Македонија

Советот за македонски јазик: Ќе се обноват старите и ќе се отворат нови лекторати по македонски јазик 

По серијата одржани подготвителни состаноци и седници на кои се разговараше за унапредувањето на состојбата на македонскиот јазик и македонистиката, Советот за македонски јазик, стручно тело при Владата на Република Македонија, чиј претседател е проф. д-р Људмил Спасов, отпочнува јавна расправа за консултации за Предлог-законот за употребата на македонскиот јазик. Во предложениот Закон, со промените се предвидува задолжително ангажирање или ...

Read More »

Македонија: Воени вежби на генералштабот на Армијата

Генералштабот на Армијата на Македонија и потчинетите команди и единици од денеска до петок ќе ги изведуваат планираните вежбовни активности во гарнизоните и на одредени реони од  јужната граница, каде Армијата во изминатите неколку години извршува задачи за подршка на МВР во справување со мигрантската криза. „Ваквите планирани вежбовни активности се изведуваат според годишниот План на генералштабот за обука, вежби ...

Read More »

Претседателот на Комисијата за односи со верски заедници Сотировски во посета на Албанија

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски од денеска е во дводневна работна посета на Република Албанија, во чии рамки ќе биде остварена билатерална средба со директорката на Државниот комитет на култови, каде ќе се разговара за продлабочување на соработката помеѓу двете држави во сферата на верските прашања, размена на искуства и заштита на ...

Read More »

Македонијa: Граѓани сметаат дека МНМ и Дијаспората треба да има право на глас

Над половина од граѓаните сметаат дека дијаспората треба да има право да гласа на избори, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за потребите на Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Според него, 52% од граѓаните сметаат дека дијаспората треба да има право на глас. 33,4% мислат дека иселениците не треба да гласаат во земјава додека 14,6% немаат ...

Read More »

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај му го подари „Клучот“ на Тирана на македонскиот претседател, Стево Пендаровски

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај му го подари „Клучот“ на главниот албански град на македонскиот претседател, Стево Пендаровски. Оваа вест самиот Велиај ја објави на социјалната мрежа Фејсбук при што објави и фотографии од доделувањето на клучот. Тој на неговиот статус напиша дека е среќен што го пречекал Пендаровски. Многу сум среќен што го пречекав во општината, во нашиот заеднички ...

Read More »

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов оствари средба со Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај

Делегација од Град Скопје предводена од градоначалникот Петре Шилегов вчера оствари билатерална средба со градоначалникот на Тирана, Албанија, Ерион Велиај. Двајцата градоначалници разговараа за концептот на зелени градови, планирањето на просторот и за урбаната отпорност, теми кои беа во фокусот на вчерашниот четврти „17+1“ Форум на градоначалници на главни градови од Централна и Источна Европа и Кина, што се одржа ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со Претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи, во рамки на официјалната посета на Република Албанија. На средбата беа разменети мислења за севкупните односи меѓу Македонија и Албанија при што, беше изразено задоволство од позитивните случувања во однос на конструктивната соработка, демонстрираната посветеност за зајакнување и продлабочување на билатералните и добрососедските ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски освари средба со Претседателот на Република Албанија, Илир Мета

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, денеска престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана, претседателот Пендаровски беше примен со највисоки државни и воени почести од претседателот на Република Албанија, Илир Мета. Двајцата претседатели одржаа тет-а-тет средба и пленарна средба со официјалните делегации, по што се одржа заедничка прес-конференција на претседателите. Во продолжение е интегралната изјава на претседателот Пендаровски ...

Read More »

Пендаровски во официјална посета на Албанија

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, утре – 26 октомври 2019 година, ќе престојува во официјална посета на Република Албанија. Во Тирана тој ќе биде примен со највисоки државни и воени почести од Претседателот на Република Албанија, Илир Мета, а ќе оствари средби со премиерот на Република Албанија, Еди Рама и со претседателот на Собранието на Република Албанија, Грамоз Ручи. ...

Read More »

Град Скопје на форум на градоначалници на главни градови од Централна и Источна Европа и Кина во Тирана

Одржливиот урбан развој е темата на четвртиот „17+1“ Форум на градоначалници на главни градови од Централна и Источна Европа и Кина, што денеска се одржува во Тирана, Албанија, а во кој учествува градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов. Покрај претставниците од Кина, на овој форум учествуваат и градоначалници и претставници на локалните самоуправи од градовите Тирана, Сараево, Подгорица, Скопје и ...

Read More »