Свет

Унгарската опозиција ја освои Будимпешта, Карачоњи нов градоначалник

  Нов градоначалник на Будимпешта е Ѓерѓељи Карачоњи, кандидатот кој беше поддржан од неколку опозициски партии, покажаа резултатите од локалните избори по околу 80 отсто од преброените гласови. Карачоњи освоил 50,1 отсто од гласовите, додека Иштван Тарлош, кандидатот на владеачката партија Фудес на премиерот Виктор Орбан доби 44,8 отсто од гласовите. Локалните унгарски медиуми јавуваат дека Тарлош веќе му честитал ...

Read More »

Најстарата молитва кон Дева Марија и називот „Богородица“

  Најстарата позната молитва кон Богородица е напишана на грчки јазик – исто како и светите Евангелија. Затоа во таа молитва Дева Марија е наречена Θεοτόκος, „Богородица“. Тоа што Дева Марија се нарекува така во толку рана молитва е многу важно, како од историска, така и од богословска гледна точка. Оваа молитва е најдена на фрагмент од паприрус кој датира ...

Read More »

Двајца загинати во пукотница пред синагога во Германија (ВИДЕО)

  Две лица денеска се убиени пред синагогата во германскиот град Хале. Според германските медиуми пукотницата настанала пред синагогата во источногерманскиот град Хале. Германската полиција соопшти дека напаѓачот е во бегство и ги повика граѓаните да останат во куќите или да засолнат на безбедно место. Полицијата на Твитер соопшти дека го бара напаѓачот и дека полициските сили биле распоредени во ...

Read More »

Рускиот претседател Владимир Путин го прославил својот 67. роденден во Сибир (ВИДЕО)

Претседателот на Русија Владимир Путин во пресрет на својот роденден се прошета по сибирската тајга и се искачи на планински врв. Фотографиите направени за време на престојот на рускиот претседател во тајгата беа објавени на неговиот роденден на 7 октомври.Снимките направени за време на престојот на шефот на руската држава во тајгата, како што вети неговиот прес-секретар Дмитриј Песков, беа ...

Read More »

Русија го презеде претседателството во Советот за безбедност на ООН

Претседателството на Советот за безбедност на ООН месечно ротира меѓу своите членки по азбучниот ред на имињата на државите на англиски јазик. Русија во септември ќе го води претседателството на Советот за безбедност на ООН, што годинава се совпаѓа со отворањето на 74-та седница на Генералното собрание (17 септември) и нејзиниот најважен дел, „неделата на високо ниво“. За тоа време, ...

Read More »

Русија и помага на Кина да направи систем за предупредување од ракети

  Русија и помага на Кинa да направи систем за предупредување од ракетни напади, каков што моментално имаат само САД и Русија, изјави рускиот претседател Владимир Путин. Ние сега им помагаме на нашите кинески партнери да развијат систем за предупредување од ракетни напади. Ова е многу сериозна работа, која драматично ќе ги подобри одбранбените капацитети на Народна Република Кина, рече Путин ...

Read More »

Германија ги засили граничните проверки

Германија ќе ги засили случајните гранични проверки за да ги обесхрабри мигрантите нелегално да се движат во Европската Унија (ЕУ). „За таа цел, повеќе полицајци ќе бидат испратени во граничните зони во обид да се справат со секундарната миграција – нелегалното движење на мигрантите што не се од ЕУ меѓу земјите членки на ЕУ“, соопшти Министерството за внатрешни работи. Најновиот потег за обезбедување на границите ...

Read More »

Почна најголемиот судски процес во Германија стотици илјади луѓе си ги бараат парите од Фолксваген

Пред големиот покраински суд во Брауншвајг почна до сега најголемиот судски процес во Германија , во кој стотици илјади купувачи на автомобили Фолксваген бараат обештетување. Купувачите на автомобили Фолксваген бараат од компанијата да бидат обештетени зашто купиле дизел возило со манипулиран софтвер , кој покажува погрешно ниво на издувни штетни материи , што не е во согласност со германските закони. ...

Read More »

Голема воена парада одбележана 70-годишнината од создавањето Народна Република Кина

Во Пекинг во вторникот беше одбележена 70-годишнината од создавањето на Народна Република Кина со голема воена парада во престолнината, следена со големо внимание од претседателот Кси Џинпинг. Ова е најважниот настан годинава во Кина соочена со низа предизвици, вклучително и речиси четиримесечните антивладини протести во Хонгконг и трговската војна со САД која ја погаѓа кинеската економија. Кси, облечен во костум ...

Read More »

Светските лидери се простуваат од Жак Ширак

Речиси 30 светски лидери, меѓу кои и рускиот претседател Владимир Путин, се собраа во Париз за да присуствуваат на погребот на поранешниот француски претседател, Жак Ширак, кој почина минатата недела на 86 години. Воените почести за Ширак ќе бидат извршени во Палатата на инвалидите, каде што од вчера е изложен неговиот ковчег, а поворката ќе тргне кон црквата „Сан Сулпис“, ...

Read More »