Свет

Лорант Винце реизбран за претседател на Федералната унија на европските националности – ФУЕН

Лорант Винце реизбран за уште еден мандат како претседател на Федералната унија на европските националности – ФУЕН. Собранието на делегатите на 64-годишниот Конгрес на Фуен гласаше со 196 гласови за, 5 против неговата кандидатура. “Пред три години предложив три клучни зборови: солидарност, приоритети и транспарентност. Ова го постигнавме со тоа што го свртивме нашето внимание кон помалите малцинства, до малцинствата надвор ...

Read More »

Предвремените парламентарни избори во Грција се планираат за 7 јули 2019

Портпаролот на грчката влада Димитрис Џанакопулос изјави за телевизијата “Алфа” дека предвремените парламентарни избори се планира да се одржат на 7 јули оваа година. “Одлуката на премиерот е предвремените избори да се одржат на 7 јули. Причината за оваа одлука е потполно да се обезбеди да не дојде до одреден проблем во испитите за прием на универзитет.” – рече Џанакопулос. ...

Read More »

Австрискиот претседател предложи избори во септември

Претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен, повика на нови избори во септември, поради политичкиот скандал со објавеното видео кое покажа дека заменик-канцеларот на земјата нуди коруптивен договор на наводен руски добротвор во замена за политички придобивки. Претседателот Александар ван дер Белен, денеска, рече дека изборите треба да се одржат на почетокот од септември, по средбата со австрискиот канцелар Себастијан ...

Read More »

Во Германија формиран прв турски универзитет

  Берлинскиот Интернационален Универзитет кој претставува огранок на  Истанбулскиот Универзитет Бахчешехир (БАУ) од Научниот совет на Германија (Wissenschaftsrat) кој претставува надлежна Високобразовна установа на оваа земја се стекна со потребната институционална акредитација и стана прв турски универзитет во Германија. Берлинскиот Интернационален Универзитет (БАУ) формиран во 2014 година во Берлин во рамките на образовната мрежа на БАУ Глобал со стекнување на ...

Read More »

Комбе удри во авионот на германската канцеларка Ангела Меркел

Комбе се заби во авионот на германската канцеларка Ангела Меркел на аеродромот во Дортмунд, пишуваат германските медиуми. Според „Билд“, Меркел пред инцидентот била во комбето и разговарала со жената која била зад воланот, која, најверојатно, од возбуда дека разговара со канцеларката, излегла од возилото и заборавила да ја крене рачната кочница. Така, како што пишува „Билд“, комбето „рено“, без возач, ...

Read More »

Светскиот ден на слободата на печатот обраќање на претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Харлем Дезир (ВИДЕО)

По повод Светскиот ден на слободата на печатот, претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите, Харлем Дезир, нагласува дека квалитетот на нашите демократии зависи од квалитетот на нашите информации и од постоењето на плуралистички и независни медиуми. Тој, исто така, нагласува дека, иако постои јасна потреба за борба против ширењето на лажни и манипулирани информации, ние мора да осигураме дека ...

Read More »

Грчката борба со етничката разноликост

Грција има потешкотии со својата етнички разнолика историја. Притоа, историската разноликост е магнет кој привлекува. Некои граѓани сакаат да тргнат по нов пат, но ретко добиваат помош од институциите.   Една туристка од Израел се расплакува во моментот кога Еви Меска во најстарата синагога на северот од Грција раскажува како Евреите од Бер кон крајот на април 1943 година со денови биле ...

Read More »

Гутереш разговарал со кинескиот претседател Џинпинг за Ујгурите 

  Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш на средбата со кинескиот претседател Кси Џинпинг разговарал за ситуацијата со Ујгурите од регионот Ксинџијанг. Гутереш му порачал на Џинпинг дека човековите права мора целосно да бидат почитувани дури и во борбата против тероризмот и екстремистичкото насилство. Според соопштението, разговорот на средбата која се одржала на 26 април бил срдечен и искрен. Кина ...

Read More »

Запленето големо количество оружје во Црна Гора

Црногорската полиција заплени големо количество оружје и муниција, средства за комуникација, автомобил и уапси пет лица. Полицијата изврши претрес на 22 места во Подгорица, Цетиње и Даниловград, каде е пронајдено оружјето. Против уапсените се поднесени кривични пријави и тие ќе бидат изведени пред обвинител. Конфискуваните предмети ќе бидат дадени за експертиза, соопшти Управата на црногорската полиција.

Read More »