Свет

Путин го повика Блискиот Исток да се воздржи од нови конфликти

Рускиот претседател Владимир Путин ги повика сите страни на Блискиот Исток да се воздржат од потези кои би предизвикале нов конфликт кој би имал катастрофални последици, објави Кремљ на 16 април, пренесува Ројтерс. Путин, кој ги зајакна врските со Иран откако испрати руски војници во Украина во 2022 година, телефонски разговараше со иранскиот претседател Ебрахим Раиси за нападот на Иран ...

Read More »

Шефот на ИДФ вели дека иранскиот напад ќе биде проследен со одговор

Началникот на Генералштабот на ИДФ, генерал-полковник Херзи Халеви, во изјава од воздухопловната база Неватим, рече дека „ќе се одговори“ на иранскиот напад со ракети и дронови врз Израел. Иран сакаше да им наштети на стратешките способности на државата Израел, тоа е нешто што не се случило порано. Бевме подготвени за операцијата „Железниот штит“, рече тој. Минатиот понеделник видовме што се ...

Read More »

Иран го нападна Израел со 300 дронови и проектили, речиси сите биле соборени од Израел

Иран лансирал околу 300 дронови и крстосувачки и балистички проектили кон Израел во досега невиден напад, објавија Израелските одбранбени сили (ИДФ), додавајќи дека 99% од нив биле соборени од израелските противвоздушни системи и од сојузниците во регионот. Досега има информации за едно повредено лице и за мали штети во една воена база во јужен Израел. Снимките покажаа експлозии и огнени ...

Read More »

Иранската револуционерна гарда упаднаа на израелски брод: Се спуштиле од хеликоптер Ми-17 и го запленија пловилото (ВИДЕО)

Иранската револуционерна гарда го заплени бродот „MSC Aries“ за кој вели дека е „поврзан со Израел“, јавува иранската државна новинска агенција ИРНА. Иранците најавија дека ќе го преместат бродот во иранските територијални води, пренесува Ројтерс. Операцијата била изведена така што иранските командоси се симнале од хеликоптер на брод кој пловел под знаме на Португалијаи. Сето тоа се случило во Ормутскиот ...

Read More »

Советот за безбедност не донесе одлука Палетина да биде примена за полноправна членка на ОН

Членките на Советот за безбедност на ОН синоќа не успеаја да се договорат за барањето на Палестина за полноправно членство во светската организација, изјави амбасадорот на Малта, земјата која во април претседава со Советот за безбедност, пренесе Бета. Немаше консензус за прием на палестинска држава, рече Ванеса Фрејзиер по состанокот зад затворени врати. Сепак, недостатокот на консензус не ја спречува ...

Read More »

Верниците од Исламска вероисповед денеска празнуваат Фитер Бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го прославуваат еден од најголемите празници Фитер Бајрам и се празнува три дена. Фитер Бајрам е празник кој го слави духовното и телесното прочистуивање. Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар е месец кога првите стихови од Куранот му биле откриени на пророкот Мухамед пред повеќе од 1400 години. Во текот на рамазанскиот пост, муслиманските верници се ...

Read More »

Европол откри активни 821 криминални мрежи низ Европа

Европол ги анализираште „најопасните“ банди во Европа, покажувајќи вознемирувачките податоци на организиран криминал на континентот. Бандите функционираат како меѓународни, контролирачки и деструктивни организации, а Европол истакна загриженост. Извештајот излезе откако сите земји членки на ЕУ и 17 земји партнери на Европол, ги дадоа своите податоци. Според извештајот, во Европа постојат активни 821 криминални банди, или 25.000 луѓе кои работата во ...

Read More »

Растат тензиите на границата меѓу Ерменија и Азербејџан

Ерменија во саботата го обвини Азербејџан дека во текот на ноќта го засилил прекршувањето на примирјето долж ерменско-азербејџанската граница по разговорите на премиерот Никол Пашинијан со највисоките претставници на САД и Европската Унија. Ерменското Министерство за одбрана соопшти дека азербејџанските сили отвориле оган врз нивните позиции на повеќе делови од границата. Оттаму обвинија за „активно движење“ на азербејџански воени возила ...

Read More »

Нов мигрантски бран во италијанска Лампедуза, само синоќа пристигнале 333 лица

На италијанскиот остров Лампедуза синоќа со седум преполни чамци пристигнале 333 мигранти, а вчера во текот на денот со 16 чамци пристигнале 670 мигранти. Во чамците кои пристигнале синоќа имало државјани на Бангладеш, Египет и Пакистан кои тргнале од Либија, како и мигранти од Гамбија, Нигерија, Сенегал, Малезија и Брегот на Слоновата Коска, кои тргнале од Тунис, пренесува Анса. Меѓу ...

Read More »

Во Косово денеска почнува пописот на населението

Според законот, секој жител на Република Косово е должен на попишувачот да му ги достави сите точни податоци во прашалниците за пописот на населението. По повеќе од две години одлагање, во Косово денеска ќе започне пописот на населението, домаќинствата и становите/куќите, вклучително и на северот на земјата, населен со мнозинско српско население, во процес кој ќе трае шест недели, односно ...

Read More »