Македонци

Семакедонски собир во чест на пиринскиот цар македонски војвода Јане Сандански во Мелник

Пред споменикот на пиринскиот цар Јане Сандански во Мелник Бугарија, во организација на забранетата македонска партија ОМО “Илинден”-Пирин, а по повод 108-годишнината од убиството на македонскиот револуционер, се одржа семакедонски собир од кој се изрази силен протест против бугарската политика на асимилација на македонскиот народ во Бугарија, неговото негирање и дискриминација, како и против негирањето на македонската нација и идентитет. Стојко ...

Read More »

Честитка од Македонското друштво “Илинден“-Тирана по повод Фитер Бајрам

Македонското друштво “Илинден“-Тирана упати честитки по повод големиот муслимански празник Фитер Бајрам. Почитувани верници со исламска вероисповед во Република Албанија, во нашата матична земја Македонија и во целиот свет, честитки по повод големиот празник Фитер Бајрам. Нека е честит и вековит. Ваквите големи празници не потсетуваат дека без разлика на потешкотиите кои ни се издигнуваат како животни препреки, секогаш треба да чекориме по ...

Read More »

На Универзитетот во Корча од идната академска година ќе може да се изучува македонскиот јазик и култура

Од идната 2023/2024 академска година на Универзитетот “Фан С. Ноли” во албанскиот град Корча, на катедрата за албански јазик ќе може, како подпредмет(по избор) да се изучува македонскиот јазик и култура. Ова го соопшти Јонела Спахо, деканка на Педагошкиот факултет во Корча при посетата на Пустец,  претставувајќи ја новата програма „Албански јазик и книжевност и јазикот и култура на малцинствата”. ...

Read More »

Дуртаноски на претседателот на Летонија му ја предаде краснописната верзија од Преамбулата

Денеска во претседателската палата во Рига, македонскиот краснописец и професор по христијанска палеографија Георги Гоце Дуртаноски имаше прием кај летонскиот претседател Егилс Левиц при што му беше предадена краснописна верзија од Преамбулата на летонскиот Устав за претседателскиот кабинет по повод прогласувањето на 2023 како година на ливонскиот јазик и култура како и 100-годишнината од усвојувањето на првиот Устав на Летонија. Ова беше ...

Read More »

Екипата од Туминец победник на велигденскиот фудбалски турнир на Општина Пустец

Фудбалската екипа од село Туминец е победник на овогодинешниот турнир што се одржа во Долна Горица, Општина Пустец, Младите фудбалери од Туминец беа подобри во финалето против екипата на Пустец. Фудбалскиот турнир организиран од Општина Пустец традиционално се одржува по повод големиот празник Христовото воскресение Велигден, кога Македонците, кои живеат и работат во други земји, главно во соседните, се враќаат ...

Read More »

Двајца Македонци кандидати за градоначалник на Општина Пустец

  Двајца Македонци се кандидати за градоначалник на Општина Пустец, областа Мала Преспа на локалните избори во Албанија, кои ќе се одржат на 14 мај, каде мнозинство е македонското население. Актуелниот градоначалник Пали Колефски  како заеднички кандидат на владејачката Социјалистичка партија и Македонска алијанса за европска интеграција, вели дека очекува голема поддршка од граѓаните и победа за да се реализираат ...

Read More »

Коалицијата „Заедно победуваме“ ја започна изборната кампања во Пустец со промоција на Панди Јани за градоначалник

Коалицијата „Заедно победуваме“ предводена од Партијата на слободата на поранешниот албански претседател Илир Мета, ја започна изборната кампања во Пустец, со промоција на Панди Јани за градоначалник и членовите за 15 члениот општински совет. Во Пустец го промовираме идниот градоначалник на општината, Панди Јани и со структурите на Заедничкиот штаб на Коалицијата „Заедно победуваме“, на која учествува и пратеникот Едмонд ...

Read More »

Македонците во Албанија според традициите го одбележаа Воскресението Христово – Велигден

Најголемиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден беше одбележан насекаде низ Албанија каде живеат православни Македонци, како во Мала Преспа, Голо Брдо, Врбник и во поголемите градови Тирана, Корча, Подградец, Елбасан, Драч и други градови. На Велигден, Македонци во Албанија славеа со своите најблиски, во домашна атмосфера и со богата трпеза, додека прославата на празникот започна на Велики четврток уште пред изгрејсонце ...

Read More »

Честитка од Македонско друштво “Илинден“-Тирана по повод големиот христијански празник Воскресението Христово – Велигден

Среќен Воскресението Христово – Велигден Христос Восресна! Навистина Воскресна! Почитувани Православни верниците во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана ви го честита Воскресението Христово – Велигден со желба да го славите во текот на многу следни години. Како православни верници, Велигден нè потсетува на моќта на Христовото Воскресение, аво нас ја буди надежта која ...

Read More »

Коалицијата на МАЕИ и Социјалистичка партија ја започнаа изборната кампања во Пустец со промоција на Пали Колефски за градоначалник

Во Пустец, коалицијата на единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и Социјалистичка партија, ја започнаа изборната кампања со промоција на Пали Колефски за градоначалник на општината. Заблагодарувајќи се на Македонците во Албанија за големото присуство на неговата презентација, Колефски се осврна на сите реализирани проекти во изминатите четири години. И во наредните четири години ...

Read More »