Албанија

Уапсени Албанци поради тероризам во Малезија

Полицијата во Малезија уапсени  двајца албански државјани поради поврзаност со тероризам, главно со самопрогласената Исламска држава. По апсењето на К.З, познат и под верското име Ибрахим, албанските медиуми јавија дека последно уапсените двајца Албанци се Ј.З.од Тирана и А.Г.од Љушња. Претходно малезиската полиција уапсила осум лица, под сомненија за поврзаност со ИД, меѓу нив и К.З, за кого албанската полиција ...

Read More »

Репортажа на РТШ-2 за емитување емисии на јазиците на националните малцинства во Албанија (ВИДЕО)

Државна Радио Телевизија на Албанија РТШ-2, започнува со емитување емисии на јазиците на националните малцинства кои живеат во Република Албанија, на македонски, грчки, ромски, српски и влашки јазик. Веќе неколку месеци се емитува емисии на два јазика, грчки и српски. Додека 25 септември беше многу посебен ден, бидејќи иницијативата се придружија уште 3 други јазици Македонски, Ромски и Влашки, – ...

Read More »

Западен Балкан: Одржливи реформи за влез во ЕУ

  Земјите од Западен Балкан треба да се посветат на спроведување на внатрешни реформи, кои ќе бидат одржливи и неповратни, оценија синоќа учесниците на панелот „Западен Балкан – Меѓу бројните внатрешни проблеми и европските интеграции“, што се одржа во црногорскиот град Петровац. Собирот го организираа црногорскиот Центар за надворешна политика, Фонадацијата „Ханс Зајдел“ и Универзитетот „Долна Горица“, во рамки на тридневната ...

Read More »

Концерт на класични руски песни во Тирана

Руската амбасада во Тирана, во соработка со Симфонискиот оркестар на Државната Радиотелевизијата ТВШ, организираше концерт на класични руски песни. Во Тирана за прв пат, уметници од Русија: сопрано Јелена Ајушева и диригентката Ана Волченко. Концертот се одржа во салата на Православната катедрала “Воскресение на Христос”.

Read More »

Mинистерот за надворешни работи Бушати: Нема бугарско малцинство во Албанија, туку само македонско (ВИДЕО)

Mинистерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати со јасен став пред Парламнтарна комсија за правни работи, јавна администрација и човекови права и парламентарната комисија за надворешни работи, нема бугарско малцинство во Албанија, дека ова поглавје, во овој миг, за Албанија е завршено. Од 1945 година, кога е спроведен првиот попис на населението, па се до последниот во 2011, нема друго малцинство ...

Read More »

Kомсијата за правни работи, јавна администрација и човекови права одржа седница со преставници на малциствата во врска со нацрт-законот “за заштита на малцинства во Албанија”

Парламнтарна комсија за правни работи, јавна администрација и човекови права и парламентарна комисија за надворешни работи, одржа седница денска со невладинот сектор, и академици и преставници на малциствата во врска со нацрт-законот “за заштита на националните малцинства во Република Албанија” Поканети од Парламнтарна комсија за правни работи, јавна администрација и човекови права и парламентарна комисија за надворешни работи беа министерот ...

Read More »

Албанскиот премиер Еди Рама ненајавено отпатува во САД

Според извори од Владата, причина за итното заминување на Рама за САД е смртта на неговиот близок пријател Артур Фанкелстен. Но, бидејќи Фанкелстен почина во месец август, албанските медиуми оценуваат дека тоа е само алиби за заминувањето на Рама за САД и посетата ја поврзуваат со последната изјава на американскиот амбасадор во Тирана, Доналд Лу за криминалот во Албанија. Пред два дена Лу ...

Read More »

Американскиот амбасадор Лу: Четири мафијашки кланови ја водат Албанија

Американскиот амбасадор во Тирана, Доналд Лу го обвини раководството на Албанија за директна замешаност во криминални дејствувања. Американскиот амбасадор Лу на прославата на 2о-годишнината на студиите по магистратура во Тирана – изјавил дека ,,Албанија е управувана од страна на четири крминални групи“. Тој ја изнесе оценката дека во земјата има голем криминал, а власта не се пресметува со бандите и ...

Read More »

Бушати: Се заблагодари на колегите пратеници што гласа за нацрт-законот за Малциства во Албанија

Министерот за Европа и Надворешни Работи на Албанија, Дитмир Бушати им се заблагодари на колегите од Парламентарната Комисијата за правни прашања, јавна администрација и човекови права кои гласаа за нацрт-законот “За заштита на националните малцинства во Република Албанија” . Со овој закон, ние имаме намера да гарантираме заштита на малцинските права каде и да се и каде  да живеат – напиша Дитмир ...

Read More »

Рама: Најави длабоки реформи во албанското МВР

  Премиерот Еди Рама најави чиститки во полицијата, истакнувајќи дека акциите кои ги презеде полицијата во градот Елбасан, околу пресметката со инволвираните полициски работници во криминални дејствија ќе продолжи. ,,Има податоци дека има полициски структури кои се поврзани со криминогени банди во Елбасан, но и други градови, и чистката во полицијата ќе биде максимална“ рече Рама, во својот говор во Собранието, ...

Read More »