Свет

Скандал: ВМРО и Красимир Каракачанов се издржувала продавајќи бугарски пасоши

Поранешната директорка на Одделот за бугарско државјанство во Министерството за правда Катја Матева, во телевизиска емисија кажала дека ВМРО и Красимир Каракачанов се издржуваат од продажби на бугарско државјанство. „Имам докази дека ВМРО и Красимир Каракачанов се издржуваат од продажбата на бугарски државјанства“, изјавила за БТВ Катја Матева. Таа истакна дека во јавност нема да ги презентира доказите и дополни дека не ...

Read More »

Уапсени 4 српски државјани за посредување на бугарски пасош

Српската полиција уапси 4 лица под сеомнение дека биле дел од организирана група при посредување за добивање невистинити документи за бугарско потекло потребни да се добијат бугарски пасош, пишуваат србските медиуми. Акцијата била спроведена на територија на неколку општини во Србија. При акцијата се уапсени еден службеник во општина Пирот, лекар од Димитровград, уште еден жител на овој град и ...

Read More »

 Во Истанбул отворен најголемиот аеродром во светот (ВИДЕО)

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во Истанбул го отвори најголемиот аеродром на светот, во присуство на повеќе од 50 високи функционери од целиот свет, меѓу кои и македонскиот претседател д-р Ѓорѓе Иванов. Како што јави агенцијата Анадолија, новиот аеродром во Истанбул, чија прва фаза денеска ја отвори Ердоган, е изграден на вкупна површина од 76,5 милиони квадратни метри, а другите ...

Read More »

Скандал во бугарија поради малверзации при издавање бугарски пасоши на Македонци

Бугарските власти соопштија дека почнале истрага за голема малверзација на државни службеници кои продавале потврди за бугарско потекло на државјани од земји кои се надвор од Европската Унија,  врз основа на што добивале бугарски пасоши и државјанства. Бугарските медиуми наведуваат дека претежно државјани на Албанија, Македонија, Украина и Молдавија плаќале по 5 000 евра за лажна потврда со што доаѓале ...

Read More »

Меѓународната новинарска федерација (IFJ) почна кампања за безбедност на новинарите

Меѓународната новинарска федерација (IFJ) почна во ОН кампања за сензибилизација за потребата од донесување „Меѓународна конвенција за безбедноста и независноста на новинари и други вработени во медиуми“, да се стави крај на напади врз новинари. На првата седница учествуваа 15-на држави меѓу кои Русија, Пакистан, Перу, Италија и Тунис, нагласи шефот на ИФЈ Ентони Беланжер. Меѓународната новинарска федерација (IFJ) застапува 600.000 ...

Read More »

Јапонија ќе потпише мировен договор со Русија

Јапонскиот премиер, Шинзо Абе, вели дека Токио планира да потпише мировен договор со Москва. Абе, говорејќи пред јапонскиот парламент, рече дека односите се во абнормална состојба, а двете земји не потпишале мировен договор повеќе од 70 години, пренесе руската новинска агенција ТАСС. „Врз основа на односите на доверба со рускиот претседател, Владимир Путин, ќе го решиме територијалниот проблем и ќе ...

Read More »

Пронајдено во бунар телото на убиениот саудиски новинар Кошоги

  Телото на  новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата и конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, за „Спутник“ изјавил лидерот на турската партија Ватан, Догу Перинчек. „Дознав од сигурни извори во службите за безбедност во Истанбул, дека телото на Кашоги е пронајдено во бунар кој се наоѓа во градината на територија на резиденцијата и конзулатот ...

Read More »

Скандал 2 милиони евра од тајните фондови на грчкото МНР отишле и во македонски и албански медиуми

  Околу два милион евра од тајните фондови на грчкото Министерство за надворешни работи добиле дел медиуми во Македонија и Албанија за да известуваат позитивно за интересите на Грција, објави грчка Ефимерида. На прашањето зошто ги дало парите, одговорот од Министерството бил: „За лобирање и за да известуваат позитивно за интересите на Грција“. Прашањето за тајните фондови на МНР се појавило ...

Read More »

Турската православна црква застана во одбрана на Руската Православна црква

  Непризната од никого Турската православна црквазастана во одбрана на Руската Православна црква, поднесувајќи тужба против Вселенската Патријаршија. Вартоломеј нема овластување да ги испрати своите егзархи во Украина и да ѝ даде автокефалија на нејзината црква. Според Мировниот договор од Лозана од 1923 година, статусот на Цариградскиот патријарх е ограничен на Грците што живеат во Турција, изјавил портпаролот оваа организација ...

Read More »

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас поднесе оставка

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас денеска поднел оставка, еден ден откако во владиниот кабинет имал тензичен состанок со министерот за одбрана Панос Каменос, јавуваат дел од грчките медиуми. Како што јавуваат грчките медиуми, премиерот Ципрас ја прифатил оставката и тој ќе го преземе министерствотот за надворешни работи. Весникот „Катимерини“ цитира извори кои велат дека Коѕијас бил незадоволен поради ...

Read More »