Свет

Земјотрес од 7,8 степени по Рихтер ја погоди Турција и Сирија

Земјотрес од 7,8 степени по Рихтер ја погоди Турција и Сирија со епицентар во јужна Турција, најсилен во последните 100 години.  Земјотресот бил на длабочина од 17,9 километри. 15 минути подоцна следувал уште еден земјотрес со јачина од 6,7 степени. Според турското Министерство за итни состојби 76 лица загинале, а стотици други се повредени. Според нив земјотресот првично ги погодил градовите ...

Read More »

ОБСЕ ја повикаа Бугарија да преземе акција во неколку клучни области

Специјалниот претставник на ОБСЕ Валијант Ричи и извршниот секретар на Експертската група на Советот на Европа за акција против трговијата со луѓе (ГРЕТА) Петја Несторова ја повикаа Бугарија да преземе итни мерки за зајакнување на превенцијата и борбата против трговијата со луѓе. ОБСЕ објави дека нивните и претставници на Советот на Европа ги споделиле наодите од третиот извештај за евалуација ...

Read More »

Голем скандал поранешен висок функционер на ФБИ уапсен поради примање мито

Голем скандал го тресе ФБИ нивниот висок функционер, 54-годишниот Чарлс Мекгонигал, е уапсен во Њујорк, поради примање мито и врски со рускиот олигарх и познат сојузник на Путин, Олег Дерипаска, против кого САД воведоа санкции, пишува Си-Ен-Ен.  Минатата година Дерипаска беше кривично обвинет за прекршување на тие санкции. Според листата на милијардери на Форбс, 55-годишниот Дерипаска вреди 1,7 милијарди долари, а ...

Read More »

Меѓународен ден на сеќавање на Холокаустот

Секоја година на 27 јануари, УНЕСКО му оддава почит на споменот на жртвите на Холокаустот и ја потврдува својата непоколеблива посветеност да се спротивстави на антисемитизмот, расизмот и другите форми на нетолеранција што може да доведе до насилство. Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш деновиве го осуди повторното заживување на антисемитизмот и ги повика луѓето ширум светот одлучно да се ...

Read More »

Германија: Двајца мртви и седум повредени во напад со нож во воз

Германската полиција го уапси лицете кое прободе повеќе луѓе во регионален воз на северот на земјата. Две лица им подлегнаа на повредите, а седуммина се повредени. Маж на возраст меѓу 20 и 30 години е уапсен на железничката станица како осомничен за нападот со нож врз патници во регионален воз во Германија. Мотивите за нападот, засега, се нејасни. Полициски извори за агенцијата ...

Read More »

Шојгу: Русија ќе продолжи да ја развива нуклеарната тријада

Русија ќе продолжи да развива стратешки нуклеарни сили бидејќи тоа е главниот гарант на нејзиниот суверенитет и интегритет, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу. Шојгу на состанокот на воениот самит рече дека Русија ќе продолжи да ја развива нуклеарната тријада и да ја задржи својата борбена готовност, пренесува „Интерфакс“. Според официјалните податоци, руската нуклеарна тријада вклучува стратешки ракетни ...

Read More »

Патријархот Московски и на цела Русија г. Кирил повика на примирје во Украина за Бадник и Божик

Неговата Светост, Патријархот Московски и на цела Русија г. Кирил, ги повика двете завојувани страни во војната во Украина да прогласат примирје за Бадник и Божик во Украина и во Донбас. „Јас, патријархот московски и серуски Кирил, апелирам до сите страни вклучени во меѓусебниот конфликт за прекин на огнот и воспоставување божикно примирје од 12 часот по московско време на 6 јануари до ...

Read More »

Шведска го презеде претседавањето со Европската унија

Шведска го презеде претседавањето со Советот на Европската унија од Чешка. Шведска е членка на ЕУ од 1995 година и ова е трето претседавање со земјата по 2001 и 2009 година. Земјите-членки на ЕУ претседаваат со Советот на ЕУ на секои шест месеци и за тоа време претседаваат со состаноци на сите нивоа во Советот, кој заедно со Европскиот парламент ...

Read More »

Најмалку 38 загинати во снежното невреме што ги зафати САД и Канада (ФОТО)

  Според официјални податоци, 34 лица загинале ширум САД, а најтешко е погоден градот Бафало во државата Њујорк, каде што животот го загубиле 12 лица. Четири лица загинаа во Канада кога автобус се преврте при движење на замрзнат коловоз кај градот Мерит, во западната провинција Британска Колумбија. Силна зимска бура го зафати североамериканскиот контитнет, од Канада на север до Рио ...

Read More »

Орбан: Унгарците сакаат распуштање на Европскиот парламент

Унгарскиот премиер Виктор Орбан кажа дека Унгарците би сакале Европскиот парламент во сегашниот состав да биде распуштен поради актуелниот скандал со корупцијата. Тој, на годишната меѓународна конференција за медиуми во Будимпешта изјави дека кредибилитетот на таа институција е доведен во прашање и дека го поддржува укинувањето на тоа тело какво што е во моментов, пренесува Асошиејтед прес. „Степенот до кој ...

Read More »