Македонија

Шест години од прогласување на Мајка Тереза за светица

На 4 септември 2016 година, Мајка Тереза ​​беше прогласена за Света Тереза ​​од Калкута, од страна на папата Франциск. Поглаварот на Римокатоличката црква пред шест години на церемонија која се одржа на плоштадот „Св. Петар“ ја прогласи Мајка Тереза за Светица. Пред повеќе од десетици илјади верници на плоштадот Свети Петар во Ватикан, кардиналот Анџело Амато – префект на Конгрегацијата ...

Read More »

Дичо Зограф – најплодниот сликар на македонската ренесанса

Дичо создал импресивен опус што содржи повеќе од 2.000 дела, а неговото творештво претставува пресвртница на еден илјадагодишен период и почеток на еден сосема нов правец во историјата на македонската црковна историја. Неговата дејност е составен дел од македонското будење, кога кај македонскиот народ религијата била најважна. Кон крајот на 18 век и почетокот на 19 век започнува буен општествен ...

Read More »

Почина актуелниот македонски амбасадор во Германија

Почина актуелниот амбасадор на Македонија во Германија Рамадан Назифи. Назифи беше амбасадор во Берлин од 2019-та година, а од 2009-та до 2013-та амбасадор во Швајцарија. Долги години работеше во Министерството за надворешни работи како кариерен дипломат. Рамадан, со кого изградив лично пријателство, беше извонреден човек и дипломат и ќе остане запаметен од колегите во Министерството,се вели во упатеното сочувство до ...

Read More »

Отворен Балкан: Возачите ќе може со еден уред да платат патарини во Македонија, Албанија и Србија

Системот Отворен Балкан – електронска наплата на патарини (Open Balkan ETC) ќе почне да се применува од крајот на септември. Тоа значи дека еден граѓанин на Македонија, Србија или Албанија, кој користи ТАГ за да плаќа патарини во својата земја, истиот ќе може да го користи за плаќање и во другите две држави кои се дел од иницијативата. Најавата за ...

Read More »

Отворен Балкан потпишани договори за соработка во областа на обезбедување храна, киноматографија и цивилна заштита

Денеска во рамки на Самитот „Отворен Балкан“, ресорните министерства од Македонија, Србија и Албанија потпишаа договори и меморандуми за соработка. На потпишувањето присуствуваа премиерот на Македонија Димитар Ковачевски, претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Албанија Еди Рама. Потпишани се договори за механизмите за обезбедување на храна во Западен Балкан помеѓу министрите за земјоделство на трите држави, Љупчо Николовски, ...

Read More »

Николоски: Македонците во Албанија се под напад на бугарската пропаганда, но тие биле и ќе останат Македонци (ВИДЕО)

При денешната посета на општина Битола потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на Мала Преспа и сведоците Македонци што во Мала Преспа се бунат дека Бугарите прават асимилација, уште во 90-тите години се правела асимилација но денес сведоци Македонци велат дека денес бргу ги прифаќаат бугарските уцени, односно пасоши, државјанства за да ја напуштат Албанија ...

Read More »

Македонија: Силно невреме со пороен дожд и град попладнево го погоди Скопје (ВИДЕО)

Невреме проследено со пороен дожд, град, грмотевици и ветер попладнево зафати делови од Скопје. Силниот дожд и градот го отежнуваат движењето по улиците чии коловози се под вода. Дел од медиумите пренесуваат за пријавени штети на станбени објекти како и на урбаната инфраструктура. УХМР најави дека нестабилното време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе се задржи до петок, ...

Read More »

Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија го поздрави признавањето на афтокефалноста од страна на Руската Православна Црква

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦ – ОА), на својата редовна седница одржана денеска ја поздрави одлуката на Руската Православна за признавање на афтокефалноста на МПЦ-ОА. Светиот Синод со голема радост и благодарност ја прими веста за прифаќањето на автокефалниот статус на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија од страна на Руската Православна Црква ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски заедно со потпретседателот, Николоски оствари средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Феликс Шрајнер од ЦДУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски оствари средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Феликс Шрајнер од ЦДУ која е сестринска партија на ВМРО-ДПМНЕ во рамки на ЕПП. Исто така Феликс Шрајнер е претседател на Комитетот за економија и одржлив развој на германскиот Бундестаг. На средбата стана збор за економската и енергетска криза ...

Read More »

Ковачевски: Македонците во Албанија треба слободно да се изјаснат на пописот и да не подлегнуваат на притисоци (ВИДЕО)

Македонците во Албанија не треба да чувствуваат притисок и слободно треба да се изразат на претстојниот попис во земјата, смета премиерот Димитар Ковачевски, нагласувајќи дека е сигурен дека Албанија ќе спроведе попис по европски стандарди и дека ќе реагира доколку има притисоци и влијаниа врз македонското малцинство. Што се однесува до Македонците во Албанија, тоа е етаблирана заедница која има ...

Read More »