Албанија

Албанија ќе произведува муниција за НАТО

Во воениот погон во Мјекс,кај Елбасан заврши демонтирањето на застарената муниција и набрзо тука се очекува да почне новата линија за прозводство на муниција за НАТО. Министерката за одбрана Олта Џачка, во тој погон симболично го демонтира последнот куршум. Ги преземаме последните чекори за да конкретизираме една многу значајна инвестиција,со компанија која е лидер во Европа за прозводство на оружје ...

Read More »

Мифтарај: Оние што војуваа во Куманово беа обични платеници 

Познатиот албански публицист Кастриот Мифтарај изјави дека “оние кои војуваа во Куманово“ не заслужуваат да се наречат херои. Спораед него казната која им е изречена е многу мала. Вистината можеби боли, но според мое мислење тие се неколку обични платеници, кои војуваат за пари.Тие се обидоа да предизвикаат војна меѓу Косово и Македонија,- изјави Мифтарај.

Read More »

Протест на новинарите од Западен Балкан на самитот во Тирана

На самитот на новинари од Западен Балкан во Тирана утринава се одржа тивок протест како порака до бирократите од Европска унија. Протестот со црни маички беше инициран од српските новинари, а им се приклучија колегите од регионот, кои ги делат истите проблеми. „Вака изгледа кога нема слободни медиуми. ЕУ да направи повеќе за слободата на медиумите. Борба против медиумската темница“, ...

Read More »

Рама: Изградба на автопат кон Македонија е наш приоритет

  Изградбата на автопатот кон Република Македонија е нашиот врвен приоритет меѓу инфраструктурните проекти. Ова го изјави албанскиот премиер Еди Рама за време на презентацијата на неколку инфраструктурни проекти во Тирана. Автопатот ќе ја поврзе Албанија со Република Македонија во близина на градот Дебар. „Очекувам да бидат финализирани договорите со компанијата што ќе го изведува проектот и веднаш да почнеме ...

Read More »

Израелската амбасада во Тирана одржа семинар за тероризам

Израелската амбасада во Тирана одржа семинар на темата “Тероризмот и личната безбедност денес” во глобални рамки. Присутни беа два предавачи од Израел, покажа израелското искуство како се справи со бесбедноста и глобалните закани. Семинарот го отвори амбасадорот на Издраел во Албанија Боаз Родкин.

Read More »

Стерјовски: Признавањето на непостоечко бугарско малциство претставува геноцид врз Македонците во Албанија

Признавањето на бугарското малцинство во Албанија претставува геноцид врз Македонците во Албанија, во која никогаш немало и нема Бугари. Ова во интревју за тиранската телевизија „Тема“ го изјави Васил Стерјовски, генерален секретар на партијата на Македонците во Албанија, Македонската алијанса за европска интеграција. Во Албанија има македонско малцинство а она што се прави не е реалност туку вештачки создадено малцинство ...

Read More »

Борбата против корупцијата главен услов за членство на Албанија во ЕУ

Амбасадорката на Европската Унија во Тирана, Романа Влахутин, изјави дека Албанија за да се интегрира во ЕУ, треба да има успешна борба со корупцијата. Влахутин оваа порака до официјалните власти на Албанија ја соопшти на средбата со новинарите на која ги изнесе оценките на прогрес-извештајот на ЕУ за Албанија. Таа нагласи дека клучна работа на која треба максимално да работат ...

Read More »

Социјалистичкото движење за интеграција најавува протести против Владата

Социјалистичкото движење за интеграција, одржа конвенција на партијата во Тирана. Претседателката на СДИ Моника Криемади рече дека на Албанија и треба национален опозициски фронт. Таа најави дека опозицијата ќе излезе на улици да протестира. „Ние ќе бидеме на улици и плоштади за нов договор со граѓаните и создавање на анти – мафијашка влада која ќе ја врати стабилноста и достоинството“, ...

Read More »

Нови 12 префекти во Албанија

Премиерот Еди Рама ги означи новите 12 префекти, колку што префектури има во државата. Она што посебно паѓа во очи е тоа што сите нови префекти се поранешни армиски старешини. За првпат има и префект жена. Тоа е Сузана Јанолари, инаку прва жена поручник. Таа ќе раководи со префектурата Тирана. За разлика од градоначалниците кои се избираат на непосредни избори ...

Read More »

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) поднесе оставка

Директорот на Албанската тајна служба (ШИШ) Вишо Ајази Лика поднесе оставка, објавија денеска албанските медиуми. На местото на Лика се очекува да се именува досегашниот заменик шеф на ШИШ, Хелидон Бендо. Оставката на Лика поттикна шпекулации, превенствено во редовите на опозицијата. Лидерот на опозициските демократи Љуљзим Баша наведе дека „постои можност“ оставката на Лика да е поради политички притисок, со ...

Read More »