Македонија

29. Генерално Собрание на Светскиот Македонски Конгрес (СМК) донесе Резолуција за Македонците во Албанија

  На 10 август 2019 година, сабота, во Скопје се одржи 29. Генерално Собрание на Светскиот Македонски Конгрес (СМК). Донесе Резолуција за Македонците во Албанија, Резолуцијата за Македонците во Албанија. РЕЗОЛУЦИЈА ЗА МАКЕДОНЦИТЕ ВО РЕПУБЛИКА АЛБАНИЈА (1) Упатуваме целосна поддршка за унапредување на положбата и правата на Македонците во Република Албанија. (2) Ја осудуваме антимакедонската пропаганда на Софија во Република Албанија за ...

Read More »

Нерешителноста на ЕУ околу Балканот ја подрива нејзината политика

Надежите за влез во Европската Унија сѐ повеќе се намалуваат за Албанија, откако земји како Франција и Холандија го губат интересот за проширување на ЕУ кон Западен Балкан, и покрај повиците на Европската комисија за почеток на процесот на пристапување, пренесува „Јуроњуз“. Премиерот на Албанија, Еди Рама, го искажа своето незадоволство во врска со ситуацијата, додавајќи дека приклучувањето кон Европа ...

Read More »

Импресивни фотографии од Метеорскиот дожд Персеиди низ објективот на Стојан Стојановски (ФОТО)

Метеорскиот дожд Персеиди годинава во намален интензитет, но импресивен и покрај Месечината која со својата светлина ја намалува видливоста. Членовите на Охридското Астрономско Друштво како и секоја година, така и оваа излегоја на терен да го проследат и фотографираат овој астрономски феномен. Овој метеорски дожд се појавува секоја година во јули и август кога вселенските остатоци од опашот на Свифт-Татловата ...

Read More »

Kонкурс за доделување на студентски стипендии за Македонците во сосество за студиската 2019/2020 година

Врз основа на член 55 став 1 од Законот за организација и работа на органите на државната управа (“Службен весник на Република Македонија“ бр. 58/00, 44/02, 82/08, 167/10 и 51/11 и Службен весник на Република  Македонија“ бр. 96/19 и 110/19), член 51 од Законот за студентски стандард („Службен весник на Република Македонија” бр. 15/13, 120/13, 41/14, 146/15, 30/16, 178/16, 64/18, ...

Read More »

Македонија: Началникот на генералштабот на Кралството Норвешка на официјална посета на АРМ

Делегацијата на Вооружените сили на Кралството Норвешка, предводена од НГШ на ВС на Кралството Норвешка, адмирал Хакон Брун-Хансен, во рамки на дводневната официјална посета на Република Македонија, денес престојуваше во Генералштабот на Амијата и Министерството за одбрана. По пречекот со високи воени почести, адмиралот Хансен имаше прием кај својот домаќин, началникот на генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, по што оствари средба ...

Read More »

Македонија: Шеесет и осум години од убиство на петте струмички студенти 

Денес навршуваат шеесет и осум години од свирепото убиство на петте струмички студенти Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јар’мов од комунистичкиот режим на 13 август 1951 година. Биле убиени со вразни раце, со по еден куршум во главата и еден во срцето. Само Борис Белев бил застрелан со три куршуми. Убиството било планирано, бидејќи на ...

Read More »

Политичката партија Демократи го прослави својот прв роденден 

Имено, на 11 август 2018 год. во Скопје се одржа Основачкото собрание на политичката партија ДЕМОКРАТИ. Иако во почетокот основањето на партијата беше третирано како авантура, сепак нејзините основачи и се поголемиот број на членови на ДЕМОКРАТИ покажаа и докажаа дека напорната работа се исплати. Инаку, вредно е да се спомне дека политичката партија ДЕМОКРАТИ моментално е единствена партија во ...

Read More »

Македонија: Интегрално обраќање на Претседателот, Стево Пендаровски

Изминатиов месец сме сведоци на една огромна криминална афера која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во нас, политичарите и во сопствената држава. Јас, јавно, уште на самите почетоци на аферата „Рекет” го кажав својот став дека сум разочаран од тоа што го слушнав и повикав на брза ...

Read More »

Македонија: 106 години од Букурешкиот договор

На денешен ден, пред 1О6 години, на 10 август 1913 година, во Букурешт, Романија, завојуваните страни во Првата и Втората Балканска војна 1912-1913 година, потпишаа мировен договор, познат како Букурешки мировен договор, со кој се санкционира поделбата на Македонија и Македонскиот народ меѓу Бугарија, Србија и Грција, дел остана и во Албанија. На Меѓународната конференција во Букурешт од 28 јули ...

Read More »

Два бронзени медала за македонски средношколци на натпревар во Париз

Средношколците Стефан Стојковиќ и Стефан Дамчевски, освоија бронзени медали на Меѓународната олимпијада по хемија – IchO (International Chemistry Olympiad) во Париз. Покрај Стојковиќ кој е ученик од СУГС “Раде Јовчевски Корчагин” и Дамчевски од ПСУ “Јахја Кемал” од Струга, во тимот кој беше поддржан од страна на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР)  беа и Руфија Идризовска од ПСУ „Јахја Ќемал”, Гостивар и ...

Read More »