Македонија

Светите Кирил и Методиј да се слават од сите народи во цивилизираниот свет на кој му подарија слово, букви, писменост и просветление

Пред повеќе од еден милениум, Светите Кирил и Методиј на светот му ја носеа писменоста. Денес ние на Македонија мораме да и ја донесеме иднината која овој народ ја заслужува и му е неопходна, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во обраќањето на свечената церемонија во црквата Св. Софија, по повод Денот на сесловенските просветители -24 Мај. Мицкоски истакна дека ...

Read More »

Македонска црковно-државна делегација се поклони на гробот на Св. Кирил

Во базиликата „Сан Клементе” во Рим денеска се одржа молебен на гробот на Св. Кирил со кој чиноначалстуваше митрополитот европски г. Пимен во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и отец Митко Газинковски од Македонската православна црква- Охридска архиепископија. Денеска, како што рече г. Пимен, после една година се наоѓаме повторно на местото каде минатата година ја слушнавме радосната вест ...

Read More »

Македонските и сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Поголемиот дел од словенското население во Европа и Азија ја должат својата азбука и својата култура на делото на браќата Свети Кирил и Методиј од Солун, Егејска Македонија кои станале мисионери на христијанството помеѓу Словените од Голема Моравија и Панонија. Преку нивната работа тие влијаеле врз културниот развој на сите Словени, поради што ја добиле титулата Апостоли на Словените. Во ...

Read More »

Свети Кирил и Методиј, глаголицата и кирилицата – столбови на македонскиот идентитет

Глаголицата за нас е артефакт и културолошки споменик од средновековието, кој му пркоси на забот на времето, стамено и гордо исправена пред сите предизвици на модерното време, во кое, за жал, вистинските вредности често го губат значењето. Кирилицата е живо, активно писмо во Македонија, кое нè поврзува со заветот на Кирил и Методиј и сегашноста полна со предизвици. Двете писма ...

Read More »

Претседателот Пендаровски во Брисел оствари средба со белгискиот премиер Александер Де Кро

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел, во рамки на работната посета на Белгија, оствари средба со премиерот на Кралството Белгија, Александер Де Кро. На средбата беа констатирани пријателството и партнерството меѓу двете држави, а во фокусот на разговорите беа билатералните односи, македонската евроинтеграција, економската соработка, како и политичките и економски текови во Европа. Претседателот Пендаровски го поздрави позитивниот тренд на ...

Read More »

Се одржа А5- Конференција за медиумска писменост и справување со дезинформации

Во рамки на претседавањето на Македонија со САД-Јадранската Повелба на 19 мај 2023г. Министерството за надворешни работи на Македонија во соработка со Амбасадата на САД во Македонија организираше Конференција за Стратешки комуникации со наслов „Медиумска писменост и справување со дезинформации – подготвеност на институциите за заштита од хибридните влијанија“. Конференцијата почнa со воведни обраќања на државниот секретар во министерството за надворешни ...

Read More »

Проф. д-р Катерина Тодороска: Рецепт за торта “В.Д. ДИРЕКТОР“

Предупредување: Рецептот може да предизвика вознемиреност кај чесни домаќинки. Потребен е надзор од владини претставници!!! Македонското полит-кулинарство од денес е побогато за уште еден рецепт за торта наречена „ВД ДИРЕКТОР“. За подготовка потребен ви е правник во некоја институција, заштитен од искрената му љубов кон СДСМ-овската ружа. (Важно: Боцките ќе ги отстраните кога ќе ви се раскрварат рацете). Секако, правникот ...

Read More »

„Брз одговор 23“: Започнува една од најголемите воени вежби во Македонија

На армискиот полигон „Криволак“ денеска започнува вежбата „Брз одговор 23“ која што е дел од најголемата мултинационална вежба во Европа оваа година „Defender Europe 23” и ќе трае до 2 јуни. „Брз одговор 23’“ ќе се изведува во осум земји во регионот, меѓу кои Македонија, Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Хрватска, Словенија и Косово. Во делот од вежбата што ...

Read More »

Мицкоски оствари средба со Орбан: Поддршка од Унгарија во насока на остварување на стратешките интереси на Македонија

Денес во Словенија на маргините на централниот настан на ЦДИ остварив средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан и претседател на сестринската ФИДЕШ, информира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Разговаравме за регионот и прашања поврзани во интеграциите на Македонија во ЕУ. Ја потенциравме потребата од економска соработка и борбата против корупцијата и криминалот како регионален предизвик. Покрај со хрватскиот премиер ...

Read More »

Средба на директорите на македонската и албанската агенција за странски инвестиции и промоција на извозот

Директорот на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Македонија, Газменд Абдија, денеска во Тирана оствари средба со директорот на Албанската агенција за развој на инвестиции, АИДА, Сокол Нано. Средбата се одржа во рамки на напорите за продлабочување на соработката меѓу институциите. За време на средбата, соговорниците го споделија своето искуство за олеснување и привлекување странски инвестиции, како ...

Read More »