Свет

Убиен претседателот на Хаити, Жовенел Моиз

Претседателот Жовенел Моиз бил убиен во својот дом, соопшти владата на Хаити. Убиството е врв на кризата во земјата која трае со години. Група досега непознати напаѓачи во текот на ноќта упаднале во приватната резиденција на претседателот Жовенел Моиз и го убиле, соопшто привремениот премиер Клод Жозеф. Сопругата на Моиз е повредена и пренесена е во болница. Жозеф го осуди ...

Read More »

Од денеска во ЕУ е забранета пластика за една употреба

  Од денес е забранета употребата на производите од пластика за една употреба во земјите-членки на Европската Унија, објави Дојче веле. Со новиот закон за пакувања би требало да се намали количеството на пластичен отпад. Меѓудругото, со законот се опфатени прибор за јадење од пластика, чинии од пластика, сламки, чаши, вклучително и капачиња за чаши, чепкалки за уши и пластични ...

Read More »

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги обвини лидерите на ЕУ дека се однесуваат како „колонијалисти“

Унгарскиот премиер Виктор Орбан ги обвини лидерите на ЕУ дека се однесуваат како „колонијалисти“ кога го критикуваат спорниот унгарски закон кој сметаат дека ги ограничува правата на ЛГБТ лицата во таа земја. Лидерите на Европската Унија го критикуваа Орбан поради тој закон на самитот во Брисел минатата недела, а холандскиот премиер Марк Руте кажа дека Унгарија треба или да ги ...

Read More »

СЗО: Повторно се зголемува бројката на заразени со Ковид 19 во Европа

Светската здравствена организација денеска соопшти дека заврши периодот на двомесечно континуирано намалување на случаите со коронавирус во Европа, предупредувајќи дека ќе има нов бран „доколку не останеме дисциплинирани“. Минатата недела, бројот на случаи се зголеми за 10 проценти како резултат на зголеменото мешање, патувања, собири и олеснување на социјалните ограничувања, рече на прес-конференција регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс ...

Read More »

Словенија утре го презема претседателството со ЕУ

Проширувањето на Европската унија, како еден од главните приоритети на словенечкото претседателство со ЕУ, е клучен стратешки одговор на бројните проблеми со кои се соочува непосредното соседство на ЕУ, објави словенечката влада по повод утрешното словенечко преземање на претседателството со ЕУ. Словенечката влада соопшти дека ЕУ мора да вложи заеднички напори да работи на проширување со земјите од Западен Балкан, ...

Read More »

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер гo погоди Егејското Море

Земјотрес со јачина од 5,7 степени по Рихтер ги погоди Додеканските Острови во Грција и пограничната област со Турција. Како што соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил во Егејското Море на длабочина од 2 километри. Земјотресот се почувствувал на островите на југоистокот на Егејското Море, вклучувајќи ги Кос, Родос и Крит. Нема извештаи за евентуални жртви или причинета ...

Read More »

Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран

Првичните податоци од пребројувањето на гласачките ливчиња покажуваат дека Ебрахим Раиси е новиот претседател на Иран со освоени 62 отсто од гласовите на избирачите. Актуелниот умерен шеф на државата Хасан Рохани претходно изјави дека веќе има победник, без да го именува Раиси. Им честитам на луѓето за нивниот избор. Моите официјални честитки ќе дојдат подоцна, но ние знаеме кој доби ...

Read More »

Почна историската средба меѓу Путин и Бајден (ВИДЕО)

Денеска во Женева, Швајцарија, се одржува самитот помеѓу претседателите на Соединетите американски држави и Русија, Џо Бајден и Владимир Путин. На самитот, кој е последниот во турнејата на Џо Бајден во Европа, ќе се дискутираат клучни прашања во билатералните односи помеѓу двете земји. Путин и Бајден последен пат се видоа пред 10 години, кога тој служеше како потпретседател во администрацијата ...

Read More »

Крај на 12-годишното владеење на Нетанјаху: Израел доби нова влада

Израелските пратеници денеска ја изгласаа новата коалициска влада, со што означија и крај на 12 последователни години владеење на Бенјамин Нетанјаху. Новата влада која ќе ја предводи коалицијата „Промена“ обединува осум партии од левицата, центарот, десницата и една арапска формација. Тие меѓусебе имаат идеолошки разлики и кревко мнозинство, за што доказ е и тесниот резултат од вечерашното гласање. Владата беше ...

Read More »

Германија ја симна Македонија од листата ризични земји за ширење на корона вирусот

Македонија веќе не е земја во ризик за Германија, според новата листа која ја објави Институтот Роберт Кох. Новите правила ќе важат од утре. Бројот на активни болни од ковид-19 во земјава секојдневно паѓа, а според последната статистика од Институтот за јавно здравје, изнесува 425. Освен Македонија, поради намалувањето на бројот на новозаболени, од листата се тргнати и Албанија, Србија, Хрватска, Босна ...

Read More »