Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Заев прими делегација на Руската Федерација

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев прими делегација од учесниците на Бизнис Форумот меѓу претставници на деловната заедница од Македонија и Руската Федерација, како и членовите на Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно – техничка соработка меѓу двете земји, која денеска и утре во Охрид, ја одржува 9. сесија. На средбата во Владата, делегацијата на Руската Федерација ја ...

Read More »

МНР на Македонија Никола Димитров, освари средба со Хајко Мас, МНР на Германија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со министерот за надворешни работи на Сојузна Република Германија Хајко Мас, во рамки на денешната негова официјална посета на Република Македонија. Акцент за време на разговорот беше ставен на очекувањата и перспективите на Северна Македонија, после исходот од Европскиот Совет во октомври оваа година, како и на можностите за постигнување на ...

Read More »

Македонија: Од сукцесијата од СФРЈ ќе добие 6 милиони долари

По четири годишна пауза, денеска во Загреб се одржа 5-от состанок на Постојаниот мешовит комитет за примена на Спогодбата за сукцесија на поранешна СФРЈ, на којашто високите претставници од државите сукцесори ја анализираа примената на сите анекси кои се составен дел на Спогодбата и ги разгледаа другите релевантни прашања во врска со овој процес, а особено прашањата за поделба на ...

Read More »

Почна Осмиот Самит на Македонија 2025

Сметаме дека доколку земјата ги фокусира своите напори за напредок во овие области ќе стасаме таму каде што посакуваме,  а тоа е подобрување на нашиот животен стандард со тој во Европската унија. Работните места и вештините и иновациите што можат да помогнат за намалување на загадувањето на воздухот, се главните теми на кои во наредните три дена во Скопје ќе ...

Read More »

Македонски танци и македонско вино на фестивал во Јапонија

На 10 ноември 2019 година, амбасадата на Република Македонија во Токио учествуваше на најголемиот фестивал во градот Чигасаки (град домаќин на македонските спортисти за ОИ 2020). На фестивалот Република Македонија беше презентирана на три штандови на кои што граѓаните на Чигасаки имаа шанса да дознаат повеќе информации за земјата, како и да пробаат вино од три македонски винарии. Воедно, со ...

Read More »

Македонија: Скопје го одбележува Денот на ослободувањето од фашистичката окупација

Со повеќе активности денеска ќе биде одбележан 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје. По тој повод, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ќе се сретне со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борците од НОАВМ. Средбата ќе се одржи во кабинетот на градоначалникот. Потоа, делегација на Град Скопје ќе положи цвеќе пред Споменикот на ослободителите на Скопје ...

Read More »

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски билатерална средба со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на Парискиот мировен форум оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Руската Федерација, Сергеј Лавров. На средбата со рускиот министер за надворешни работи, Лавров, претседателот Пендаровски, разговара за продлабочена соработка со Руската Федерација на теми од заеднички интерес. Претседателот Пендаровски ја поздрави претстојната Седница на Мешовитата владина комисија за трговско-економска соработка ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оствари средба со претставници на организацијата Македонија 2025

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес оствари средба со средба со Мајк Зафировски, Никица Мојсовска, Џон Битов, Вера Ставров и Крис Павловски, претставници од организацијата „Македонија 2025“, организација од дијаспората која се залага за економски развој на Република Македонија и има блиски релации со бизнис заедницата. Заедно со успешни Македонци од дијаспората ќе ја развиваме Македонија економски и ќе ја придвижиме економијата ...

Read More »

Балкански „Мини-Шенген“: Договорени десет мерки меѓу Македонија, Албанија и Србија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Република Албанија Еди Рама, на трилатерална средба во Охрид одржана на 09.11.2019 година на која разговараа и ја утврдија декларацијата со листа на приоритети и мерки за подобрување на регионалната соработка. Листа на приоритети и мерки: 1. Патување на државјани ...

Read More »

Македонија: Премиерите Заев и Рама и Претседателот Вучиќ на трилатерална средба во Охрид

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и со премиерот на Република Албанија Еди Рама, во пресрет на состанокот на лидерите од Западен Балкан што ќе се одржи утре, во недела на 10 ноември, одржаа трилатерална средба на која разговараа и ја утврдија декларацијата со листа на приоритети и мерки за ...

Read More »