Македонци

МАЕИ бара помош од ОН во врска со спроведениот попис во Албанија

Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) во „име на единствениот политички субјект кој ги застапува интересите и правата на македонското малцинство во Албанија“, упати писмо до Комитетот за елиминација на расна дискриминација-Канцеларијата на Обединетите нации во Женева, во кое се изнесува посебен извештај подготвен од партијата во врска со „значајни и загрижувачки прашања поврзани со пописот на населението спроведен во ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод Фитер Бајрам

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитки по повод големиот муслимански празник Фитер Бајрам. Почитувани верници со исламска вероисповед, македонско друштво “Илинден“-Тирана ви честита големиот празник Фитер Бајрам. Ваквите големи празници не потсетуваат дека без разлика на потешкотиите кои ни се издигнуваат како животни препреки, секогаш треба да чекориме по вистинскиот пат. Помеѓу луѓето постојано да владее слога и почитување без разлика на религиската, ...

Read More »

Објавена книга од Спиро Дуковски “Последните православни семејства во подрачјето на Дебарско поле во Република Албанија”

Спиро Дуковски, Македонец од Албанија на македонски јазик ја објави книгата “Последните православни семејства во подрачјето на Дебарско поле во Република Албанија”. Поголемиот дел од книгата се прикажува за фамилјарните стебла на родовите кој порано живееле во овој крај, и кај му е потеклото на овие родови. Се збoрува за период над 150 години наназад и се прикажани според фамилите ...

Read More »

Преседателката на НСМНМ Митровиќ освари средба со Министерот за човекови и малцински права и социјален дијалог во Владата на Србија, Жигманов

Министерот за човекови и малцински права и социјален дијалог во Владата на Република Србија, Томислав Жигманов, денеска во Министерството разговараше со новоизбраната претседателка на Националниот совет на македонското национално малцинство, Зорица Митровиќ. За време на средбата, министерот Жигманов истакна дека е сигурен дека ќе продолжи одличната соработка на Министерството за човекови и малцински права и социјален дијалог со Националниот совет ...

Read More »

Во областа Гора никогаш немало припадници на бугарскиот народ!

Традиционална горанска носија – Фото – Хаџи Громогласен восклик на македонското друштво „Илинден“-Тирана: Во пресрет на пописот, македонско друштво „Илинден“-Тирана ги повика сите Македонци во областа Гора, Косово, да се изјаснат дека се Македонци и да го зачуваат својот македонски идентитет. Исто така друштвото „Илинден“-Тирана упати и јавен повик до Македонците во областа Гора и во Косово на пописот на ...

Read More »

Почина Васил Јанкула – Преспанскиот херој

Во 33 година од животот, по тешко боледување, денеска почина Васил Јанкула, познат како Преспански херој, поради неговата цврста волја да покаже дека „сите сме исти“. Јанкула е по потекло од селото Туминец, општина Пустец, Мала Преспа, но со семејството живееше во Ресен. Од раѓање се соочуваше со болеста церебрална парализа, но никогаш не се предаде, со трицикл возеше на ...

Read More »

Македонците во Бугарија ќе одбележат 109 години од убиството на Јане Сандански

Македонците во Бугарија на 21 април ќе одбележат 109 години од убиството на македонскиот револуционер Јане Сандански. По тој повод се повикуваат сите Македонци да дојдат на Мелник и да оддадат почит на пиринскиот цар. Убиството на Јане Сандански било извршено во 1915 година кај месноста Блатата на патот од Рилскиот манастир за Неврокоп.

Read More »

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува сите Македонци во областа Гора Република Косово да се изјаснат дека се Македонци да го чуват својот Македонски идендитет

Македонско друштво “Илинден”-Тирана упатува јавен повик до Македонците во областа Гора и цело Република Косово, на пописот на населението од 5 април до 17 мај годинава да се попишат како Македонци, со мајчин Македонски јазик. Жителите на областа Гора, и цело Република Косово не се ништо друго, освен етнички Македонци, се неотуѓив, нераскинлив и неотстапен дел од Македонскиот народ! Македонско ...

Read More »

Енкеледа Чела е пронајдена и е во добра здравствена состојба

Студентката Енкеледа Чела од Требиште областа Голо Брдо која се водеше како исчезната е пронајдена во близина на хотелот Белви и се во добра здравствена состојба. За ова попладнево информираше техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски, кој во врска со случајот се огласи на социјалната мрежа Фејсбук. Во врска со настанот кој ја вознемири јавноста, а се однесува на ...

Read More »

Апел за помош: Исчезна Енкеледа Чела 21 годишна студентка од областа Голо Брдо

Студентка на Економскиот факилтет од Албанија е пријавена за исчезната откако во петокот вечерта и се губи секаква трага. На 21 годишното девојче последната трага му се губи во скопски Илинден. Станува збор за Енкеледа Чела од Требиште областа Голо Брдо чие исчезнување го пријавиле нејините пријатели кои го информирале и нејзиното семејство. Чела во петокот вечерта некаде околу полноќ ...

Read More »