Македонија

Македонија и Кипар ќе воспостават дипломатски односи

  На маргините на неформалниот состанок во Хелсинки на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати за членство, шефовите на дипломатиите на Република  Македонија и Република Кипар, ќе имаат средба и ќе потпишат документ за воспоставување на дипломатски односи меѓу двете земји. Средбата на Никола Димитров со Никос Христодулидис ја потврдуваат и од македонското и од ...

Read More »

Честитка од Светскиот Македонски Конгрес за големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица 

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) упатува искрени честитки за големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица до Неговото Блаженство г.г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва и до сите православни Македонци и верници во Македонската Црква, во светот и во Македонија. СМК посакува празникот кој го слави денот на радосното преселување на Мајката Божја на небото кај Господа, ...

Read More »

Македонската Армија домаќин на регионалниот футсал „Куп за мир“ 

Екипи од армиите на Македонија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Црна Гора, Србија и Словенија од денеска во следните пет дена ќе се натпреваруваат на единаесеттиот по ред футсал „Куп за мир“ кој беше официјално отворен претпладнево во касарната „Гоце Делчев“ во Скопје. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на отворањето пред присутните, меѓу кои и генералниот секретар на Меѓународниот совет за ...

Read More »

Македонија: Потпишани три меѓународни договори за соработка во областа на правото со Казахстан

  Во функција на подобрување на односите и соработката помеѓу Македонија и Казахстан, Министерството за правда и Генералното обвинителство на Казахстан денеска потпишаа три билатерални договори за меѓународна соработка и помош. Потписник на овие договори беше министерката за правда, Рената Дескоска и Генералниот обвинител на Казахстан, Гизат Нурдаулетов, соопштуваат од Министерството за правда. На средбата, министерката Дескоска истакна дека и ...

Read More »

Македонија: Пакомак воведува повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

Со помош на Фондот за иновации и технолошки развој, „Пакомак” стана првата македонска компанија што го воведува светскиот тренд во рециклирањето – повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки. Целта на поставувањето на повратните вендинг машини (ПВМ) е да се мотивираат граѓаните што поефикасно и побрзо да се вклучат во процесот на селективно одложување отпад. Со самото учество во ...

Read More »

Специјалната обвинителка Катица Јанева приведена од полицијата

Специјалната обвинителка Катица Јанева пред малку беше приведена од полицијата по барање на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, потврдуваат оттаму. Повеќе детали најавија дека ќе соопштат на прес конференција во 14 часот. Нејзиното приведување значи дека статусот кој до вчера го имаше како сведок за предметот „Рекет“ денеска е сменет во осомничена. Таа е однесена во Основниот суд ...

Read More »

Денес е голем празник: Преображение Господово Христово

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 август. Денеска е Преображение Господово. Празникот Преображение по својата смисла и значење за човечкиот род е еден од централните христијански празници. Се базира на настанот на Христовото преобразување, т.е. покажување на неговата божественост пред најблиските ученици Петар, Јаков и Јован на Таворската Гора кратко време пред неговото страдање во Ерусалим. Важноста ...

Read More »

Македонија: Божествена Литургија на врвот Голем Крчин (2341 м)

Четврта година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и нашите сестринства од манастирите на Светиот Победоносец Георгиј и на Богомајката Пречиста, предводени од благословот на возљубениот ни Старец, Архимандрит Партениј, со најпосебна љубов и возвишени чувства отслужија Божествена Литургија на врвот Голем Крчин (2341 м). Повеќе од 600 верници – планинари, алпинисти, спортисти – притекнаа од сите страни ...

Read More »

Одбележен денот на Армијата на Македонија

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Македонија. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски и вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. На свеченоста ќе присуствуваат претставници од ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) на 29. Генерално Собрание донесе Резолуција за Македонците во Косово

На 10 август 2019 година, сабота, во Скопје се одржи 29. Генерално Собрание на Светскиот Македонски Конгрес (СМК). 29. Генерално Собрание донесе Резолуција за Македонците во Република Косово. РЕЗОЛУЦИЈА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО РЕПУБЛИКА КОСОВО (1) Упатуваме целосна поддршка за унапредување на положбата и правата на Македонците во Република Косово – во областа Гора, областа Призренска Жупа, Приштина и други населени ...

Read More »