Македонци

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод Успение на Пресвета Богородица

Во пресрет на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и до сите Македонци од православна вероисповед во Република  Албанија и до сите Македонци каде и да се во светот.    Дозволете ми во мое лично име и во име на Македонско друштво “Илинден”-Тирана, и во името на ...

Read More »

Ѓурѓај: Одобрено реактивирање на Лекторатот по македонски јазик на Универзитетот во Тирана

Од новата академска 2023/2024 година повторно ќе функционира Лекторатот по македонски јазик при Факултетот за странски јазици на Универзитетот во Тирана. Веста ја соопшти претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај. – Ова е историски ден за нас Македонците во Република Албанија. Чувствувам огромна радост и  задоволство да информирам дека добивме позитивен одговор на барањето поднесено од Македонското друштво “Илинден“-Тирана ...

Read More »

На 26 јануари 1918 година бугарите го бомбардираа Манастирот Свети Наум Охридски (ФОТО)

На 26 јануари 1918 година, Бугарите го бомбардираат познатото македонско светилиште, манастирот Свети Наум Охридски. Сместен на спокојниот брег на Охридското Езеро, манастирот посветен на Свети Наум Охридски, почитуван лик во македонската и православната христијанска историја, имал не само религиозно, туку и културно и историско значење. Бомбардирањето имаше катастрофални последици за манастирскиот комплекс, а манастирската црква го сноси најголемиот дел ...

Read More »

Задолжително реципроцитет во однос на признавањето на малцинствата

Интервју со Иван Сингартијски, копретседател на ОМО “Илинден”-Пирин Македонците, без разлика на местото на раѓање, живеење или работење, се составен и нераскинлив дел од македонскиот народ. Оттука, Македонија како заеднички именител и обединувачки елемент на македонскиот национален супстрат има обврска да се грижи за сите Македонци. И обратно! Македонците од Бугарија, Србија, Грција и од Албанија, како и многубројната македонска ...

Read More »

Македонското друштво “Илинден“-Тирана ги осудува обидите на Софија со злоупотреба на здравјето на жителите во областа Мала Преспа да ги прави Бугари кои таму ги нема

  Македонското друштво “Илинден“-Тирана најостро ги осудува произволните и крајно навредливи изјави во однос на населението во областа Мала Преспа како бугарско. Имено фондацијата „Бугарска меморија“ објави дека од 18 до 20 август 2023 година, лекари од Бугарија ќе прават бесплатни превентивни прегледи во области со бугарско население во Република Албанија. Секому е јасно дека бугарската држава со години врши ...

Read More »

Конгресот на Федералната унија на европски националности 2023 ќе се одржи во Печ, Унгарија

Конгресот на Федералната унија на европски националности (ФУЕН) 2023 ќе се одржи во Печ, Унгарија Кулите на катедралата, земјоделството, реките, виното и секако градот на многу малцинства – сето тоа го карактеризира градот Пена југот на Унгарија, каде што ќе се одржи нашиот 67-ми конгрес на Федералната унија на европски националности (ФУЕН) од 7 до 10 септември 2023 година. Домаќин оваа година е Националната ...

Read More »

Македонците во Ербеле, во областа Долен Дебар или Поле, го одбележаа празникот Преображение Господово

Се собраа Македонци од двете страни на границата во Ербеле, во областа Долен Дебар или Поле, инаку блиску до Дебар, кај црквата Свето преображение која датира од 12 век и е под заштита на албанската држава, како споменик на културата уште од 1970 година. На оваа црква Бигорски манастир ѝ има подарено 12 икони. Денешниот христијански празник, Преображение Господово, кој ...

Read More »

Проф. Мирче Стојноски за дејноста на бугарските емисари сред Македонците во Албанија

Проф. Мирче Стојаноски е роден на 07. 08. 1952 година во с. Нерези, струшко. После завршувањето на основното и средното образование, проф. Мирче Стојноски се запишал и завршил студии по англиски јазик на Филолошкиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје. Негувањето на мајчиниот македонски јазик не му пречело активно да ги зборува и англиски и албански јазик. Работел ...

Read More »

109 години од раѓањето на големиот писател со македонско потекло Стерјо Спасе

Стерјо Спасе (14. VIII 1914 – 12. XI 1989) писател и критичар од македонско потекло. Автор е на проза и раскази, романи, учебници и репортажни записи. Познат е и како антологичар, преведувач, учебникар и собирач на македонски народни умотворби. Стерјо Спасе е роден на 14 август 1914 година, во село Глобочани, Општина Пустец Мала Преспа, Албанија.  Основно училиште завршил во ...

Read More »

Ѓурѓај ги запозна потпретседателите на ФУЕН со положбата на Македонците во Албанија

Претседателот на македонското друштво “Илинден”-Тирана, Никола Ѓурѓај беше во посета на канцеларијата на Федералната унија на европските националности, ФУЕН, во Фленсбруг, Сојузна Република Германија. При тоа, оствари средба со потпретседателите на ФУЕН, Госта Тофт и Бане Бансен. На работната средба, високите претставници на ФУЕН ги запознав со најновите настани поврзани со актуелната положба на Македонците во Република Албанија. Исто така, ...

Read More »