Свет

Золтан Ковач: Европскиот парламент го пика носот кај што не му е место 

Европскиот парламент нема никаква врска со екстрадицијата и азилот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Унгарија, изјави Золтан Ковач, државен секретар за меѓународна комуникација во кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан. Во интервју за телевизијата „Ехо“, Ковач рече дека постапката за давање азил на Груевски не е политичко, туку правно прашање. „Но, Европскиот парламент, кој нема никаква врска со ...

Read More »

Германија: Сојузната служба за борба против криминалот врши претрес во Дојче банк

  Јавното обвинителство во Франкфурт и Сојузната служба за борба против криминалот вршат претрес во Дојче банк. Причина е истрагата по сомневањата за перење пари. Повеќе вработени во банката се во фокусот на истрагата. Во потрагата по докази за обвинувањата за перење пари, околу 170 службеници од обвинителството, Сојузната служба за борба против криминалот, одделот за даночни истраги и Сојузната полиција претресуваат ...

Read More »

Каракачанов незаконски продавал бугарски пасоши 

Вицепремиер, министер и пратеник во парламентот се вмешани во шемата за незаконско продавање бугарски пасоши на странци, откри свиркач за сајтот „Еурактив“, доставувајќи документи кои наводно го потврдуваат ова. Претседателот на ВМРО – БНД Красимир Каракачанов, кој е вицепремиер и министер за одбрана, поранешната министерка за правда а сега за надворешни работи Екатерина Захариева и пратеникот од партијата на Бојко ...

Read More »

НАСА: Слета сондата на Марс (ВИДЕО)

Вечерва во 20.54 часот сондата InSight успешно слета на Марс. Во седиштето на НАСА се слави , откако целиот свет го очекуваше големиот настан. Сондата е опремена со бројни инструменти , со кои ќе може да се копа и на длабочина од 5 метри под површината на Марс. Успехот на ова слетување на сондата е особено голем ако се знае ...

Read More »

Инцидентот во Керченскиот теснец (ВИДЕО)

На интернет се појави видео материјал на кој е прикажан комплетниот инцидент што се случи во Керченскиот теснец на 25 ноември 2018 година кој учествуваа украински реморкер и рускиот брод „Дон“ од составот на пограничната служба на ФСБ. На снимката се гледа како рускиот брод удира во противничкиот реморкер и успешно го запира, откако претходно украински бродови илегално влегоа во ...

Read More »

Вишеградската Четворка го Бојкотира Самитот на ЕУ

Лидерите на Унгарија, Словачка, Полска и Чешка одлучија да не присуствуваат на самитот на ЕУ посветен на миграцијата овој викенд, објави унгарскиот премиер Виктор Орбан. Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, свика итен состанок во Брисел, во обид да го реформира системот на ЕУ за азил, кој ја преплави ЕУ со милиони мигранти кои продолжуваат да пристигнуваат секојдневно. “Ние разбираме дека ...

Read More »

Лорант Винце: ФУЕН треба да обрне специјално внимание на малите малцинства

За жал, наместо да се одржи оваа конференција на островите Родос и Кос за да се сретнеме со турското маллциство во грција, да се види како тие живеат, како тие се развиваат, ние мора да се сретнеме во Измир – изјави претседателот на Фуен Лорант Винце во својот главен говор на Меѓународен симпозиум за турскиот идентитет на Родос и Кос ...

Read More »

Израелска школа обучува тинејџери за идни антиирански шпиони

Израелските разузнавачки служби се обидуваат да го прошират својот басен на експерти за Иран преку програмата „Иран, безбедност и разузнавање“ во средното училиште „Бен Гурион” во Петах Тиква, централен Израел, пренесува „Гласот на Америка“. Двегодишниот курс, воден од пензионираниот поранешен офицер на Шин Бет, генерал Пини Шмилович, предвидува изучување јазични и комуникациски вештини, а на 16- и 17-годишниците им се презентира и израелската перспектива за наводната ...

Read More »

Германците ја напуштаат Германија

  Секој втор Германец сонува да живее во странство. Ова е јасно од студијата на YouGov. Според резултатите, 55% се подготвени да ја напуштат својата татковина – привремено или засекогаш. Една третина од потенцијалните емигранти постојано ќе се емигрираат во странство. 13% од испитаниците може да замислат да живеат во која било друга земја во период од две до пет ...

Read More »

Почина шефот на руската воена тајна служба 

Шефот на руската воена разузнавачка агенција, Игор Коробов (62) почина по „долга и тешка болест“, соопшти руското Министерство за одбрана. Коробов беше воен ветеран кој во 1985 година почнал да работи за руската тајна служба. Велика Британија ја обвини ГРУ за обид за убиство на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка со нервен агенс во Англија. Американските разузнавачки ...

Read More »