Македонци – Албанија

Соопштение на Македонската амбасадата во Тирана за македонските државјани кои летуваат во Албанија 

Македонската амбасада во Тирана, преку објава на Фејсбук ги информира македонските државјани кои летуват во Република Албанија или кои што планираат да летуваат, дека не им се потребни ПЦР тестови или друг вид потврди поврзани со Covid 19 за влез во државата. Во прилог на известувањето објавуваме телефонски броеви и корисни информации за итни случаи. – стои во соопштението на Македонската ...

Read More »

Ракометарот Ѓорѓи Дука Македонец од Албанија најдобар стрелец во Прва македонска лига

Десниот бек на Работнички, Ѓорѓи Дука, со потекло од Ербеле, областа Поле, Албанија, сезоната во Првата лига ја заврши како најдобар стрелец. Дука на 26 одиграни натпревари постигна 192 погодоци, од кои 115 во регуларниот дел од првенството и 77 погодоци во плеј-оф фазата од Првата лига. На второто место на листата на стрелци се најде уште еден ракометар од ...

Read More »

Градоначалникот на Општина Пустец, Колефски оствари средба со градоначалникот на Преспа, Паскалидис и градоначалникот на Ресен, Тозиевски

Градоначалникот на Општина Пустец, Пали Колефски оствари средба со градоначалникот на Преспа, Панајотис Паскалидис и градоначалникот на Ресен, Јован Тозиевски. Средбата се одржа во Лемос, по повод Светскиот ден на животната средина, на која се разговараше за можностите за соработка во рамките на зачувувањето на биосферата и природните вредности на Преспанското Езеро. На средбата се разговараше и за можностите за ...

Read More »

Македонците во Албанија во село Горно Крчиште обласата Полени го одбележа патронот на црквата “Свети Спас” (ФОТО)

Македонците од Горно Крчишта, областа Полени традиционално го оддбележaa христијанскиот православен празник Вознесение Христово-Спасовден,  патрон на селската црква. Со цел да може да присуствуваат поголем број Македонци иселени од ова село, како и нивни потомци одбележувањето кое се одржа во црквата “Свeти Спас”, беше денеска. На одбележувањето  се одржа и богослужба на македонски јазик каде присуствуваа Македонци од Ербеле и ...

Read More »

Македонците во Албанија го прославија Свети Јован Владимир (ФОТО)

Во селото Шиjон, во Елбасан се прослави денот на Сввети Јован Владимир, каде што пред векови се верува дека започнала православната вера во овие области. Така секоја година на 3 – 4 јуни православните верници од Албанија, Македонија, и Македонци од Албанија се собираат за да ја прослават оваа прослава во манастирот со името на светецот Свети Јован Бладимир. Светиот ...

Read More »

Kоординатор на Македонско друштво “Илинден“-Тирана за регионот Елбасан, Елса Џелили учестуваше на Одбележување на денот на Свети Јован Влаимир 

Црногорската заедница во Албанија на 03.06.2022 година одржа тркалезна маса „Одбележување на денот на Свети Јован Владимир од Дукла во соработка со Матица Црногорска и со финансиска поддршка на Дирекцијата за соработка со црногорската дијаспора и иселеници. На оваа тркалезна маса со свој претсавник беше присутно и Македонското друштво “Илинден“-Тирана. Тоа беше претставено од г-ѓа Елса Џелили, координатор за регионот Елбасан. Секоја ...

Read More »

Претседателот на македонско друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај и генералниот координатор на друштвото за Македонија, Ламбе Шатровски оствариа средба со Директорот на КОВЗРГ, Даријан Сотировски 

Претседателот на македонско друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај и генералниот координатор на друштвото за Македонија, Ламбе Шатровски оствариа средба со Директорот на КОВЗРГ, г-дин Даријан Сотировски. На работната средба претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана, го информираше г-дин Даријан Сотировски за најновите настани поврзани со актуелната положба на Македонците во Република Албанија, при што беа актуелизирани прашања кои се однесуваат на проблемите на македонско национално малцинство ...

Read More »

Проф.д-р Кимет Фетаху за МЦН ТВ: Јас доаѓам од македонската заедница во Албанија (ВИДЕО)

Проф.д-р Кимет Фетаху гостуваше на албанската национална телевизија МЦН, каде зборуваше за неговата кандидатура за претседател на Албанија како предлог на единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интерација (МАЕИ).  

Read More »

Македонскиот и Хрватскиот амбасадор во Албанија, Крамариќ и Марковски го посетија Спомен – музејот “Стерјо Спасе” (ФОТО)

Македонскиот и Хрватскиот амбасадор во Албанија, Златко Крамариќ и Данчо Марковски, за време на нивниот престој во Општина Пустец, каде што учествуваа на манифестацијата посветена на македонските просветители Светите браќа Кирил и Методиј, го посетија Спомен – музејот “Стерјо Спасе”, каде имаа можност од блиску да се запознаат со животот и литературното дело на овој голем писател со македонско потекло. ...

Read More »

Се промовира книгата “Хармониска интеграција на македонското малцинство во Република Албанија – Случај на македонското малцинство во областа Преспа и Врбник” од Проф д-р Мариа Дојче

Во Спомен – музејот “Стерјо Спасе” во село Глобочени, Општина Пустец се промовира книгата “Хармониска интеграција на македонското малцинство во Република Албанија – Случај на македонското малцинство во областа Преспа и Врбник” од професор д-р Мариа Дојче, истакната албанска интелектуалка. Во Албанија, ова е прва вистинска социолошка студија за интеграција на дел од македонската заедница во албанското општество. Во овој ...

Read More »