Свет

Евроизбори: ЕПП освои 181 пратеник, пред социјалдемократите со 135 и либералите со 82

Десно центристичката Европска народна партија (ЕПП) ќе остане најбројна политичка групација во Европскиот парламент со освоени 181 пратеничко место, пред лево центристичката Прогресивна алијанса на социјалистите и демократите (СД) со 135 европратеници, покажуваат излезните анкети од европските избори што се одржаа од четвртокот до денеска во 27-те земји членки на ЕУ. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, трета ...

Read More »

Кандидат за локални избори на АфД нападнат со нож во Манхајм

Повторно напад со нож во Манхајм, овој пат погоден е кандидат на АфД за локални избори. Напаѓачот е уапсен. Кандидат на АфД за локалните избори во вторникот вечерта е напднат со нож во Манхајм, при што е повреден, а напаѓачот е уапсен, како што јави новинската агенција ДПА. Настанатот се случил во доцните вечерни чаови, потврди полицијата во Манхајм. Според ...

Read More »

Огромна поддршка за Орбан на „Маршот за мир“ во Будимпешта пред изборите во ЕУ

Десетици илјади Унгарци во поворката „Марш за мир“ минаа низ центарот на Будимпешта во саботата за да го поддржат десничарскиот суверенистички премиер Виктор Орбан, кој се соочува со изненадувачки предизвик од политички почетник пред изборите за Европскиот парламент следната седмица. Орбан, кој е на власт од 2010 година, се надева дека неговата партија Фидес, која не е поврзана со ниту ...

Read More »

Зохре Елахиџан прва жена во трката за претстојните претседателски избори во Иран

Зохре Елахиџан е првата жена која се пријави за претстојните вонредни претседателски избори во Иран по смртта на претседателот Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа, пренесува агенцијата Мехр. Според иранската агенција, Елахиџан изјавила дека мотото на нејзината влада ќе биде „Здрава влада, здрава економија, здраво општество“. Покрај неа во претседателската трка се вклучени уште неколку видни ирански функционери, како ...

Read More »

1-ви јуни – Меѓународен ден на детето

Ова е еден од најстарите интернационални празници и се верува дека почнал да се слави 1925 година за време на одбележување на ,Светската конференција за зголемување на благосостојбата на децата во Женева 1 Јуни освен што го најавува летото, значаен е и по тоа што се прославува Меѓународниот ден на детето. Ова е еден од најстарите интернационални празници и се верува ...

Read More »

Фицо отпуштен од болницата ќе закрепнува дома

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој пред две седмици беше ранет во атентат, отпуштен е во четвртокот од болницата во Банска Бистрица каде што беше хоспитализиран по неколкукратното ранување од пиштол од непосредна близина и ќе го продолжи закрепнувањето во својот дом во главниот град Братислава. Пренесувајќи ја информацијата, словачките медиуми потсетуваат дека врз Фицо беше изведен обид за негова ликвидација ...

Read More »

Трамп стана првиот осуден поранешен претседател

Историска пресуда во САД, Доналд Трамп стана првиот осуден поранешен претседател. 12-члената порота во Њујорк го прогласи за виновен по сите 34 точки во судскиот процес за фалсификување деловни досиеја и незаконско влијание на изборите во 2016 година преку финансиски исплати во замена за молк. Светските медиуми ги бранува веста дека поранешниот американски претседател и кандидат за реизбор на оваа ...

Read More »

Иранскиот претседател Раиси погребан во родниот град Машхад

Претседателот на Иран, Ебрахим Раиси, кој загина во хеликоптерска несреќа за време на викендот, беше погребан во неговиот роден град Машхад во четвртокот, на 23 мај. Раиси беше погребан до мавзолејот на осмиот шиитски имам Реза, најважното шиитско светилиште во земјата, објави државната телевизија ИРИБ. Три милиони луѓе беа присутни на погребната церемонија, пренесува државната медиумска агенција ИРНА. Немаше независни ...

Read More »

Во хеликоптерската несреќа во Иран покрај претседателот загинаa и други високи државни функционери

Неколку високи ирански функционери, исто така, загинаа заедно со иранскиот претседател Ебрахим Раиси во хеликоптерска несреќа во шумата Дизмар, лоцирана меѓу градовите Варзакан и Џолфа во провинцијата Источен Азербејџан. Неколку високи ирански функционери, исто така, загинаа заедно со иранскиот претседател Ебрахим Раиси во хеликоптерска несреќа во шумата Дизмар, лоцирана меѓу градовите Варзакан и Џолфа во провинцијата Источен Азербејџан. Покрај Раиси, ...

Read More »

Владата на Словачка објави: Фицо е во животна опасност (ВИДЕО)

Премиерот на Словачка, Роберт Фицо, денеска бил застрелан во Хандлова каде што се одржувала седницата на владата. Според првичните информации, Фицо по седницата излегол пред Домот на културата каде што ги поздравувал луѓето и во тој момент се слушнале истрели, јавува „Гардијан“. Според информациите, премиерот бил застрелан со неколку истрели во градите и стомакот. На социјалните мрежи се појави видео ...

Read More »