Македонија

Отворен Балкан: Потпишан Меморандум за соработка на даночните администрации во Албанија, Македонија и Србија

Директорите на даночните администрации на Македонија, Сања Лукаревска, на Србија, Драгана Марковиќ, и Албанија, Цено Клоси, денеска во Охрид, во рамки на “Самитот Отворен Балкан“, потпишаа Меморандум за соработка на даночните администрации во Западен Балкан. Целта на овој Меморандум е продлабочување на соработката, унапредување на меѓусебните односи, развој и размена на искуства во приоритетните области на даночните институции. Соработката во ...

Read More »

Отворен Балкан: Потпишан договор за олеснување на процедурите за признавање на дипломи и научни степени стекнати во Македонија, Албанија и Србија

Иницијативата “Отворен Балкан“ носи придобивки и за образованието и науката во регионот. Денеска во Охрид, највисоки претставници на државите кои ја поддржуваат оваа инцијатива – Македонија, Албанија и Србија потпишаа договор со кој се олеснува меѓусебното признавање на дипломите и научните степени, издадени од високообразовни институции и други овластени институции во овие земји. Со договорот се олеснуваат процедурите за признавање ...

Read More »

Охридската Архиепископија

Историјата на Црквата треба, всушност, да се нарекува историја на вистината Блез Паскал (1623 – 1662) На 9. мај 2022 г., Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, на голема радост за православните верници кај нас, но и ширум православната екумена, го исцели повеќе деценискиот црковен раскол и ја „прими јерархијата, клирот и народот на Црквата под водство на Архиепископот ...

Read More »

СПЦ го официјализираше прифаќањето на автокефалноста на МПЦ – ОА

На 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Неговата Светост Патријархoт Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, во сослужение на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а во сослужение на Високопреосветените Митрополити Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Европски ...

Read More »

Проф. д-р Катерина Тодороска: Кој го запали „институтот“ во Битола?

Велат секоја возраст има свои убавини. И јас сум од поборниците на таа констатација, особено затоа што сметам дека возраста ја следи и искуство. А јас, со пристојна количина на години веројатно имам искуства за многу повеќе од биолошката возраст. Што велат моите искуства за тоа кој го запали „институтот“ во Битола? Едно време, на факултет предаваше професорка со скромни, ...

Read More »

Николоски: Бугарија води националистичка политика со уцени

Па еве за почеток СДСМ да ја прифати нашата иницијативата за лидерска средба. Сметам дека крајно неодговорно за двете најголеми политички партии да немаат нормална комуникација и дијалог, тоа не значи дека за се треба да се согласуваме, напротив за голем дел од прашањата имаме различни ставови што е добро и што е демократски. Но, има толку значајни прашања во ...

Read More »

Ковачевски: Манастирот Св. Јован Бигорски е живо сведоштво за автентичниот македонски идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски денеска го посети манастирот Св. Јован Бигорски, каде што беше пречекан од игуменот на манастирот, Епископ Антаниски г. Партениј и запознаен со историјата и мисијата на манастирот Св. Јован Бигорски, како еден од најзначајните монашки и духовни центри во историјата на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. Во посетата на манастирскиот комплекс, Ковачевски беше придружуван и од ...

Read More »

Повторно отворена Амбасадата на Македонија во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска е во посета на Киев, од каде информираше дека амбасадата повторно ќе биде ставена во функција. Тукушто допатував во Киев, каде покрај средбата со мојот колега, Дмитро Кулеба, во функција повторно ќе ја ставиме и нашата амбасада во Украина. Македонија стои цврсто во поддршка на храбриот украински народ, се вели во објавата.

Read More »

Наскоро единствен пазар на трудот за граѓаните на Македонија, Албанија и Србија

Граѓаните на Македонија, Албанија и Србија, наскоро ќе можат да се вработат во овие земји со идентификациски броеви на Отворен Балкан без дополнителни административни бариери. Издавањето на првите идентификациски картички, кои ќе овозможат слободен пристап до пазарот на труд на Западен Балкан се очекува за време на Самитот Отворен Балкан што ќе се одржи на 7 и 8 јуни во ...

Read More »

Руската Православна Црква го поздрави признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква – Охридската Архиепископија

Признавањето на автокефалноста на црквата во Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, за кој се очекува да се разговара на следниот состанок на Светиот синод на Руската православна црква, изјави заменик-претседателот на Одделот за надворешни односи на Московската патријаршија, протојереј Николај Балашов. Се радуваме заедно со нашите браќа Срби и Македонци. Овој настан го чекавме многу ...

Read More »