Македонци – Албанија

Честитка по повод Божик од Македонското друштво „Илинден“-Тирана

Македонско друштво „Илинден“-Тирана, од името на сите Македонци во Албанија, по повод Христовото раѓање – Божик, упати честитка до Поглаварот на МПЦ-ОА, неговото блаженство архипископ Охридски и Македонски Г.г. Стефан и до сите православни верници. Дозволете ми од мое лично име, од името на друштвото и на сите Македонци кои живат во Албанија, Вам лично, на членовите на светиот архиерејски ...

Read More »

Илир Мета играше Македонско оро во Пустец (ВИДЕО)

Албанскиот претседател Илир Мета, денеска престојуваше меѓу Македонците во општина Пустец, Мала Преспа. Тој порача дека македонското национално малцинство е богатство за Албанија. Беше пречекан од заменик-градоначалник Андон Јани, членовите на Советот на општината Пустец и претставници на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ). ,,Многу е значајно да го негувате вашиот идентитет. Јас сум посветен и понатаму да го промовирам македонското ...

Read More »

Претседателот Илир Мета ги посети Македонците во Мала Преспа (ВИДЕО)

Албанскиот претседател Илир Мета, кој денеска престојуваше меѓу Македонците во општина Пустец порача дека македонското национално малцинство е богатсво за Албанија. Беше пречекан од заменик-градоначалник Андон Јани, членовите на Советот на општината Пустец и претставници на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ). Многу е значајно да го негувате вашиот идентитет. Јас сум посветен и понатаму да го промовирам македонското малциство,кое има ...

Read More »

Мета: Македонското малцинство е богатство за Албанија

Преседателот Илир Мета беше пречекан од заменик-градоначалник Андон Јани и членови на Советот на општината Пустец. Македонците и преставниците на  Општина Пустец му се заблагодарија на претседателот Мета за неговото внимание кон македонското национално малцинство. Претседателот на Албанија изјави дека македонското малцинство е богатство за Албанија. “Ајде сите да соработуваме и Општина Пустец да биде нај прсперирана. Јас сум посветени и ...

Read More »

Претседателот Илир Мета во посета на Мала Преспа

Преседателот на албанија Илир Мета денска ќе престојува меѓу Македонците во Општина Пустец. Според претставниците на единствената македонска општина во Албанија, Мета ќе има непорседна средба со жителите на Пустец,а на средбата со членовите на Советот на општината ќе биде запознат со постигувањата и проблемите со кои се соочува општината. Мета ќе ја посети и црквата „Св.Архангел и Михаил“ во ...

Read More »

Цветан Мазнику 1938-2015 прв претседател на Македонската заедница во Албанија еден најголемите поборници за правата на Македонците во Албанија

7 јануари 2015 година во Тирана на седумдесет и седум годишна возраст, на големиот христијански празник Божиќ, почина Цветан Зафир Мазнику. Роден е во 1938 година во село Клење, Голо Брдо, Албанија, едно од 22-те села во оваа област. Основно образование завршил во родното село Клење, а гимназија во градот Драч. Во 1957 година ги започнал студиите на Рударскиот факултет ...

Read More »

Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) упати честитка за Нова Година 2018

  Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) ви честита Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ).

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана упати честитка за Нова Година 2018

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви честита  Нова Година 2018 годиа, со желба за многу лични успеси и бериќетна година! – стои во честитката потпишана од претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај и претседателот на разгранокот за Голо Брдо Или Халилај.

Read More »

Се одржа вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 (ВИДЕО)

  ТВ Корча пренесува за Вториот Македонски Фолклорен Фестивал СОНЦЕ 2017 кој синоќа се одржа во Корча. Целиот фестивал ТВ Корча ќе го емитува за новогодишните празници. Исто така, фестивалот ќе се емитува и на вториот канал на државната албанска телевизија. Благодарност до сите учесници на фестивалот, до фолклорниот ансамбал “Мислешево” од Струга и уметничкиот раководител Здравко Јакимовски Банар, фолклорната ...

Read More »

Претседателот на Собранието на Република Македонија ги посети Македонците во Мала Преспа (ВИДЕО)

Во склоп на официјалната посета на делегацијата предводена од Претседателот на Собранието на Република Македонија,  Талат Џафери на Република Албанија, оствари посета на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот Џафери беше пречекан од страна на потпретседателот на општината, Андон Јани, претседателката на советот на округот Корча, Ана Веруши и советниците на општина Пустец, Мала Преспа. Претседателот на Собранието изрази големо задоволство ...

Read More »