Свет

На Вселенскиот патријарх Вартоломеј му е вграден стент

На вселенскиот патријарх Вартоломеј му е ставен стент во болницата „Маунт Синај“ во Њујорк, откако се почувствувал лошо за време на неговата посета на САД, пренесоа француските медиуми. Вселенскиот патријарх денеска ќе биде отпуштен, откако ноќта ја мина во болница на Менхетен, се наведува во соопштението на Грчката православна црква во кое се нагласува дека „поставувањето стент е вообичаена процедура ...

Read More »

Меркел разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за нејзината работа. „Ова канцеларство беше едно од најважните во историјата на републиката“, рече Штајнмаер во Бундестагот, врачувајќи ѝ документ за престанок на нејзините надлежности. Денеска се одржа првата организациска седница на новиот германски парламент. Меркел и другите членови на германската ...

Read More »

Вселенскиот патријарх Вартоломеј е пуштен од болницата во Вашингтон

Вселенскиот патријарх Вартоломеј е пуштен од болницата во Вашингтон откако преноќи тамѕ на првиот ден од планираната 12-дневна посета на Соединетите Американски Држави. „Со задоволство можам да им соопштам на сите дека нашиот духовен отец, Неговата пресветост штотуку беше пуштен од болница. Тој се чувствува добро и е подготвен да ја продолжи својата официјална апостолска посета“, напиша на 25 октомври ...

Read More »

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

Бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да влезат во ЕУ преку Западен Балкан се зголемува и оваа година надмина 82.000, соопшти денеска унгарското Министерство за надворешни работи, цитирајќи го министерот Петер Сијарто на конференцијата за миграции во Виена. Според соопштението на Министерството, секојдневно се евидентираат обиди за илегално преминување на границата во Унгарија, а владата од 2015 година потроши ...

Read More »

Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка по Обвинувањата за корупција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вечерва поднесе оставка, пренесува германски Билд. Обраќајќи се до нацијата, Курц рече дека неговата татковина е најважна за него. Австрискиот канцелар Себастијан Курц е под истрага поради сомневање за корупција по претрес на неколку министерства и канцеларии на владејачката Народна партија на Австрија (ОВП), со која тој раководи. Покрај Курц, Обвинителството за борба против корупцијата спроведе ...

Read More »

Светот остана без Фејсбук, Инстаграм и Ватсап

Повеќе од три часа трае прекинот во пристапноста на дел од водечките светски социјални мрежи. Не се знае што ја предизвикало хаваријата. Водечката светска социјална мрежа Фејсбук, како и нејзините платформи Инстаграм и Ватсап од понеделникот попладне по средноевропско време се недостапни за милијарди корисници ширум светот. И интерниот систем на Фејсбук, кој го користат вработените, не функционира, а системот ...

Read More »

Русија тврди дека се отстранети сите пречки за признавање на „спутник В“ во СЗО

Сите пречки за признавање на руската вакцина против коронавирус „спутник В“ во Светската здравствена организација (СЗО) се отстранети, остануваат само некои административни процедури, изјави министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко. Не гледаме пречки за понатамошна работа. Ова ни го потврди генералниот директор на СЗО – рече Мурашко на прес-конференција во Женева по состанокот со директорот на СЗО, Тедрос Аданом ...

Read More »

Европол разби балкански картел кој ја снабдувал Европа со кокаин

По досега невидена меѓународна операција на агенциите за спроведување на законот од осум земји, обвинети се 61 член на балканскиот наркокартел, кој ја снабдува Европа со кокаин, објави хрватското Министерство за внатрешни работи . Од тие 61, 23 биле уапсени (13 во Шпанија и 10 во Словенија), додека 2,6 тони кокаин, 324 килограми марихуана, 612.000 евра, девет луксузни возила и ...

Read More »

Поранешниот каталонски лидер пуштен од притворот во Италија

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пучдемон е пуштен од притворот во Италија, по одлуката на судот дека може на слобода да го чека сослушувањето на 4 октомври за екстрадицијата во Шпанија, која го обвинува за обид за отцепување на Каталонија. Пучдемон на Сардинија требаше да учествува на фестивал и да се сретне со функционери на овој италијански остров, но веднаш по ...

Read More »

Воени лидери на Русија и САД се сретнаа во Финска

Разговорите меѓу началникот на Генералштабот на руската армија Валериј Герасимов и неговиот американски колега Марк Мили биле конструктивни, објави руското Министерство за одбрана, објави новинската агенција Интерфакс. Двајцата разговарале и за други прашања од заеднички интерес, иако не биле откриени детали. Русија ги смета САД за делумно одговорни за ситуацијата во Авганистан по хаотичното повлекување и преземањето на талибанците минатиот ...

Read More »