Свет

Доживотен имунитет за претседателот на Русија и за неговото семејство

Долниот дом на рускиот парламент го поддржа законот со кој се обезбедува имунитет на претседателот на државата и на членовите на неговото семејство, дури и по напуштањето на таа позиција, пренесува Би-би-си. Таквата одредба е вклучена и во Уставот на Русија, чии амандмани беа прифатени на референдумот одржан во јули. Четвртиот мандат на Путин на чело на Русија истекува во ...

Read More »

Унгарија и Полска планираат да стават вето на буџетот на ЕУ

Унгарија планира да стави политичко вето на буџетот на ЕУ за периодот 2021-27 година поради предлогот за поврзување на распределбата на средствата на ЕУ со владеењето на правото, а ваквиот потег го најави и полскиот министер за правда. Како што пренесуваат странските агенции, Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан со години е во расправија со европските партнери во врска со ...

Read More »

Во тајна операција во Иран убиен вториот човек на Ал Каеда

Вториот човек на Ал Каеда, обвинет за организирање на смртоносните бомбашки напади во 1998 година на две американски амбасади во Африка, бил убиен од израелски агенти во Иран во август, објави Њујорк тајмс. Вториот по ранг човек во Ал Каеда, Абдула Ахмед Абдулах, го убиле двајца мажи на мотоцикал во Техеран на 7 август, објави „Тајмс“ на 13 ноември. Абдулах ...

Read More »

Европски суд за човекови права: Пресуда против Турција за затворање на опозициски новинари

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) ја осуди Турција поради притворање на десет новинари на опозицискиот весник „Чумхуриет“ во 2016 година под сомнение „за правење на пропаганда за организации кои се прогласени за терористички” од страна на турскиот режим, јави дописникот на МИА. Мерката притвор, што беше изречена во контекст на кривичната постапка против нив, претставува мешање во остварувањето на нивното ...

Read More »

Руското министерство: Вакцина Спутник V има над 90% ефикасност

Руската вакцина Спутник V е ефикасна повеќе од 90 проценти, изјави денеска директорката на истражувачкиот институт во Министерството за здравство, повикувајќи се на податоци собрани за вакцинираните граѓани. Нејзината изјава доаѓа кратко откако фармацевтската компанија Pfizer Inc. и биотехнолошката компанија BioNTech објавија дека нивната експериментална вакцина covid-19 е ефикасна повеќе од 90 проценти. „Ние сме одговорни за следење на ефективноста ...

Read More »

Кандидатот на демократската партија Џо Бајден е избран за 46. претседател на САД

Кандидатот на демократската партија Џо Бајден е избран за 46. претседател на САД, објавија водечки светски новински агенции и медиуми како CNN, BBC, The Guardian, The New York Times и други. Бајден е избран за претседател по прогласувањето негова победа Пенсилванија, која носи 20 гласови од Изборниот колеџ. Бајден освои 284 електорски гласа од можни 538 и 50,6% од гласовите ...

Read More »

Трамп: Ја продолжуваме правната борба

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека ќе ја продолжи правната битка откако неговиот демократски ривал на претседателските избори, Џо Бајден, го зголеми водството во претседателската трка, пренесоа британските медиуми. „Ќе го продолжиме овој процес на секој начин што законот ќе ни го овозможи за да обезбедиме Американците да имаат доверба во нашата влада. Никогаш нема да се откажам од ...

Read More »

Австрискиот министер за внатрешни работи призна дека имало пропусти 

Австрискиот министер за внатрешни работи, Карл Нехамер, призна дека имало пропусти во работата на безбедносните служби по терористичкиот напад во Виена. Нехамер рече дека се точни информациите оти словачката разузнавачка служба летоска ја известила австриската Служба за заштита на уставноста и борба против тероризмот (БВТ) за обидот на тоа лице да купи муниција. „Очигледно дека во следните чекори дошло до ...

Read More »

Со деветгодишно задоцнување, во Берлин е отворен новиот аеродром (ВИДЕО)

По деветгодишно задоцнување и далеку над првично планираниот буџет, денеска, по мала церемонија и со само неколку патници, среде епидемијата на коронавирусот конечно беше отворен новиот аеродром „Вили Брант“ во Берлин. Изградбата на новиот аеродром во Берлин почна во 2006 година и работите првично се планираа да завршат во 2011 година, но оттогаш отварањето беше одложено шест пати. Изградбата на ...

Read More »

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради Ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови на континуирано глобално ширење на Ковид-19, изјави Штефен Зиберт, портпарол на германската влада, пренесува ТАСС. „За Германија како земја во средна Европа е особено важно да има функционална економска циркулација“, рече Зиберт од ДПА по средбата на Самитот на лидерите ...

Read More »