дека Бендо лично побарал да биде отповикан од функцијата поради продолжување на постдипломските студии во Националниот универзитетот за одбрана во САД. Во иднина наведува Рама ќе биде ...

Read More »

Божикно послание на г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија

† Анастас Јанулатос Поглавар на Албанската автокефална православна црква г.г.Анастас, архиепископ на Тирана, Драч и цела Албанија Божик 2022 година „Ти, кој си Бог на мирот и сочувствителен Отец, ни го испрати Ангелот на твојот голем Собор, кој ни дава мир…“. Огорчената желба за мир неодамна се претвори во секојдневна болка, плач и молба за стотици илјади луѓе. Поради неприфатливо катастрофалната ...

Read More »