Свет

ЕМА ја одобри вакцината на Новавакс против Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри вакцината против Ковид-19 од американската компанија Новавакс, која користи поконвенционална технологија и за која биотехнолошката компанија се надева дека ќе ги намали колебањата во однос на вакцините. ЕМА препорача издавање на условно овластување за пуштање на пазарот на вакцината на Новавакс, Нуваксовид, за заштита од Ковид-19 кај лица над 18-годишна возраст, соопшти Европската ...

Read More »

Германија воведува „лесен локдаун“ од 28 декември

Властите во Германија планираат да воведат „лесен локдаун“ од 28 декември, и покрај прелиминарни планови да не ги заоструваат ограничувањата за вакцинираните и оние кои прележале Ковид-19. Според порталот Фокус онлајн, кој имал увид во предлогот за новите мерки, тие се очекува да бидат усвоени на утрешната владина седница. Германскиот канцелар Олаф Шолц и лидерите на 16 германски сојузни покраини утре попладне треба ...

Read More »

Лукашенко: Сојузот меѓу Белорусија и Русија ќе биде помоќен од ЕУ

Белорускиот претседател Александар Лукашенко смета дека сојузот меѓу Белорусија и Русија ќе биде помоќен, попромислен и понапреден од Европската унија. Во интервју за турската РТВ ТРТ, Лукашенко изјави дека сојузот меѓу Белорусија и Русија ќе биде постабилен. Тој објасни дека Минск и Москва ќе ги имаат предвид сите грешки на Европската унија, за да не ги повторат, и дека ќе ...

Read More »

Виктор Орбан реизбран за лидер на Фидес

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска беше реизбран за лидер на владејачката партија Фидес на 29-от конгрес на партијата во Будимпешта. Орбан е избран со 1.061 глас „за“, јави МТИ. Тој рече дека Унгарија нема да ја напушти Европската унија, но дека ќе се спротивстави на обидите на Брисел да го наруши нејзиниот суверенитет, пренесе Ројтерс. По комунистичката бирократија… не сакаме нови ...

Read More »

Французинката Одри Азулеј реизбрана за директорка на УНЕСКО

Поранешната генерална директорка на УНЕСКО Одри Азуле денеска беше реизбрана на таа функција по гласањето на претставниците на 193 земји-членки. Таа првпат беше назначена во 2017 година по жестока кампања и со мисија да го оживее ослабеното финансирање на работата на организацијата, откако поранешниот американски претседател Доналд Трамп го обвини УНЕСКО дека е антиизраелски и одлучи да ја повлече Америка од ...

Read More »

На Вселенскиот патријарх Вартоломеј му е вграден стент

На вселенскиот патријарх Вартоломеј му е ставен стент во болницата „Маунт Синај“ во Њујорк, откако се почувствувал лошо за време на неговата посета на САД, пренесоа француските медиуми. Вселенскиот патријарх денеска ќе биде отпуштен, откако ноќта ја мина во болница на Менхетен, се наведува во соопштението на Грчката православна црква во кое се нагласува дека „поставувањето стент е вообичаена процедура ...

Read More »

Меркел разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за нејзината работа. „Ова канцеларство беше едно од најважните во историјата на републиката“, рече Штајнмаер во Бундестагот, врачувајќи ѝ документ за престанок на нејзините надлежности. Денеска се одржа првата организациска седница на новиот германски парламент. Меркел и другите членови на германската ...

Read More »

Вселенскиот патријарх Вартоломеј е пуштен од болницата во Вашингтон

Вселенскиот патријарх Вартоломеј е пуштен од болницата во Вашингтон откако преноќи тамѕ на првиот ден од планираната 12-дневна посета на Соединетите Американски Држави. „Со задоволство можам да им соопштам на сите дека нашиот духовен отец, Неговата пресветост штотуку беше пуштен од болница. Тој се чувствува добро и е подготвен да ја продолжи својата официјална апостолска посета“, напиша на 25 октомври ...

Read More »

Унгарија предупредува на зголемена миграција преку Западен Балкан

Бројот на мигранти кои се обидуваат илегално да влезат во ЕУ преку Западен Балкан се зголемува и оваа година надмина 82.000, соопшти денеска унгарското Министерство за надворешни работи, цитирајќи го министерот Петер Сијарто на конференцијата за миграции во Виена. Според соопштението на Министерството, секојдневно се евидентираат обиди за илегално преминување на границата во Унгарија, а владата од 2015 година потроши ...

Read More »

Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка по Обвинувањата за корупција

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вечерва поднесе оставка, пренесува германски Билд. Обраќајќи се до нацијата, Курц рече дека неговата татковина е најважна за него. Австрискиот канцелар Себастијан Курц е под истрага поради сомневање за корупција по претрес на неколку министерства и канцеларии на владејачката Народна партија на Австрија (ОВП), со која тој раководи. Покрај Курц, Обвинителството за борба против корупцијата спроведе ...

Read More »