Албанија

Демократската партија се бара смена на лидерот Луљзим Баша

Демокатска партија ги утврди кандидатските листи за парламентарните избори, „екплодираше“ незадоволството меѓу познатите личности во партијата, кои не се најдоа на истите. Дел од нив се Јозена Топали и Арбен Имами, кои јавно побараа смена на партскиот лидер Луљзим Баша. Тие кандидатските листи ги нарекоа „нула“, а Баша го обвинија дека договорот со социјалистичкиот лидер и актуелен премиер Еди Рама ...

Read More »

Фрлен прав во воздух повредени над 70 учесници на митинг на опозицијата во Албанија

Повеќе од 70 учесници на минтингот на Демократската партија на Албанија побарале лекарска помош поради иритација на очите и кожата, откако непознат прав бил фрлен во воздухот. Митингот се одржа вчера во Тирана на почеток на предизборната кампања. Министерството за здравство на Албанија соопшти дека 76 луѓе се пријавиле во болничкиот центар „Мајка Тереза“ со симптоми на труење, иритација и ...

Read More »

Илир Мета: Македонската заедница ќе биди застапена во сите државни институци во Албанија

На митингот на Социјалистичкото движење за интеграција во изборната единица Корча се обрати и Илир Мета, претседателот на државата и поранешен лидер на партијата, кој упати благодарност до Македонска Алијанса за европска интеграција (МЕАИ) што одлучела заедно со нив да настапат на изборите. Социјалистичкото движење за интеграција, во Корча ги претстави канидатите за пратеници за изборната единица на овој округ, за парламентарните ...

Read More »

Делегација на ПССЕ ќе допатува во посета на Албанија пред изборите

Делегација на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), составена од четворица членови, предводена од Италијанецот Паоло Корзини, ќе пристигне во посета на Албанија на 1 и 2 јуни, со цел да ја оцени предизборната кампања и политичката клима во земјата пред парламентарните избори закажани за 25 јуни. Според извори од Советот на Европа во Стразбур, делегацијата ќе се сретне ...

Read More »

Mакедонци на листите на вижењето за социјалистичка интеграција на престедателот Илир Мета за пратеници во албанија

На парламентраните избори во Албанија кои ке се одржат на 25 ти јуни  за пратеничко место ке се натпреваруваат и етнички Македонци. На овие избори македонската алијанса за европска интеграција колаицира со коализијата на новиот албански прсетдател Илир Мета. На кандидатската листа за идни пратеници во албанскиот парламент се најдоа и македонци. Тие ке си ги пробаат шансите во изборната ...

Read More »

Силен земјотрес со епицентарот во близина на областа Голо Брдо

Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар,во 12.30 часот регистриран е силен земјотрес во Албанија, кој беше почувствуван и во Македонија. Земјотресот со јачина од 4.4 степени е регистриран во Булќиза во близина на областа Голо Брдо, на длабочина од 10 километри. Во 12.16 часот регистриран е уште еден земјотрес со јачина од 2.8 степени со длабочина од 2 километри.

Read More »

Бујар Нишани потпиша указ за новите владини министри во Албанија

  Претседател Бујар Нишани потпиша указ за новите владини министри, еден ден откако ги поднесе премиерот Еди Рама. Имињата на вицепремиерката и шесте технички министри кои ги предложи Демократската партија беа прифатени од премиерот Еди Рама и беа потпишани од Претседателот Бујар Нишани. Рама и Баша се сретнаа вчера за да се усогласат имињата, како и кандидатите за претседател на ...

Read More »

Могерини на прием со шес балкански премиери во Брисел

  Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, на неформалната вечера со претседателите на владите на Македонија, Србија, Косово, Босна и Херцеговина, Албанија и Црна Гора, што ја закажа за среда (24 мај) ќе ги очекува актуелните премиери на овие шест балкански држави. Поканата е испратена до премиерите. Ние ќе ги потврдиме имињата на оние кои ...

Read More »

Постигнат компромис за изборите во Албанија

  Политички партии во албанија постигнаа компромис за изборите следниот месец, по интензивното посредување од страна на висок американски претставник. По тричасовниот разговор премиерот Еди Рама од владејачката Социјалистичка партија и Луљзим Баша од Демократска партија изјавија дека постигнале спогодба. Американскиот заменик-помошник државен секретар Хотј Брајан Ји им даде во понеделникот предлог од европските пратеници како база за преговорите.вДвајцата лидери ...

Read More »

Земјотрес епицентарот на 76 км од Тирана

Според Институт за земјотреси во Албанија, епицентарот на земјотресот што го погоди околу 08:30 имало 72 километри јужно од Тирана и 9 километри југозападно од Берат на длабочина од два километри. Досега нема информации за повредени, но само  мали материјални штети.        

Read More »