Македонија

Бигорскиот манастир ќе прослави 1.000 години постоење

  Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец“ од селото Рајчица, имаше работна средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, информираа од Бигорскиот манастир. На средбата беа присутни, и повеќе познати личности од културно-општествената сфера во Македонија, а беше ...

Read More »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски формираше тим на соработници од врвни професионалци

Македонија живее тешко секојдневие, народот живее сиромашно, со проблеми и систем кој не функционира. Животот во Македонија е полн со неправди, сиромаштија и несигурност. Се нема концепт и визија, се нема план, но затоа криминал и корупција се насекаде околу нас. Целта на оваа октопод влада е како да украдат денар повеќе, како да се збогатат… Затоа излеговме на терен, ...

Read More »

Македонската Алијанса дава јавна поддршка за барањето на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана

  Македонската Алијанса дава јавна поддршка за барањето на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана. Македонската Алијанса се согласува со констатацијата на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана дека е скандалозно и неодговорно цели 6 месеци Албанскиот Парламент да ја избегнува ратификацијата Договорот за почеток на работа на Македонскиот Културен Центар во Тирана. КАДЕ СЕ СЕГА ВЕЧНИТЕ АХМЕТИ И ДУИ ЈАВНО ДА ...

Read More »

Македонија: Дводневен состанок на мрежата на Националните превентивни механизми на ЈИЕ

Мрежата на Националните превентивни механизми на Југоисточна Европа, чиј претседавач годинава е Народниот правобранител на Република Македонија, денеска и утре во Скопје ќе го одржи вториот состанок. На состанокот учесниците ќе ги споделат искуствата на тема „Специфични потреби на децата во местата за задржување: состојби и предизвици“. Настанот финансиски е поддржан од канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, кој престојува во официјална дводневна посета на нашата земја. Посетата на црногорскиот претседател е воедно и прва официјална посета на странски претседател на Македонија во мандатот на претседателот Пендаровски. Во фокусот на ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија го прими министерот за надворешни работи на Република Финска

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Финска, Пека Хависто. На средбата соговорниците разговараа за билатералните односи меѓу двете држави за кои претседателот Пендаровски оцени дека се пријателски и партнерски. Претседателот Пендаровски изрази увереност дека за време на актуелното финското претседавање со Советот на ЕУ, ќе биде препознаен напредокот на Македонија и ...

Read More »

Македонија: Почна академската година на Универзитетот „Гоце Делчев

Универзитетот „Гоце Делчев“ преку свечен академски час им посака добредојде на близу 1500 нови студенти кои во наредната студиска година ќе бидат дел од УГД. На свеченоста свое обраќање имаше претставник од студентите. Студентот во четврта година на Факултетот за информатика, Никола Крстев, го сподели своето искуство со сите студенти. УГД е супер универзитет каде што сите факултети и студенти ...

Read More »

Ориѓански: 6 месеци чекаме Албанија да го ратификува договорот за Македонски културно-информативен центар во Тирана

Познатиот музичар, Златко Ориѓански, кој е именуван за прв директор на новоформираниот Македонски културно-информативен центар во Тирана, реагира на бавноста на албанскиот Парламент, без кого не може да започне со работа оваа институција. ,, Цели 6 месеци чекаме, Република Албанија да го ратификува во својот парламент, (формална постапка која се прави за 5 мин), потпишаниот договор за отворање на Македонски ...

Read More »

Денеска е Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија

Православните христијани денес го одбележуваат празникот на Светите маченички Вера, Надеж, Љубов и нивната мајка Софија. Овие светици живееле и настрадале во Рим. Мудрата Софија, (софија – мудрост), останала вдовица, а како добра христијанка се утврдила себеси и своите ќерки во христијанската вера. Токму заради нивната вера биле изведени пред царот сите четири. Тие држејќи се за раце смирено но ...

Read More »

Македонија: Oхридското Езеро порибено со јагули

АД ЕСМ изврши акција на порибување на Охридското Езеро со јагули. Порибувањето беше извршено со подмладок на јагула. Во Охридското езеро беа пуштени вкупно 29.421 парче подмладок на јагула со вкупна тежина од 865 килограми, со што ќе се подобри фондот на живиот свет во езерото, како и самиот еко-систем. Акцијата е дел од иницијативата за општествена одговорност на ЕСМ ...

Read More »