Македонија

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска денеска на Конференција во Тирана

Министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска денеска во Тирана учествува на Конференција на високо ниво, насловена „It’s all about Justice“, која е организирана од страна на Министерството за правда на Република Албанија во соработка со Советот за регионална соработка (RCC). На форумот ќе се дискутира околу исполнувањето на европските стандарди и реформите во областа правда, унапредување на владеењето на ...

Read More »

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на САД (ВИДЕО)

Денеска во „Вила Билјана“, во Охрид, Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски го прими Мајк Помпео, државен секретар на Соединетите Американски Држави. Претседателот Пендаровски рече дека посетата на државниот секретар на САД, Помпео, во исклучително важен период за нашата земја, е потврда за пријателството меѓу САД и Македонија, засновано на заедничките вредности за мир, слобода и демократија. „САД е нашиот стратешки ...

Read More »

Македонија: Претседавачот на Воениот Комитет на Европската Унија, во посета на Генералштабот на Армијата

Претседавачот на Воениот Комитет на Европската Унија, генерал Клаудио Грациано во рамки на неговата официјална посета на Армијата на Република Македонија, која е прва посета на председавач на воен комитет на ЕУ на  нашата држава, денес престојуваше во Министерството за одбрана и генералштабот на Армијата. По пречекот  со високи воени почести генералот Грациано оствари средби со својот домаќин, началникот на ...

Read More »

Фондацијата Трајче Мукаетов го објави конкурсот за стипендирање

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ – Скопје во насока на реализирање на своите програмски определби, а врз основа на правилникот за критериумите, постапката и користењето на средствата на Фондацијата „Трајче Мукаетов“ – Скопје за стипендирање на студенти од Фармацевтскиот факултет според програмата за работа на фондацијата за 2019 година и одлуката на управниот одбор на Фондацијата „Трајче Мукаетов“ – Скопје бр. 02-12/1 ...

Read More »

Бигорскиот манастир ќе прослави 1.000 години постоење

  Игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, во придружба на неколку монаси од Бигорски и монахињи од манастрот„ Свети Георгиј Победоносец“ од селото Рајчица, имаше работна средба со Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи, Даријан Сотировски, информираа од Бигорскиот манастир. На средбата беа присутни, и повеќе познати личности од културно-општествената сфера во Македонија, а беше ...

Read More »

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски формираше тим на соработници од врвни професионалци

Македонија живее тешко секојдневие, народот живее сиромашно, со проблеми и систем кој не функционира. Животот во Македонија е полн со неправди, сиромаштија и несигурност. Се нема концепт и визија, се нема план, но затоа криминал и корупција се насекаде околу нас. Целта на оваа октопод влада е како да украдат денар повеќе, како да се збогатат… Затоа излеговме на терен, ...

Read More »

Македонската Алијанса дава јавна поддршка за барањето на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана

  Македонската Алијанса дава јавна поддршка за барањето на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана. Македонската Алијанса се согласува со констатацијата на Македонското Друштво „Илинден“ од Тирана дека е скандалозно и неодговорно цели 6 месеци Албанскиот Парламент да ја избегнува ратификацијата Договорот за почеток на работа на Македонскиот Културен Центар во Тирана. КАДЕ СЕ СЕГА ВЕЧНИТЕ АХМЕТИ И ДУИ ЈАВНО ДА ...

Read More »

Македонија: Дводневен состанок на мрежата на Националните превентивни механизми на ЈИЕ

Мрежата на Националните превентивни механизми на Југоисточна Европа, чиј претседавач годинава е Народниот правобранител на Република Македонија, денеска и утре во Скопје ќе го одржи вториот состанок. На состанокот учесниците ќе ги споделат искуствата на тема „Специфични потреби на децата во местата за задржување: состојби и предизвици“. Настанот финансиски е поддржан од канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, кој престојува во официјална дводневна посета на нашата земја. Посетата на црногорскиот претседател е воедно и прва официјална посета на странски претседател на Македонија во мандатот на претседателот Пендаровски. Во фокусот на ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија го прими министерот за надворешни работи на Република Финска

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Финска, Пека Хависто. На средбата соговорниците разговараа за билатералните односи меѓу двете држави за кои претседателот Пендаровски оцени дека се пријателски и партнерски. Претседателот Пендаровски изрази увереност дека за време на актуелното финското претседавање со Советот на ЕУ, ќе биде препознаен напредокот на Македонија и ...

Read More »