Свет

Мајка и малолетен син од Франкфурт под истрага за саботажата на гасоводот Северен ток

Федералната канцеларија за борба против криминалот (БКА) претресла стан во Германија и интервјуирала жена во рамките на истрагата за саботажа на гасоводот Северен тек. Какви сознанија имаат германските медиуми? Тоа е веројатно една од најексплозивните истражни постапки во историјата на Сојузна Република Германија, пишиува Дојче Веле. Сојузното државно обвинителство со месеци се обидува да ги расветли околностите за нападот на ...

Read More »

1-ви јуни – Меѓународен ден на детето

Ова е еден од најстарите интернационални празници и се верува дека почнал да се слави 1925 година за време на одбележување на ,Светската конференција за зголемување на благосостојбата на децата во Женева 1 Јуни освен што го најавува летото, значаен е и по тоа што се прославува Меѓународниот ден на детето. Ова е еден од најстарите интернационални празници и се верува ...

Read More »

Ердоган прогласи победа, приврзаниците слават по улиците на Истанбул

Денеска во Турција се одржа вториот круг од претседателските избори, а борбата се водеше меѓу актуелниот и долгогодишен претседател на државата Реџеп Тајип Ердоган, кандидатот на Народната алијанса и кандидатот на опозициски Национален сојуз, Кемал Киличдароглу. Според резултатите што ги објави државната новинска агенција Анадолу – Ердоган останува претседател на Турција. Според резултатите на Анадолија, врз основа на нешто повеќе ...

Read More »

Криминална група од Западен Балкан разбиена во меѓународна акција, уапсени 37 лица (ВИДЕО)

Во меѓународна полициска акција уапсени се 37 лица поврзани со, како што се наведува, многу насилна криминална банда од Западен Балкан, соопшти Европол. Акцијата, која опфаќа повеќе симултани рации во повеќе европски земји, била координирана од команден центар во Загреб, Хрватска, со поддршка на службеници на Европол распоредени на терен. Моќната криминална ќелија, како што соопшти агенцијата, главно била вклучена во ...

Read More »

Шефот на германското разузнавање предупреди на пораст на екстремизмот поттикнат од авторитарни држави

Шефот на германската разузнавачка агенција, Томас Халденванг денеска предупреди за пораст на екстремизмот поттикнат од авторитарни држави како што е Русија, за кои тврди дека сакаат да го поделат германското општество и да ја соборат избраната влада. Во последниве години, германските безбедносни агенции ги спречија плановите на помалите групи поврзани со движењето Граѓаните на Рајхот, обвинети за планирање напади врз ...

Read More »

Сијарто: Ја поддржуваме соработката меѓу Истокот и Западот

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска изјави дека Будимпешта промовира цивилизирана соработка меѓу Истокот и Западот во  согласност со историските искуства, како и дека се залага за што побрза обнова на мирот. Тој истакна дека тоа не е став на Унгарија затоа што таа е шпион или нечиј пријател, туку затоа што е свесна за сопствените национални интереси ...

Read More »

Лукашенко: Белоруските сили во состојба на готовност

Белоруското воздухопловство и противвоздушната одбрана се во состојба на готовност веќе три дена, изјави денеска белорускиот претседател Александар Лукашенко. „Од настанот во Брјанската област пред три дена, кога беа соборени четири авиони, нашите сили се во состојба на готовност“, изјави Лукашенко, пренесува агенцијата Белта. „Многу често разговараме за безбедноста на земјата, особено за ситуацијата во воздушниот простор. Како што гледам, ...

Read More »

Светот го слави Денот на победата над фашизмот

На 9-ти мај 1945 година со потпишувањето на безусловна капитулација на нацистичка Германија, официјално беше ставен крај на Втората светска војна во која учествуваа 61 земја, со вкупно 2,1 милијарда жители или 96 отсто од светското население, војна која однесе повеќе од 50 милиони животи. Втората светска војна заврши неколку месеци по 9 мај 1945 година, поточно на 2 септември, ...

Read More »

Чарлс Трети – станува 40-тиот британски монарх крунисан во Вестминстерската опатија

Во моментот кога почина кралицата, тронот веднаш и без церемонија премина кај наследникот Чарлс, поранешниот принц од Велс. Како најстар од децата на Елизабета Втора, Чарлс е во редот за тронот веќе 70 години, што е рекорд во кралското семејство. Тој стана монарх на 73-годишна возраст. Но, постоеја голем број практични – и традиционални – чекори низ кои мораше да ...

Read More »

Среќен 1-ви Мај – Меѓународен ден на трудот

Меѓународен ден на трудот кој се празнува на 1 мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците. Се одбележува на 1 мај во знак на почит кон жртвите на штрајкот што се одржа од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго. На овој штрајк, организиран со цел воведување на 8-часовен работен ден, беше ...

Read More »