Македонија

Центар за информативна и логистичка поддршка на граѓаните “Нов Контакт”- Македонија ќе одржи јавна трибина ,,Граѓанското опшество – мост за соработка со дијаспората“

    Со цел зајакнување на врската со македонската дијаспора и македонското национално малциство во сосеството како и развивање на проекти за поддршка на културните, традиционалните, историските вредности, зајакнување на комуникацијата и развојот на демократските опшествени вредности. Центарот за информативна и логистичка поддршка на граѓаните Нов Контакт – Македонија, како невладина, непартиска и непрофитна организација во улога на промотор на ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Данска, на Големото Војводство Луксембург и на Обединетата Република Танзанија во Македонија

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Кралството Данска, на Големото Војводство Луксембург и на Обединетата Република Танзанија во Република Македонија. На средбата со новоименуваниот амбасадор на Кралството Данска за Република Македонија со седиште во Белград, Н.Е. г. Андерс Кристиан Хаугард, претседателот Иванов изрази задоволство од успешниот развој на македонско – ...

Read More »

Министерот за надворешни работи на Република Македонија оствари средба со сојузниот министер за Европа интеграции и надворешни работи на Австрија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров оствари средба со сојузниот министер за Европа, интеграции и надворешни работи на Република Австрија, Карин Кнајсл која престојуваше во работна посета на Република Македонија.Министрите Димитров и Кнајсл ја потврдија одличната билатерална соработка помеѓу Република Македонија и Република Австрија, со акцент на активната поддршка на Република Австрија кон евроинтегративниот пат на Македонија ...

Read More »

„Денови на македонската зимница“ ќе се одржат во Руската Федерација

    „Денови на македонската зимница“ ќе се одржат во Москва, во Руската Федерација, од 26 до 28 март 2018 година.Манифестацијата ја организираа Македонско-руската стопанска комора и Македонската асоцијација на преработувачи, а со финансиска поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Македонија. Македонските преработувачи на зеленчук и овошје ќе ги изложат своите производи за дегустација од страна ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија упати писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до Претседателот на Руската Федерација, г. Владимир Путин, по повод пожарот во сибирскиот град Кемерево. Почитуван господине Претседателе, Со големо жалење ја примив веста за пожарот кој изби во трговскиот центар во сибирскиот град Кемеровo и предизвика вистинска трагедија во Вашата земја. Искрено жалам за загубените животи, за човечките ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес упатува остра осуда на бугарската пропаганда меѓу Македонците во Албанија и Косово

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува жалење, Софија ја засилува својата антимакедонска пропаганда меѓу Македонците во областа Гора и Жупа на Косово и во Република Албанија, претставувајќи ги за “Бугари“. СМК ја осудува бугарската пропаганда во Албанија и Косово за денационализација и асимилација на Македонците во “Бугари“. СМК и натаму повторува дека Македонците во Албанија и Косово, независно од вероисповедта, се ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: Одлуката на претседателот да не го потпишува Законот за двојазичност е целосно исправна и државничка одлука

Законот за двојазичност беше донесен шверцерски и насилнички начин од страна на владеачкото мнозинство. При носењето на законот беа прекршени голем број процедури и беше укинато основното право на пратениците да предложат, да дискутираат и да гласаат за своите амандмани. Законот за двојазичност е против уставен и неприменлив и ќе создаде дополнителни поделби во македонското општество по сите основи. Одлуката ...

Read More »

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов ја прими г-ѓа Лилјана Танги, пратеничка во Националното собрание на Франција

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ја прими г-ѓа Лилјана Танги, пратеничка во Националното собрание на Француската Република. На средбата се разговараше билатералните односи меѓу Република Македонија и Француската Република, за актуелните состојби на политички план како и за натамошната француска поддршка во однос на македонските евроинтеграции. Во тој контекст, претседателот Иванов се заблагодари за поддршката што Француската ...

Read More »

Претседателот на Македонија, Иванов упати честитка до Владимир Путин по повод повторниот избор на функцијата Претседател на Руската Федерација

  Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до Н.Е. г. Владимир Путин по повод повторниот избор на функцијата Претседател на Руската Федерација. Почитуван господине Претседател, По повод Вашиот реизбор на функцијата Претседател на Руската Федерација, дозволете ми од името на граѓаните на Република Македонија и од мое лично име да Ви упатам најискрени честитки и да Ви ...

Read More »

Светскиот Македонски Конгрес најостро ја осудува изјавата Еди Рама

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро ја осудува и ја смета за натамошно грубо мешање на Албанија во внатрешните работи на Македонија, изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, во врска со законот за употребата на јазиците, упатена кон Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, дека “албанскиот јазик не е јазик на непријателот, туку на Албанците кои се државотворен народ во Македонија“ и ...

Read More »