Албанија

Италијански авиони откриваат локации со дрога во Албанија

Албанската полиција, заедно со специјалните италијански полициски сили, повторно почна акција за откривање локации засадени со дрога. Според албанското МВР, откривањето се врши со специјални авиони, кои ги фиксираат и откриваат локациите каде што се врши производство на дрога. Истите извори наведуваат дека во изминатите два дена, покрај старите многубројни локации, евидентирани се и нови засадени со марихуана. Акциите се ...

Read More »

Најмалку 30 повредени при експлозија во Албанија (ВИДЕО)

Најмалку 30 луѓе се повредени, од кои петмина потешко, при експлозија на гас во туристичкото место Велипоје во северозападна Албанија. Експлозијата, според тамошните медиуми, се случила во кујната на еден ресторан, на првиот кат од хотелски комплекс. Потоа избувнал пожар поради што интервенирале противпожарните служби. Извршена е евакуација на туристите во околината на комплексот, Велипоје е едно од омилените туристички ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров оствари официјална посета на Република Албанија

  Министерот за надворешни работи  на Република Македонија, Никола Димитров оствари официјална посета на 25.07.2017 година во Република Албанија, на покана на својот домаќин шефот на дипломатијата на Република Албанија, Дитмир Бушати. На средбата, министрите разговараа за повеќе прашања од заеднички интерес, со акцент на интензивирање и зајакнување на политичката, економска и особено инфраструктурната и енергетската соработка. Воедно, министрите договорија ...

Read More »

Владите на Албанија и на Македонија со заедничка седница на есен во Поградец

Министрите за надворешни работи на Албанија и на Македонија, Дитмир Бушати и Никола Димитров по денешната средба во Тирана истакнаа дека двете земји немаат отворени прашања и сакаат уште подобра соработка како единствен сигурен пат кон евроатлантските интеграции. Тие најавија одржување заедничка седница на двете влади на есен годинава во Поградец на кој ќе се разговара за заеднички проекти. Бушати ...

Read More »

Илир Мета денеска стапува на функцијата претседател на Албанија

  Со заклетвата што ја даде пред народните избраници, Илир Мета и официјално ја презеде функцијата претседател на Албанија. Со свечената седница претседаваше потпретседателката, социјалистката Валентина Лескај.Во парламентот присуствуваа дипломатскиот кор, акредитиран во Тирана, претставници на сите верски заедници, како и други гости. Ја потврдувам мојата челична определба да го почитувам Уставот на Република Албанија, да служам во најдобар интерес на ...

Read More »

Италијанската полиција запленила 1,5 тони марихуана транспортирана од Албанија

Италијанската полиција на морскиот брег, кај Молиси, запленила 1,5 тони марихуана транспортирана од Албанија. Во акцијата се уапсени двајца албански државјани кои со моторен чамец ја транспортирале дрогата. Во меѓувреме грчката полиција запленила 85 килограми марихуана на патниот правец Арта-Месолоѓи,кај местото Сакула. Уапсен е 33-годишен Албанец кој дрогата ја транспортирал со автомобил со грчки регистарски таблички.  

Read More »

Француски полицајци ќе ја контролиа албанската граница

Француски полицајци на почетокот на семтември ќе започнат да вршат контроли на граничните премини на Албанија, со цел да се заштити злоупотребата на либерализацијата на шенген зоната од баратели на азил од страна на албанските државјани .Тие ќе помогнат на албанската полиција за да се стопира патувањето на малолетни деца во Шенген зоната но и возрасни од Албанија  кои бараат азил ...

Read More »

Албанската влада побара помош од НАТО за гасење на пожари

Според министерот за внатрешни работи, Дритан Демирај, побарана е помош од хеликоптери поради недостапните места каде што се лоцирани пожарите.„Ние сме во постојан контакт со претставниците на НАТО и надлежните во Црна Гора и Грција“, изјави Демирај за албанските медиуми. Моментално, според албанските власти, во земјата дивеат 12 големи пожари, од кои шест се со големи размери. Најпроблематични се пожарите ...

Read More »

13 шумски пожари во Албанија

Одделот на албанската Цивилна заштита задолжен за вонредни состојби денеска соопшти дека во текот на изминатите 24 часа на територијата на Албанија избиле 13 нови шумски пожари. Во операциите за гасење на пожарите се ангажирани 50-тина пожарникари во 15 противпожарни возила, на кои им помагаат и припадници на полицијата и војската, како и доброволци и вработени во шумските служби. Во ...

Read More »

Италија обвинува дека Тирана не прифаќа 800 затвореници од Албанија

Италијанските власти ја обвинија Тирана дека не се придржува на спогодбата за прифаќање албански затвореници кои ги прекршиле законите во Италија, со цел дел од казната да ја отслужат во Албанија. Директорот на Секторот за осуденици на Италија, Санти Консолио за албанската телевизија ,,Топ Чанел“ изјави дека Тирана не прифаќа 800 затвореници дел од казната да ја отслужат во албанските ...

Read More »